Storczyk nie kwitnie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyk - brak kwitnienia od 2 lat.

Post »

Korzenie są nienajgorsze, choć na wierzchu widać zasolenie. Podłoże może zostać to, co jest, jak masz korę, możesz dosypać trochę świeżej (ważne, żeby była dość gruba, Phal. nie lubią miałkiego podłoża).
katarzynka575
1000p
1000p
Posty: 3241
Od: 15 mar 2010, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: co zrobić aby storczyk zakwitł

Post »

Jeden z moich storczyków zakwitł drugi raz .Jak go dostałam(w lutym 2009r.) był piękny miał długą łodyżkę a na niej dużo kwiatków.Po przekwitnięciu wypuścił od razu drugą gałązkę ale już była mizerniejsza i miała tylko kilka kwiatków .Dość szybko przekwitł, odcięłam całe gałązki przy samych listkach.Odstawiłam go w chłodne miejsce bez podlewania prawie na 6 tygodni .Potem zaczęłam podlewać i karmić .W styczniu tego roku wypuścił nową gałązkę lecz też jest taka mizerotka. Pod koniec lutego ku mojej radości zaczęły pomalutku rozwijać się pączki , miał ich ze sześć i o zgrozo mąż mój" przez przypadek " połowę z nich utrącił :cry: .Na szczęście 3 które zostały pięknie się rozwinęły i cieszą moje oczy.Pozostałe dwa czekam na razie nic się u nich nie dzieje , no oczywiście nowe listki i korzonki jak najbardziej.
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mój storczyk nie kwitnie

Post »

Witam!
Storczyk pojawił się w moim domu w kwietniu tamtego roku, pięknie kwitł przez kilka miesięcy. Później gdy kwiaty opadły po jakimś czasie zgodnie z instrukcją obciąłem łodygę, która po kilku tygodniach zaczęła odrastać. Już pod koniec grudnia zaczęły pojawiać się nowe pąki kwiatowe, więc się ucieszyłem że znowu będą kwiaty, ale nic z tego :( Pąki rosną, zielenią się a potem żółkną i opadają :( już opadło około 8 pąków. Robię wszystko wedle instrukcji, ziemię ma wilgotną, ale nie za mokrą i podlewam jak ziemia przeschnie, liście i łodyga wyglądają bardzo dobrze, żadnych skaz, przebarwień itp. Wszystko wygląda w porządku, jednak storczyk nie chce kwitnąć...
Obrazek
Obrazek

Pojawiają się co jakiś czas nowe pąki, ale co z tego skoro te starsze zamiast zakwitać to opadają. Co może być tego przyczyną?
Awatar użytkownika
lucynaf
1000p
1000p
Posty: 2112
Od: 30 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Mój storczyk nie kwitnie

Post »

Zimą często pączki zasychają , powodem może być suche powietrze lub mało światła .
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój storczyk nie kwitnie

Post »

Na początku też się tym nie przejmowałem, bo pomyślałem "Przecież to zima, normalne że rośliny to odczuwają", ale zacząłem się niepokoić gdy zobaczyłem u znajomej pięknie kwitnącego storczyka.
Storczyk stoi w najjaśniejszym pokoju w domu.
Czyli na razie się nie przejmować i czekać na wiosnę?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój storczyk nie kwitnie

Post »

Trudno kolejny raz odpowiadać na takie samo pytanie.
Jest to pytanie z serii powielanych tematów ,a tego nie robimy.

1234samnie - tak do końca nie jest wszystko zgodnie z zaleceniami uprawy bo....byłoby dobrze.
W tym okresie newralgicznym brakuje światła , być może i temperatury,suche powietrze itp....Czego jeszcze ;nie wiadomo.

Aby nie powtarzać.... proponuję wpisać hasło : opadanie pączków do wyszukiwarki w naszej sekcji/nad zieloną belką/
jest wiele rozmów ,do każdej można wejść i poczytać .Nie jest to problem odosobniony, szczególnie teraz.
Z warunkami jakie powinniśmy zapewnić storczykom, warto dokładnie się zaznajomić.
Każda pora roku to inne wyzwania .
To są nasze powinności :znaleźć sposób jak pomagać roślinom aby przetrwały i cieszyły kwitnieniem skoro kwitną..
Brak warunków.... zawsze skutkuje negatywnymi reakcjami.

