Ziemiórki w doniczce

ODPOWIEDZ
aniaop
200p
200p
Posty: 234
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Ziemiórki w doniczce

Post »

Witam, stale czytam forum, ale jakoś nie mam zacięcia do pisania.
No , ale teraz już muszę - moje kochane falenopsisy padły ofiarami ziemiórki!!!
Mam 3 szt, najstarszy ma ok. 5lat, najmłodszy 3 mce. Ostatnio przesadziłam staruszka (1 raz), niestety podłoże okazało się zbyt ścisłe, a po podlaniu wyszła pleśń. Szybko interweniowałam, wysypałam wszystko, niestety nie miałam wyboru i musiałam "łatać dziury". Z ogrodu przyniosłam korę sosnową, zalałam ją wrzątkiem, odczekałam aż wystygła, porwałam na cząstki i posadziłam storczyk w to podłoże. Wszystko było w porządku przez kilka miesięcy. Wypuścił młody pęd, a z pozostałych 2 starych dał przedłużki (2 raz :shock: ).
Niestety , jakieś 2 tygodnie temu pojawiły się w domu malutkie muszki. Nie wiązałam ich z storczykami, ale gdy zdenerwowały mnie strasznie, zaczęłam szukać ich przyczyny i tu się :x zdenerwowałam...... bardzo.
Spokojnie przejrzałam podłoże w staruszku i okazało się, że biegają tam maleńkie żyjątka barwy beżowej ok 0.5mm. Nie wiem co to takiego!
Nie wiem, co z delikwentami zrobić???? Myślałam o drinku, ale chyba by go trzeba wlać w podłoże, bo liście nie są uszkodzone.
No i ziemiórki... co z nimi? czy powierzchowny oprysk da radę? Boję się mu zmieniać podłoże, bo kwitnie - zaczyna.

Boję się, że te paskudy przeniosły się na pozostałe falenopsisy, bo fruwają nad nimi.
I pytanie do experta JOVANKI - czy preparat, który polecasz da radę i jak ta operacja ma wyglądać?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj Aniu :P


Polecam artykuły - hasło ziemiórki /w wyszukiewarkach,w goodle/,
Są preparaty wymienione i sposób postępowania. Najskuteczniejszy wydaje sie być Nomolt.
Co ważne: pierwsze :!: to tabliczki lepne , aby wyłapało się max. to co fruwa - to ,co w podłożu unicestwić chemią.

Tak dla swojego przekonania :postaw dodatkowo storczyka na pojemniku z wodą----> tak aby nie było styku.
Po dobie obejrzyj zawartość. :roll: Małe *glistki* w wodzie będą świadczyć o tym co siedzi w podłożu i będzie sie żywiło ...też rośliną.*Zarte są* potrafią wszystko uszkodzić.To co fruwa już jest niegrożne :P.Oczywiście poza tym,ze złoży następne jaja :shock: .

Tabliczki żółte można nabyć w sklepach dobrze zaopatrzonych i marketach z działem *Ogród*
-w zakresie śr.chemicznych personel udzieli porady- ;:24, tak myślę.

Storczyka nie trzeba przesadzać,choć po kuracji można troszkę dać świeżego jako wymiana.
Pamietać trzeba,ze ziemiórki uwielbiaja podłoże wilgotne, mało przewiewne i takie ,które z racji składników w nim zawartych
są odpowiednim środowiskiem rozwoju ziemiórek .Kwaśne.,


pozdrawiam J ;:76 VANKA
aniaop
200p
200p
Posty: 234
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

;:180 SERDECZNIE DZIĘKUJĘ!!Wszystko super , wszystko wiem, tylko jest problem....
Poszłam do ogrodniczego sklepu w tej mojej mieścinie i proszę o żółte karteczki z klejem....no i usłyszałam.... że mam iść do papetrii...nie pasmanterii...no i się w końcu kobieta zdecydowała!do papierniczego!!!To był dla mnie cios poniżej pasa... ;:125 Nie chodzi mi o brak pułapek bynajmiej a o wiedzę sprzedającej. ;:163
Z preparatów wymienionych nie mieli nic.... ale mieli provado plus, to wzięłam... cóż było robić...
Zanużyłam doniczkę w wodzie na noc , rano znalazłam 1 szt glistki ziemiórki. Fruwające łapię ręcznie ;:148 , no bo w papierniczym też nie mieli... ;:1
Czy oprysk tym coś da? I jak mam to zrobić ?tak jak w instrukcji czy jakoś delikatniej?strasznie się boję poparzyć korzonki ;:182
proszę poradźcie...
ps. właśnie przeczytałam o możliwości "zakwitnięcia się na śmierć " i jestem przerażona!!!
ten mój steruszek kwitnie jak by go opętało!!! ma 3 pędy z czego każdy ma kilka odnóg.Może jutro uda mi się wstawić fotkę.Ale kwiecia jest multum ;:24
marta83
100p
100p
Posty: 160
Od: 23 kwie 2008, o 10:41
Lokalizacja: woj.łódzkie

Ziemiórki - Provado czy nomolt150sc ?

Post »

Też piszę o tej sprawie, gdyż jest to dość pilne. Pałeczki provado ciężko dostać i ja niestety dostałam je tylko zamawiając przez internet. Wczoraj kupiłam nomolt, bo ku swojemu zdziwieniu on był też na te ziemiórki. Na wysyłkę trochę poczekam. Czy ten nomolt dobrze działa na rośliny, nie pali ich?
Bo w opisie jest tylko jak rozpuścić 5ml w 10l wody, by uzyskać 0,05% roztwór i podlewać tym każą dwa razy w odstępie 10-dniowym. Co sądzicie o tym?
martuś
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemiórki - Provado czy nomolt150sc ?

