Cięcie winorośli cz. 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

Kilka zdjęć z cięcia winorośli: sznur skośny przystosowany do okrywania na zimę, cięcie Casenave.
Zdjęcie przed i po cięciu krzew 2-letni
1.ObrazekTu mamy 3 łozy: łoza szczytowa zostanie na przedłużenie ramienia, łoza u nasady krzewu posłuży do zrobienia czopka na 2 oczka- cięcie na 2 oczka. Środkowa łoza też posłużyłaby na kolejny czopek ale jest za blisko pierwszej, wymagana odległość 30-35cm. W tej sytuacji trzeba ją usunąć a latem wyrośnie nowa ale dalej w odpowiedniej odległości.

Po cięciu

1 a.ObrazekNa tym czopku potrzebne są tylko 2 dolne oczka ale zdarza się ,że górne w zimie obumrą, przemarzną więc w rezerwie zostawiłam więcej, na wiosnę usunie się niepotrzebne.

2.ObrazekTutaj środkowa łoza też jest za blisko pierwszej, na ogniwo obrałam więc łozę położoną wyżej.Środkowa do usunięcia.

2a. ObrazekZostały zostawione tu 2 czopki, z nich będą 2 pierwsze ogniwa a dalej położona poziomo szczytowa łoza na przedłużenie ramienia w następnym roku.

Krzew starszy na którym już są uformowane 2 pierwsze ogniwa ( czopek zastępczy i strzałka owoconośna), w trakcie formowania kolejnych ogniw

3.Obrazek

3 a. Obrazek

3 b. Obrazek

Krzew najstarszy na którym uformowane są wszystkie ogniwa owocujące
4. Obrazek

4a. Obrazek

Nie zawsze uda nam się w odpowiednich odległościach wyprowadzić łozy na ogniwa bo czasem oczka obumrą.Przykład krzewu gdzie tak jest.Ogniwa będą tu gdzie są krótkie czopki, pozostałe łozy po owocowaniu zostaną wycięte.
Obrazek

Niestety aparat nie objął mi całych krzewów.
kajo
200p
200p
Posty: 297
Od: 29 mar 2010, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

Nijak nie obczajam tego cięcia, chociaż zdjęcia czytelne. Ale czemu obcięte to, a nie co innego? Chyba muszę kupić jakiś poradnik, bo na wiosnę planuję posadzić kilka winorośli.
Pozdrawiam serdecznie,
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

Przedstawiłam na tych zdjęciach cały etap formowania krzewu, od małego krzewu do docelowej formy bo akuratnie miałam krzewy w różnym wieku i mogłam to pokazać etapami.Nie opisywałam szczegółów tylko chciałam z grubsza pokazać jak wygląda całość.
W tej formie chodzi o wyprowadzenie ogniw owocujących na stałym ramieniu co 30-35cm.Każde ogniwo to: czopek krótki na 2 oczka + łoza owocująca np. na 5 oczek ( zdjęcie nr. 4 a). Owocowanie będzie na łozach owocujących: mamy 5 łóz owocujących x 5 oczek = 25 gron( po 1 gronie z każdego z każdego oczka).
Po owocowaniu łozę wycinamy w całości .Na owocowanie w przyszłym roku wyrosły nam łozy na czopku : jedną dajemy na owocowanie a drugą tniemy znowu na 2 oczka.

Odległości 30-35cm między ogniwami zachowujemy żeby nie było zagęszczenia.Na zdjęciu nr 4a łozy na 5 oczek wiosną przygnę poziomo, równolegle do drutu, tak aby nie zachodziły na siebie w szeregu.

Są też inne formy w zależności od naszych potrzeb.Ta jest przystosowana do okrycia a ponieważ temat na czasie więc to wkleiłam.
Pyzatka
50p
50p
Posty: 51
Od: 9 maja 2010, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Słoneczne Wzgórze na peryferiach

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

Suzano, znakomity instruktaż. ;:138 ;:196

A jak przyciąć krzewy, z których chcemy pobrać sztobry? Czytałam, że najlepsza pora do pobierania sztobów to styczeń, luty. jeśli tak , w jaki sposób okryć krzewy, żeby gałązki na sztobry przetrwały w dobrej kondycji?


