Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przemo pisze:A widzisz mówiłem ze będzie dobrze. :D :D :D
Moje palmy chamaedora elegans wyglądają teraz tak:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak widać jedna będzie kwitła. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wspaniale, mówiłem że odżyją przy prawidłowej pielęgnacji ślicznie teraz wyglądają (tfu, tfu) :D :D :D
Siekier83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 3 mar 2008, o 14:19
Lokalizacja: Białystok

chamaedorea elegans

Post »

Może ktoś z forumowiczów zdiagnozuje tą roślinkę, bo naprawdę nie mam pojęcia co jej dolega ogólnie zaczyna się od podsychania końcówek liści,następnie cały liść schnie i trzeba go wyciąć. golnie palma jest w złej kondycji co prawda wypuszcza nowe liście ale są one jasno zielone i nie nabierają intensywnej barwy. Roślinkę w okresie zimy podlewam mniej obficie (1 na tydzień) i nie nawożę, co prawda nie zraszam liści, a chyba powinienem, bo w pokoju jest dość ciepło ok 24 stopni. Przy okazji może wiecie jaki to gatunek?
Obrazek Obrazek Obrazek


Proszę o pisanie poprawną polszczyzną używając ą,ę,ć,ś,ó,ż itp.
Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Palma to chamaedorea elegans i jest zaatakowana przez przędziorki wpisz w wyszukiwarkę słowo przędziorek i poczytaj o sposobach zwalczania, o samej palmie możesz poczytać w dziale Encyklopedie(temat encyklopedie roślin doniczkowych) :D
Siekier83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 3 mar 2008, o 14:19
Lokalizacja: Białystok

Post »

dzięki za informacje. na razie postanowiłem zmienić jej trochę mikroklimat, ale bez jakiejś chemii na przędziorki pewnie sie nie obędzie.
Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nic Ci ten worek na doniczce nie pomoże jeśli nie zrobisz oprysku. Spójrz na to co napisałem Ci wcześniej i proszę dostosuj sie do tego. A jak poczytasz o uprawie w dziale encyklopedie i w kilku linkach jakie również się tam znajdują będziesz wiedział jak dalej postępować. Zetknij tutaj :D
Siekier83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 3 mar 2008, o 14:19
Lokalizacja: Białystok

Post »

zrobiłem 2 krotny oprysk Polysectem 003EC zgodnie z instrukcja na opakowaniu, jednak jej stan sie znacznie nie poprawił. Wypuszcza co prawda dużo nowych liście ale nie maja one intensywnej barwy są jasnozielone i podsychają im końcówki. Od oprysku codziennie zraszam palmę rano przegotowaną wodą? co jeszcze można zrobić?

Obrazek Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zwiększ ilość wody jaką podlewasz a na podstawek nasyp keramzytu dla dodatkowego zwiększenia wilgotności masz strasznie suche powietrze w domu widocznie. :D
Siekier83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 3 mar 2008, o 14:19
Lokalizacja: Białystok

Post »

Dzięki Przemo za rade. Po oprysku i codziennym zraszaniu roślinka odżyła, wypuszcza dużo nowych lisci i zrobiła się żywo zielona. Zastąpiłem dodatkowo wierzchnią warstwę ziemi biohumusem i zaczełem ją nawozić nawozem mineralnym. Co prawda pare palemek uschło ale te co zostały są w dobrej formie, w następną wiosne zamierzam je rozsadzić do oddzielnych doniczek. Z tego co zauwarzyłem to Chamaedorea elegans jest dość kapryśna w uprawie np. na basenie niedaleko mnie na parapetach i wokół ścian rosną sobie roślinki, prawie wszyskie bardzo ładnie się prezentyją, a chamaedorea jest blada i podsychają jej lkońcówki liści. Dziwne to, bo ma tam znakomite warunki, ciepło, wilgotno dużo światła. A co zrobić żeby chamaedorea zakwitła?


Aktualny stan Obrazek
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Zasadniczo palmy kwitną po osiągnięciu określonego wieku.
W Twoim przypadku jest to spora kępa roślin, ale pojedyncze sztuki są niezbyt duże.
Za 2-3 lata możesz je rozsadzić do osobnych doniczek.

Chamaedorea jest palmą, która rośnie w poszyciu lasów i nie powinna być wystawiana na bezpośrednie światło.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Rozsadzenie spowoduje iż będziesz miał większe przyrosty liści i szybciej palma będzie rosła będąc sama w jednej doniczce(tylko nie daj im za dużych) co zaś do kwitnienia przeważnie w trzecim, czwartym roku kwitnie ale ja osobiście do szóstego roku życia palmy proponuję wycinanie wyrastających kwiatostanów gdyż bardzo osłabiają palmę i w efekcie słabnie wzrost liści a co za tym idzie palma się wyciąga w górę tracąc ładny pokrój dużych liści. :D
Siekier83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 3 mar 2008, o 14:19
Lokalizacja: Białystok

Post »

Premo to Twoja chamaedorea na środkowym zdjęciu w encyklopedii? Jeśli tak to gratuluje takiej roślinki. Do jakiej wielkości dorastaja te palmy?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ta w tle z oknem tak moja a obok kwiatostan wybijający, moja miała 1,5 metra :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”