Sadzonki wiśni o nazwie Schatten Morele i Heimen Rubin.

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
malgorzata1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 maja 2006, o 16:06

Sadzonki wiśni o nazwie Schatten Morele i Heimen Rubin.

Post »

Witam!
Nie mam wielkiej wiedzy na temat drzew owocowych. Poszukuję sadzonek wiśni o nazwie Schatten Morele i Heimen Rubin. Obie były do kupienia w latach 70-tych. Może ktoś słyszał, gdzie ewentualnie możnaby je kupić? