Rzadkie i nietypowe drzewa i krzewy owocowe

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Rzadkie i nietypowe drzewa i krzewy owocowe

Post »

Witam,w ciągu ostatniego roku przybyło mi kilka arów gruntu,oczywiście od razu chciałem coś posadzić,ale nie chcialem znów sadzić kolejnej odmiany jabłoni czy czereśni ,więc postanowiłem pobuszować w internecie i znaleźć ciekawe i jadalne gatunki roślin owocodajnych.Okazało się że wybór jest większy niż sobie wyobrażałem,zrobiłem sobie spis i wyszło mii ok 60 gat różnych drzew i krzewów owocowych !! a może jest i tego więcej!? w tym roku posadziłem sobie jagodę kamczacką,morwę czarną,grusze chińskie,kolcowój chiński i zwyczajny,głożynę posp..Mam zamiar jeszcze posadzić:urodliny,rokitnika,kasztana jad.,hurmę,ksantocerasa,derenie jadalne,derenia kousę,szeferdię,prinsepię3 gat. oliwników,sosnę koreańską(jadalne nasiona),cisa,śliwę japońską,aktinidię,śliwo-morelę,czerśnio wiśnię,derenia kanadyjskiego,malinojeżynę,aronię czarnoowocową,orzesznik pekanowy.A może wy znacie jeszcze jakieś ciekawe gat. o jadalnych owocach i ciekawi mnie czy u was na ogrodzie jest też troszkę takiej egzotyki i jak to smakuje.Dzięki i pozdr.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rzadkie i nietypowe drzewa i krzewy owocowe.

Post »

aalal29 pisze:...Okazało się że wybór jest większy niż sobie wyobrażałem,zrobiłem sobie spis i wyszło mii ok 60 gat różnych drzew i krzewów owocowych !! a może jest i tego więcej!? ...
Mniej więcej tyle gatunków roślin owocowych można z mniejszym lub większym powodzeniem uprawiać w naszym klimacie. Zachęcam do lektury na ten temat - jest sporo publikacji. Również sam ś.p. prof. Pieniążek był wielkim propagatorem roślin sadowniczych mało znanych...
Pozdrawiam :wink:
witomark
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 kwie 2010, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pelplin
Kontakt:

Re: Rzadkie i nietypowe drzewa i krzewy owocowe.

Post »

Z takich popularniejszych, których nie wymieniłeś godny uwagi jest na pewno cytryniec i świdośliwa.
Też mam fioła na punkcie takich roślin.
Heinricus
50p
50p
Posty: 50
Od: 13 maja 2010, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rzadkie i nietypowe drzewa i krzewy owocowe.

Post »

Polecam odm. słodką jarzębiny i jarzębogruszę. Moją tegoroczną zdobyczą jest nieszpułka.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rzadkie i nietypowe drzewa i krzewy owocowe.

Post »

witomark pisze:Z takich popularniejszych, których nie wymieniłeś godny uwagi jest na pewno cytryniec i świdośliwa.
Też mam fioła na punkcie takich roślin.
Wypiłam herbatę z liści cytryńca i działa na mnie jak kofeina z kawy.Przekonałam się, że żartów nie ma i jakieś tam działanie ma.
Griseum
200p
200p
Posty: 237
Od: 22 sie 2008, o 14:34
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Rzadkie i nietypowe drzewa i krzewy owocowe.

Post »

Jarzęby jadalne - ładne kilkanaście odmian, w tym krzyżówki Miczurina, jarząb domowy, Nieszpułka i jej odmiany, Nieszpułkowiec, odmiany rokitnika, różne orzechy....

Hmm, co w twoim wykazie robi cis - osnówki jadalne, ale nie słyszałem aby ktoś się zajadał....
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Rzadkie i nietypowe drzewa i krzewy owocowe.

Post »

Ja słyszałem. Zbiera się to, zasypuje cukrem, rozgniata i przecedza.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Rzadkie i nietypowe drzewa i krzewy owocowe.

Post »

http://www.ibro.pl/Pliki/szukanie_zaawans.php
Najpierw zaznacz rośliny jadalne w "Kategorie" i wyszukaj.
Potem popatrz na reklame po lewej.
Albo odwrotnie... ;:138
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Rzadkie i nietypowe drzewa i krzewy owocowe.

Post »

Witam Krajana!
Z tych nietypowych mam, i jestem z nich bardzo zadowolona, to grusza i śliwka orientalne, aktinidia i aronia. Doskonale rosną i owocują ...i smakują ;:138
Zrezygnowałam z jagody kamczackiej, bo mi się osypywała, borówka amerykańska mimo zakwaszenia ziemi pada, a cytryniec ciągle dostaje jakichś plam.
Waleria
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Rzadkie i nietypowe drzewa i krzewy owocowe.

Post »

Nie wpisałem tu na pewno kilku gatunków roślin owocodajnych min innymi świdośliwy(którą mam) i jarzębogruszy,ale nie wspomniałem też o kilku innych o których być może nawet nie mam pojęcia,może wy znacie jeszcze jakieś bardzo rzadkie rośliny owocodajne przystosowane do naszego klimatu? marolex powiedz mi czy jarzębogruszę można jeść bezpośrednio z drzewka i czy jest dobra w smaku ? pozdr.
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Rzadkie i nietypowe drzewa i krzewy owocowe.

Post »

Zainteresowały mnie te jarzębiny jadalne. Napiszcie coś więcej, jakie to gatunki i gdzie się to kupuje.
Boniczka
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Rzadkie i nietypowe drzewa i krzewy owocowe.

Post »

aalal29: W smaku to żadna rewelacja. Podobno poprawia smak przetworów owocowych.
boniczka: Jest sporo odmian na rynku, ale raczej trudne do znalezienia z wyjątkiem jednego z większych producentów. Wrzuć w wyszukiwarkę Sorbus edulis, albo konkretne Granatnaja czy w ogóle z końcówką -aja. To te rosyjskie.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Rzadkie i nietypowe drzewa i krzewy owocowe.

Post »

OK, ja wiem, że w smaku to nie taka rewelacja, ale wartości zdrowotne są dość wysokie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”