I jeszcze jedno pytanie- zawsze mam problem z tym, jaką formę prowadzenia krzewów wybrać, nie wiem, które z moich odmian lubią cięcie krótkie, a które lepiej owocują po długim. Mam Arkadię, Nero, Kodriankę, Chrupkę różową, Izę Zaliwską, Ilczewskiego, Muscat Bleu, Perłę Zali, Seyval Blanc.
Pozdrawiam. Marysia
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

Formowanie krzewu jest priorytetem więc to co nam zostanie po cięciu możemy przeznaczyć na sztobry. Ponoć najlepiej ukorzeniają się sztobry pobrane z dolnej części łozy ale niekoniecznie od samej nasady tylko troszkę wyżej np. po 4 oczku i wyżej.
Sztobry można pobrać wiosną ale jest ryzyko że w czasie zimy niektóre oczka przemarzną.
Ja zawsze tnę sztobry jesienią, jak najpóżniej bo lepiej żeby były na krzaku niż wysychały w piwnicy.
Pożną jesienią ucinam i zakopuję w wiadrze z piaskiem umieszczonym całkowicie w gruncie i przysypanym ziemią.To najmniej kłopotliwy sposób przechowania sztobrów i zapewnienia im w zimie niskich temperatur aby na przedwiośniu przedwcześnie nie ruszały oczka.
Arkadia- cięcie w opisach polecają na 6-8 oczek, ja tnę na 5 oczek i to jeszcze redukuję początkowe 1-2 oczka bo byłoby tego za dużo, ma grona nawet na pierwszym oczku.
Nero- ta odmiana zdecydowanie potrzebuje dłuższego cięcia bo na pierwszych dolnych oczkach nie ma kwiatostanów lub marne, więc na 6 oczek,
Iza Zaliwska- na 5 oczek jest w sam raz,
Seyval Blanc- ta odmiana owocuje dobrze nawet z pierwszych oczek, więc w zależności od formy można i na 2 pąki, ja przy Casenave tnę na 5 oczek ale na wiosnę zostawiam najmocniejsze a słabe wyłamuję.
Kodrianka- zostawiam też na 5 oczek ale potem redukuję bo ma duże grona i przeciążyłabym krzew.
Pyzatka
50p
50p
Posty: 51
Od: 9 maja 2010, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Słoneczne Wzgórze na peryferiach

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

W jakich formach prowadzisz krzewy tych odmian i czy okrywasz je na zimę?

Masz wzorowy porządek w winnicy,żadnej zbędnej gałązki na krzewach i nawet jak sobie wyobrażę je z nowymi łozami, każda z nich będzie miała sporo miejsca. u mnie jakos tak ;:223 chyba za gęsto pierwsze krzewy posadziłam ;:14 , teraz zostawiam odległosci ponad 2 metry. W tak dużej rozstawie posadziłam Kodriankę, Nero i Arkadię, planując formy dwuramienne albo dwupienne. ;:224 ;:65
Pozdrawiam. Marysia
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

Wszystkie wyżej wymienione odmiany prowadzę w tej formie co na zdjęciach.Potrzebują okrycia na zimę u mnie więc wybrałam tę formę.Nawet Seyval Blanc postanowiłam, że przynajmniej będę kłaść ramię na ziemi bez przysypywania ziemią, przysypie go śnieg i powinno być dobrze; ta odmiana ma wysoką wytrzymałość mrozową.
Odmiany które nie musimy okrywać wygodniej jest prowadzić w formie Guyota: pionowy pień 70 cm a na szczycie 1 ogniwo takie jak na zdjęciach z dłuższą łozą na owocowanie np. na 10 -12 oczek.

Odradzam prowadzenia Arkadii, Kodrianki itd. w formie piętrowej. Na tych krzewach co pokazane na zdjęciach krzew będzie miał i tak za duże obciążenie gronami, jak pisałam na wiosnę pousuwam jeszcze oczka, trzeba liczyć też ogólną ilość gron na krzew.Przy wielkoowocowych jak Arkadia, Kodrianka tych gron planuję max 15 gron na krzewach już uformowanych, są naprawdę duże.Chyba , że planujesz jakąś przestrzenną formę- pergola, ale to już co innego.
Miałam w formie dwupiętrowej Reforma- forma Kniffin ale dochodzi do silnego wzrostu na górnym piętrze a na dolnym do ogołacania się ramienia.Szkoda zachodu.
Zagęszczenie latorośli będzie duże: te z dolnego piętra będą zachodzić na górne i mączniaki będą grasować bo nie będzie przewiewu.

Ja te krzewy sadziłam w rozstawie 1,5 m, uważam , że to max.Jak chcemy więcej winogron to lepiej posadzić większą liczbę krzewów bo obciążenie jest jednak duże.Przy dłuższych ramionach jak 1,5m dochodzi do ogołocenia początkowej części krzewów( ramienia)- łozy rosną tam wtedy małe albo w ogóle.
Możesz prowadzić na 2 ramiona oczywiście wyjdą krótsze np. każde ramię po 1m, wtedy te ogniwa odpowiednio rozmieścisz na tej odległości albo zastosujesz formę Guyota- 2 ramiona.W najbliższym czasie pstryknę zdjęcie.