Post »

Marto :P witaj


Jesteś niecierpliwa bardzo ,a....co sama znalazłaś o tych środkach?

Obydwa środki są stosowane ,jednak metoda zawsze jest indywidualana,zalezna od
stopnia inwazyjności.
Radzę poszukać przyczyny, czy aby inne kwiaty i podłoże ziemne/a masz je/ nie jest miejscem wylęgania.
Fruwanie nad storczykami może być tylko skutkiem przelotu :P
Z zasady podłoże przesychające w storczykach nie jest przyjazne,

Moze wystarczą lepne tablice przy storczykach, a namolt na inne?

Namolt trzeba stosować b.ostrożnie ,silny środek dla człowieka ! - najlepiej operację przeprowadzać na zewnątrz.Stosuje się wg przepisu.
Kwestia *palenia* korzeni ? różne powody są tego , nawet jak nie stosujemy chemii .

Stąd też są moje wskazania na forum , stosowania pałeczek Bayera - na zasadzie max.ochrony
stosunkowo niskiej szkodliwości i dużego spektrum działania.


Niewiele można poradzić na sytuację , spowodowaną dostępem do zakupu środków.


pozdrawiam J :P VANKA
Agusia785
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 13 lut 2011, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ziemiórki w doniczce

Post »

Witam wszystkich.Znów zgłaszam się z prośbą o pomoc.Nie mam jakoś szczęścia do zakupu pełnowartościowych storczyków, chociaż wcale nie kupuję ich z przeceny.I tak jak nie kupię zalanego,to z jakimiś plamami,albo jak w tym przypadku z jakimiś robalami,a dokładniej to z jakimiś cieniutkimi, białymi , wijącymi się glizdkami .Są we wszystkich 4 doniczkach jaki zakupiłam w niedzielę w Praktikerze-kwiaty pochodzą od Tomaszewskiego.Nie wiem czy kwiaty przesadzić do nowego podłoża (wszystkie kwitną i boję się im zaszkodzić) czy zwalczyć je jakimś środkiem?Wstawiam zdjęcia, może uda się coś zobaczyć.Bardzo proszę o pomoc.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
lucynaf
1000p
1000p
Posty: 2112
Od: 30 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Co to za robale?

Post »

Nie widzę tych robali, ale ja kupiłam z takim ''czymś'' cymbidium i jak później poszukałam informacji to okazało się, że to larwa ziemiórki, poszukaj i porównaj.
gejzerka

Re: Co to za robale?

Post »

Lucynko, dobrze zidentyfikowałaś larwę ziemiórki.

Agusiu, zanim przesadzisz do nowego podłoża, spróbuj wykorzystać domowy sposób. Do pojemnika - miski, plastikowego pudełka itp. - przygotuj kąpiel z przegotowanej odstałej wody i dużą ilością płynu do naczyń, obojętnie jakiego. Do takiej kąpieli zanurz doniczkę ze storczykiem i zostaw w niej roślinę na 15-30 minut. Następnie pod letnim prysznicem wypłucz tą mieszankę z podłoża. Zrób w ten sposób z każdą rośliną, w której widzisz żerujące larwy. Potem zostaje Ci tylko obserwowanie, czy "nakarmiłaś" wszystkie robaczki :;230 Płyn do naczyń dodany w dużej ilości (możesz to zrobić nierozcieńczonym płynem, nie zaszkodzi) obklei i podusi larwy. Ja w ten sposób usuwałam krocionogi i ślimaczki z podłoża bez przesadzania rośliny.
Agusia785
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 13 lut 2011, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za robale?

Post »

Dziękuję dziewczyny za odpowiedź.Jednak nie jestem do końca przekonana,że to ziemiórki bo walczę z nimi u teściowej w innych kwiatach i nigdy nie spotkałam takiej białej małej glizdy-widoczna na 2 zdjęciu przy korzonkach,ale morze się mylę-spróbuję z tym płynem.
Awatar użytkownika
lucynaf
1000p
1000p
Posty: 2112
Od: 30 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Co to za robale?

Post »

Żeby była fruwająca najpierw musi być larwa, nie ma innej możliwości :roll: . Powodzenia.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za robale?

Post »

Racja Lucyno :D

Nie mam dostępu do swojego materiału obecnie ,więc...dam namiar, aby utrwalić sobie jak wygląda cykl ziemiórek.
Bo jak fruwają wokół doniczek :evil: to na bank w doniczce sa już wszystkie pokolenia.

http://www.przyjacielebonsai.home.pl/fo ... .php?t=162

Treść informacji może przestraszyć ;:214 ale...warto wiedzieć.

To, co żyje wokół...i w... ja nazywam małe "zoo" .To tez element pasji..storczykowej.
I jakby nie patrzeć na to :lol: ...to do siebie pasuje :P

pozdrawiam JOVANKA
Agusia785
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 13 lut 2011, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za robale?

Post »

Jovanko dziękuję za link.Mam pytanie-czym zwalczyć ziemiórki skutecznie?U innych doniczkowców stosowałam Nomolt i Confidor, i żółte tablice lepowe, jak na razie ze średnim skutkiem.Czy u storczyków mogę spróbować zastosować te same preparaty czy może jest coś skuteczniejszego ?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za robale?

Post »

Też Nomolt i Confidor jest stosowany dla storczyków w przypadkach inwazyjności.
Tablice owszem - działają, ale wyłącznie na fruwajace.To częściowe rozwiązanie problemu.
Bo..3/4 z całej populacji w innym stadium, może sobie spokojnie żyć jeszcze w podłożu.

zyczę powodzenia
pozdrawiam JOVANKA
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”