Cięcie winorośli cz. 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
kajo
200p
200p
Posty: 297
Od: 29 mar 2010, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

Susana, bardzo dziękuję. Instruktaż zdjęciowy świetny ;:138 ;:138 ;:138 . Wreszcie załapałam o co biega. Prośba jeszcze o zdjęcie jak będziesz okrywać na zimę.
Pozdrawiam serdecznie,
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

Miło mi że pomogłam.Właśnie chciałam pokazać ogólny zarys formy.
Postaram się wkleić zdjęcia z okrywania.Pozostałych krzewów jeszcze nie cięłam, do końca listopada przewidują pogodę bez śniegu więc nie śpieszę się.
Pokazana forma Guyota może być też do okrywania, pień-1metr wyprowadzamy wtedy skośnie aby dał się przygiąć. Ciekawa jestem tej formy, niestety nie mam jej u siebie żeby pokazać.
Pyzatka
50p
50p
Posty: 51
Od: 9 maja 2010, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Słoneczne Wzgórze na peryferiach

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

Suzana, cięcie wytłumaczone znakomicie. Ogromnie dziękuję ;:196 ;:196 ;:196 Teraz to już trudno nie zrozumieć o co chodzi.
Ja też czekam na fotki z okrywania. :tan

Mam pytanko: jeżeli na latoroslach, które są przeznaczone na zastępstwo pojawią sie kwiatostany zostawiasz je czy usuwasz?
Pozdrawiam. Marysia
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

Powinno się usunąć, łozy rosną grubsze, dłuższe więc jest potem co zostawić w następnym roku.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

Okrywanie na zimę
1.wyrycie rowka pozwala na niższe położenie sterczących łóz i czopków
Obrazek
2.przyszpilenie stałego ramienia-pnia do ziemi kulami z pręta
Obrazek
3.położenie gałązek iglastych zabezpiecza przed przyklejaniem się gliny do oczek,na wiosnę przy odkrywaniu taka glina może powodować odklejenie się oczka; na piaskach niepotrzebne. Łatwiej odkrywać na wiosnę pociągając za gałązkę.
Obrazek
4. Przysypanie glebą
Obrazek

5.Krzew położony na ziemi, nie będzie przysypywany ziemią, warstwa śniegu zabezpieczy przed mrozem
Obrazek
przepraszam za brak ostrości, takie jakieś się udało.

Można okrywać bez rycia rowka.Ramię i łozy kładzie się wtedy na powierzchni i przysypuje ziemią.
kajo
200p
200p
Posty: 297
Od: 29 mar 2010, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

Suzana wielkie dzięki. Fotorelacja wyśmienita ;:138 ;:138 ;:138 . Teraz pozostało tylko zabrać się za hodowlę.
Pozdrawiam serdecznie,
luk78
50p
50p
Posty: 57
Od: 11 mar 2010, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

Suzana świetny instruktaż dzięki tobie chyba złapałem o co chodzi z tym cięciem :D
Ale mam też pytanie - wyprowadzając sznór skośny ile ogniw krzewienia można wyprowadzić w jednym roku ?
Zakładając że ramię ma mieć ok.1,5m
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

Do 2 ogniw+ oczko na szczycie na przedłużenie ramienia.W następnym roku pozostałe 3 ogniwa.
W praktyce to wychodzi różnie (czasem i 1 ogniwo) bo zdarza się że ruszające oczka obumrą np. od przędziorka, sami złamiemy pąk :lol: w oczekiwanym miejscu, do każdego krzewu trzeba podchodzić indywidualnie bo jest różna siła wzrostu latorośli, na każdym krzewie wychodzą inne przypadki , które trzeba korygować a czasem czekać z formowaniem do następnego roku.

Można formować od razu 5 ogniw na ramieniu w tym samym roku ale skutek może być taki, że ogniwa na końcowej( szczytowej) części ładnie urosną a przy nasadzie krzewu będą bardzo małe, albo nawet latorośle nie urosną i nie będziemy mieli z czego zostawić (ogołoci się nasada krzewu). Wynika to z tego ,że winorośl cechuje zjawisko aplikacji wierzchołkowej: najładniej rośnie to co jest najwyżej i tam winorośl pcha soki.
Pyzatka
50p
50p
Posty: 51
Od: 9 maja 2010, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Słoneczne Wzgórze na peryferiach

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

Suzano, dziękuję za fotki i rzeczowe opisy. Jeste znakomitą instruktorką ;:138 ;:196
Pozdrawiam. Marysia
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
irenapak42
50p
50p
Posty: 53
Od: 8 lut 2009, o 23:45
Lokalizacja: ziółkowo-wielkopolska

Cięcie winorośli - pytania i odpowiedzi

Post »

Dziś przycięłam winorośl-u nas w Wielkopolsce jest cieplej niż w innych rejonach,więc można się było pokusić.Na jabłoń już czas,czy się jeszcze wstrzymać?
sebool
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 31 sie 2010, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań, Kalisz
Kontakt:

Re: Czy to już czas na cięcie?

Post »

Już czas. Tnij jeśli nie możesz usiedzieć. A jak poczekasz tydzień czy dwa to też się nic nie stanie.
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy to już czas na cięcie?

Post »

Ja bym nie ryzykował, zwłaszcza, że zapowiadają właśnie mroźne dni. Wiosenne cięcie robię później, wtedy, kiedy już widzę, które pąki przetrwały (mowa o krzewach nieokrywanych). Nie wyobrażam sobie, by teraz odkopywać winorośl i przycinać. W naszym klimacie przymrozki zdarzają się w maju, a styczeń to nie jest jeszcze pora do odkrywania winorośli.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”