Teraz zauważyłam, że chodziło Ci o formy dwupienne a nie dwupiętrowe ;:14
kajo
200p
200p
Posty: 297
Od: 29 mar 2010, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

Jak będziesz pstrykać, to pstryknij też takie poglądowe, pokazujące kilka krzewów. A najlepiej jeśli masz z lata z liśćmi, byłoby lepiej widać. Chcę posadzić kilka winorośli i nie wiem nawet jak się do tego zabrać.
Pozdrawiam serdecznie,
Pyzatka
50p
50p
Posty: 51
Od: 9 maja 2010, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Słoneczne Wzgórze na peryferiach

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

Suzana, ja też poproszę o zdjęcia. ;:196 . Dużo zrozumiałam dzięki Twoim wskazówkom, dziękuję za juz, proszę o jeszcze. ;:196


Kajo, sadzenie winorosli nie jest skomplikowane, schodki zaczynają się przy cięciu. Moje najstarsze krzewy mają już 3 lata, w tym roku zbierałam owoce, ale mam ogromny szacunek do osób, które potrafią bezbłędnie wybrać i prowadzić formę. Ja tego dopiero sie uczę, daleko mi do wprawy i pewnosci.
Pozdrawiam. Marysia
kajo
200p
200p
Posty: 297
Od: 29 mar 2010, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

Pyzatka pisze: Kajo, sadzenie winorosli nie jest skomplikowane, schodki zaczynają się przy cięciu.
Może i tak, ale jak będę wiedziała jak to później będzie wyglądać, to łatwiej mi teraz będzie przygotować odpowiednie miejsce i zachować właściwe odstępy. Zadam teraz może głupie pytanie, ale czy w zależności od sposobu prowadzenia winorośli, ilość miejsca jakie trzeba przeznaczyć na krzak jest taka sama, czy różna?
Sposób prowadzenia to chyba muszę wybrać taki jak Suzana, aby móc okrywać, ponieważ u nas jest raczej mroźno. Chociaż byłam w sobotę w szkółce Krzewińskich i Pani powiedziała, że coś z ukraińskich odmian da się wybrać do naszego klimatu, ale czy będą akurat dobre w smaku?
Pozdrawiam serdecznie,
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

Przeglądnij jak oni okrywają
http://www.krzewinski.pl/index.php?cmd= ... orady&i=17

U Ciebie jest chyba cieplej w zimie jak u mnie.
W zależności jaką formę obieramy wtedy sadzimy sadzonki w odpowiednich odstępach, jeżeli to będzie np. forma Guyota to odstęp np. 1m - 1,2m dla deserowych, przerobowe sadzą wtedy nawet w odstępie 0,7m. Ale wtedy dużą ilością gron nie obciążymy krzewu, musi być mniej gron.
Zdjęcia będą tego Guyota.
kajo
200p
200p
Posty: 297
Od: 29 mar 2010, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

No właśnie, tyle ważnych wiadomości przed posadzeniem trzeba posiąść.
Dziękuję Suzana. Będę dalej śledzić ten wątek ;:108 .
Pozdrawiam serdecznie,
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winogrono winorośl - cięcie

Post »

1.
Obrazek Tu taki eksperyment, krzewy rosną w przeciwne strony, krzew który rośnie w lewo ma 3 m długości ale część owocującą będzie miał tylko na 1,5m licząc od wierzchołka, pozostałą przestrzeń zajmie drugi krzew.Ten w lewo to odmiana Einset Seedles, ponoć lepiej owocuje jak ma dużo starego drewna.Zobaczymy.
2.
Obrazek Tutaj błędy w zachowaniu odległości między krzewami przy sadzeniu, za blisko. Zachodzi więc jeden krzew na pień drugiego, usunęłam z pnia wszystkie oczka a wydłużę ramię bardziej w lewo, w ten sposób każdy krzew będzie miał więcej miejsca.

Obrazek Zdjęcie dotyczy krzewu nr 4 z poprzedniej strony wątku.Na wiosnę łozy zostaną w ten sposób przygięte, zielone linie to łozy które wyrosną z pąków, ich ilość można zredukować wycinając oczko.
6a.
ObrazekDwupienna forma Guyota, na pniu po lewej stronie 1 łoza zostaje wygięta w lewo, drugą łozę na wiosnę przycinamy na 2 oczka.
6b.
Obrazek Dwupienna forma Guyota, na pniu po prawej stronie wiosną wycinamy łozę A, ona owocowała w tym roku i jest do całkowitego wycięcia.ŁozęB przyginamy i ona będzie owocować, łozę C przycinamy na 2 oczka- to będzie czopek zastępczy, na nim wyrosną 2 łozy potrzebne w 2012r.
6.
Obrazek Dwupienna forma Guyota
7.
Obrazek Jednopienna forma Guyota, łoza wygięta już owocowała, trzeba ją całkowicie wyciąć, przygiąć młodą łozę na owocowanie a drugą przyciąć na 2 oczka.Te krzewy będą cięte na przedwiośniu bo są nie okrywane więc wtedy lepsze jest cięcie wiosenne.

Zdjęcia trochę przestawione ale to nic. :D
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”