Zwartnica (Hippeastrum ) nie rośnie, w stanie spoczynku?

Rośliny doniczkowe
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Co zrobić z amarylisem po przekwitnięciu?

Post »

justy7 specjalnie dla zabieganej kobiety :D
evluk pisze: Doniczka dla rośliny powinna być tylko trochę szersza od cebuli, z każdej strony na dwa palce. Jej dno wysypujemy grubą warstwą keramzytu, a następnie umieszczamy cebulę w torfie zmieszanym z ziemią uniwersalną do 1/3 jej wysokości.
Potem dosypujemy torfu, nie ubijając go mocno. Jeśli na cebuli są małe czerwone plamy, należy najpierw na 15 min zanurzyć ją w roztworze grzybobójczym. Pojemnik ustawiamy w bardzo jasnym, ciepłym (20-25stC) pomieszczeniu. Początkowo torf podlewamy bardzo oszczędnie, wystarczy, by był lekko wilgotny.(Rośliny najlepiej podlewać nie bezpośrednio nawadniając ziemię tylko na podstawek- unikniemy w ten sposób przelania). Czekać nie musimy długo. Najpierw z cebuli wyłania się białawy pąk. Powoli nabrzmiewa, potem ładnie zielenieje i wznosi się na grubej łodydze do wysokości około 60 cm. Wygląda wówczas jak królewskie insygnium. Teraz hipeastrum potrzebuje nieco więcej wilgoci. Po 4-6 tygodniach następuje kulminacja - z pąka opadają zielone pochewki i ukazują się nierozwinięte, ale już pięknie wybarwione kwiaty. Kolejno rozchylają płatki, tworząc kilkudziesięciocentymetrowe kielichy. W chłodnawych (18-20stC) pomieszczeniach kwitną 3-4 tygodnie, dłużej, jeśli wyrośnie kolejna łodyga. Pielęgnacja kwiatu jest czystą przyjemnością.
Polega jedynie na dbaniu, by podłoże było stale umiarkowanie wilgotne (dorodne rośliny używają sporo wody). Co dwa tygodnie dodajemy do niej nawóz dla roślin kwitnących.
Przekwitnięte kwiaty usuwamy, ale łodygę pozostawiamy, by wszystkie zgromadzone w niej zapasy zostały przetransportowane do cebuli. Trzeba więc poczekać, aż sama żółknie. Roślina nadal potrzebuje sporo światła. Troskliwie ją podlewamy i nawozimy, by wytworzyła dużo liści. Im będzie ich więcej, tym cebula bardziej się wzmocni. Latem hipeastrum lepiej nie wystawiać do ogrodu, bo tam czyhają na nią szkodniki lubiące cebule. By hippeastrum zakwitło ponownie musi trochę odpocząć. W sierpniu stopniowo zaprzestajemy podlewania oraz rezygnujemy z nawożenia. Gdy wszystkie liście zaschną, doniczkę z cebulą ustawiamy w pomieszczeniu o temperaturze 10-15stC, np. w chłodnej piwnicy, i przechowujemy ją prawie na sucho. W listopadzie rośliny wyjmujemy z ziemi (powinna odpoczywać 2-4 miesiące).Jeśli wokół starej cebuli pojawiły się młode cebulki, oddzielamy je i sadzimy po kilka w jednym pojemniku i przez 2 lata uprawiamy bez okresu spoczynku, zasuszamy je dopiero latem trzeciego roku. Wtedy następnej wiosny powinny zakwitnąć. Hipeastrum - Duże cebule wsadzamy do doniczek i postępujemy tak, jak jest to opisane wcześniej"......
Powodzenia
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 12&start=0
Awatar użytkownika
fgora
200p
200p
Posty: 356
Od: 16 lis 2008, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Hippeastrum nie rośnie

Post »

oto fotki zrobione dzisiaj :
Obrazek
Obrazek
Obrazek

na zdjęciach widać (na żywo nie :? ) że jest dość mocno porażona przez plamistość ...
wczoraj kupiłem kaptan, (topsinu nie było :? w każdym bądź razie nie widziałem) czy mogę posmarować cebule, tą część co wystaje z doniczki, w takiej fazie rozwoju samym kaptanem??
Pozdrawiam Filip
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Hippeastrum nie rośnie

Post »

No może ja się nie znam, ale on jest zdrowy jak rydz.
Awatar użytkownika
fgora
200p
200p
Posty: 356
Od: 16 lis 2008, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Hippeastrum nie rośnie

Post »

na poczatku bałem się że nie rośnie a teraz zaczynam się obawiać że pobiera gdzieś na boku jakieś strydy bo dosłownie ROŚNIE W OCZACH !!!!!!
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Filip
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Hippeastrum nie rośnie

Post »

One tak mają, dobrze,że ma podpórkę, bo mi się kiedyś kwiatek złamał się. :(
Waleria
Awatar użytkownika
hiacynta
200p
200p
Posty: 322
Od: 15 lis 2010, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum nie rośnie

Post »

A u mnie radzą sobie bez podpórek :D
Obrazek
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Hippeastrum nie rośnie

Post »

hiacynta piękny Dancing Queen- uważaj jednak na niego, gdyż cebula nie zawsze jest dobrze zakotwiczona w ziemi, że tak powiem,a wtedy bez podpórki, o wypadek nie trudno... :roll:
fgora czekamy niecierpliwie, na fotorelację z kwitnienia ;:108
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12098
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Hippeastrum nie rośnie

Post »

Różnie to bywa. U mnie czerwona zwartnica o kwiatach pojedynczych jak i biała o kwiatach pełnych potrzebowały podpórek, zaś Pasadena podpórek nie potrzebuje.

Pozdrawiam!
LOKI
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”