Pytanie zostanie włączone do istniejących tematów.
pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
lucynaf
1000p
1000p
Posty: 2112
Od: 30 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Mój storczyk nie kwitnie

Post »

Moje storczyki stoją zimą na południowych parapetach i nie mam pod nimi kaloryferów , a i tak czasem jakiś pączek opadnie .Twój tylko pozował do zdjęcia w głębi pokoju czy to jego stałe miejsce ?
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój storczyk nie kwitnie

Post »

Stoi na parapecie na południowej stronie, zdjąłem go tylko do zdjęcia, bo przy oknie za jasno było dzisiaj. W takim razie czekam na wiosnę i na jakieś kwiaty.
Temat do usunięcia, przepraszam za zaśmiecenie forum, faktycznie mogłem najpierw poszukać :oops:
Awatar użytkownika
Petra
200p
200p
Posty: 446
Od: 13 cze 2006, o 21:44

Re: Mój storczyk nie kwitnie

Post »

Możesz wstawić zdjęcie całego storczyka łącznie z korzonkami :?:
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój storczyk nie kwitnie

Post »

Listki wyglądają na zdrowe, korzenie też normalnie, przynajmniej jak na moje amatorskie oko.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Petra
200p
200p
Posty: 446
Od: 13 cze 2006, o 21:44

Re: Mój storczyk nie kwitnie

Post »

Szkoda że doniczka nie jest przezroczysta, to co wystaje nad podłoże nie zawsze pokrywa się z tym co jest w jego głębi, ja bym sprawdziła stan korzonków w środku i wymieniła podłoże na świeże, wydaje mi się że masz twardą wodę i masz dużo osadu w podłożu, to jest tylko moje zdanie, skoro opadają pąki to coś jest nie tak bo nawet zimą storczyki kwitną choćby 2 kwiatuszkami a nagminne zrzucanie pąków wzbudziłoby we mnie podejrzenia, to chociaż jeden by się rozwinął

storczyk jest w dużej donicy, podłoże może nie przesychać wystarczająco w głąb i mimo iż wydaje się że jest już suche w głębi może być wciąż mokre, druga sprawa to podłoże w jakim jest storczyk, jeżeli jest to typowe podłoże z hipermarketu to moim zdaniem nie nadaje się do phalaenopsisów, nie jest wystarczająco przewiewne i długo utrzymuje wilgoć, nawet storczyków typu miltonia bym w nim nie posadziła, czasami warto wydać troszkę więcej i kupić naprawdę dobre podłoże i nie mieć później przykrych niespodzianek ;:224
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój storczyk nie kwitnie

Post »

Tak, podłoże jak i doniczka są "oryginalne" tzn. nic nie zmieniane odkąd mam storczyka. Postaram się w najbliższych dniach zmienić mu podłoże. Co byś mi poleciła jako najlepsze podłoże dla niego?
Z twardością wody chyba faktycznie mam problem... Podlewam zawsze odstaną wodą, ale to nie pomaga jak widać. Będę musiał znaleźć jakiś inny sposób na zmiękczenie wody.
Awatar użytkownika
Petra
200p
200p
Posty: 446
Od: 13 cze 2006, o 21:44

Re: Mój storczyk nie kwitnie

Post »

Ja bardzo sobie chwalę podłoże z Orchidsklepiku ale przesyłka wyjdzie drogo więc może czysta kora z Orchidgarden, w między czasie sprawdziłabym stan korzeni by wiedzieć czy nie zgniły i po ewentualnym ich wycięciu posadziła do tego samego podłoża które wcześniej bym wymoczyła solidnie w wodzie, przepłukała dokładnie i wysuszyła na tacy nad kaloryferem i na chwilę obecną wsadziłabym do przezroczystej doniczki,
lub zamówiłabym mech z Allegro , na dno doniczki wysypałabym korki od wina i dopełniła mchem w którym to posadziłabym storczyka

ale zanim to wszystko bym zrobiła to tak jak napisałam wcześniej, sprawdziłabym stan korzeni, jak są zdrowe to troszkę bym podziurawiła obecną doniczkę na bocznych ściankach i szukałabym innego powodu opadania pąków

daj znać co i jak z tymi korzonkami, foto mile widziane
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”