Jakie kwiatki w ciemnym ogrodzie?

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
PiotrekD
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 wrz 2006, o 21:32

Jakie kwiatki w ciemnym ogrodzie?

Post »

Witajcie.
Podpowiedzcie proszę, jakie kwiaty lub kolorowe rośliny ozdobne dobrze zniosą posadzenie w cieniu w sąsiedztwie tuji?
Mam o ogródku skarpę, która została wzmocniona palikami. Na powstałej w ten sposób "półce" posadzono kiedyś rząd tuji (mają coś ok 3 metrów wysokości) ale przed nimi pozostał szeroki naokoło 70-80 cm. i długi na jakieś 8 metrów pas ziemi, na którym chciałbym wychodować coś miłego dla oka.

Cały ogródek jest bardzo monokolorystyczny - tylko zieleń w różnych odcieniach, aż prosi się o jakieś kolorowe akcenty, kwiatki i rośliny, które mogłyby się też zwieszać ze wspomnianej półki przysłaniając wzmacniające skarpę paliki (ta półka jest ok 70 cm. powyżej poziomu reszty ogródka).
Nigdy nie miałem ogródka i jestem całkowitym laikiem, ale z wielkim zapałem i chęcią do pracy.
Pomócie proszę dobrać jakieś rośliny, które dobrze zniosą takie warunki i podpowiedzcie, kiedy i jak je posadzić.
Z góry bardzo dziękuję za wszelkie porady.
Pozdrawiam serdecznie,
Piotrek.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Piotrek gdybyś tak przysłał zdjęcie tej skarpy to łatwiej by się podpowiadało.
Pozdrowienia Lila.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :D ,z kwiatami barwnymi to może być troszkę kłopotu- kwestia nie tyle wysokości półki,ale odległości iglaków od skrajnej krawędzi tej półki oraz słoneczka.
Niby podajesz ok.80cm ,ale czy te iglaczki tego nie przysłaniają?.Mam pomysł na *brodę*-czyli to co w nogach iglaków:szybko stworzy dywanik barwinek i dodatkowo/lisymahia?/ lisymachia płożąca,kwitnąca latem żółtymi kwiatkami.Bywa ta roślnina w dwóch wersjach kolorystycznych-zielona i jasnozielona.Obydwie wspaniale przystosowują się do terenu.Mogą się płożyć,mogą spadać ...z czegoś.Jest trzeci,który polecam bluszcz hedera-zimotrwały,płożący,wspinający oraz trzmielina,.Najlepiej wszystkie liściaste komponować z odmian o listkach wielobarwnych.
Wybór jest,kwestia
Zrobi to wspaniałą dekorację.Gdzieś między nimi można posadzić funkie w kilku punktach/też o jasnych
barwach/.
Całość, spowoduje wrażenie kaskady-różnice wysokości może zniwelują optycznie *górowanie* iglaków.

PiotrekD :D - szkoda,że nie podałeś skąd jesteś,jakie masz mrozy czy praca na skarpie nie pójdzie na marne.
Zawsze to łatwiej rozmawiać :D ,a jak jest szkic,zdjęcie to pełnia szczęścia do tego :P

pozdrawiam Jovanka ;:3
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

A ja dopowiem jeszcze berberys, ale żółty. Pełne słońce przypala jego listki, w półcieniu (a nawet w cieniu) ma śliczny żółto-zielony kolor no i oczywiście bardzo ozdobne czerwone owoce.
Dla dodania koloru kilka orlików. Nie mają wielkich wymagań a potrafią naprawdę pięknie kwitnąć.
No i oczywiście moje ulubione kwiaty: ciemierniki. Wzimie też coś powinno cieszyć oczy.
Pozdrowienia Lila.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam,i tak żeby pokazać moją kompozycję z lisymachią wklejam fotkę
hiiiii,moze sie uda- pierwsze podejście :roll:
Obrazek


i chyba udało się? ;:11
pozdrawiam Jovanka ;:17
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Tojeść rozesłana jest dobra do skrzynki i na tereny gdzie będzie się miała gdzie rozrastać. W innym przypadku w przeciągu 2 sezonów zarośnie wszystko. Poza tym jeśli gleba nie jst oczyszczona z chwastów rozłogowych typu szczawik ostry to zostanie dokładnie przerośnięta przez chwasty. W końcu by się pozbyć chwastów trzeba będzie wykopać całą tojeść, oczyścić z chwastów i ponownie sadzić. Poza tym tojeść "aurea" w cieniu będzie zielona.
Myślę, że taki pas ziemi można zakomponować sadząc tuż przy brzegu typowo wiosenne (często powtarzające na jesień kwitnienie) rośliny poduszkowe typu floks szydlasty(są 3 odmiany kolorystyczne), Żagwiny, Dzwonki gargańskie, Smagliczkę,goździki kropkowane, goździki sine.
One nie są tak zaborcze jak tojeść stworzą zwieszające się dywany przysłaniające paliki. Natomiast wolne przestrzenie między żywotnikami, a roślinami skalnymi wypełnić funkiami (taka masa kolorowych odmian), paprociami(tu też nie brakuje odmian), berberysami, bo na ten pas na pewno cień rzucają wysokie żywotniki.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Tojeść jest wszędzie dobra ,pod warunkiem,że troszkę jest kontrolowana.W pierwszym rzędzie ma cudowny system korzeniowy,mało zaborczy dla innych roślin, choć gęsty i ...kocha podcinanie.
Mam w różnych miejscach, jest zamiennikiem pustek.Tworzę również kompozycje w wyższych pojemnikach ,z innymi kwiatami właśnie po to aby uzyskiwać efekt kaskady,nawet prowadzę je na wiszące. :roll: .Jak każda roślina wymaga opieki,lubi podcinanie,co sprzyja tworzeniu bardziej zwartej grupy.Mam te dwie odmiany,dla mnie, zielona ze względu na kontrast kolorów z kwiatem jest bardziej atrakcyjna.Aurea ma większe i troszkę inne kwiaty mniej widoczne.

To tylko podpowiedż,a nuż roślina wkomponuje się w wizje skarpy??

pozdrawiam Jovanka ;:3
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”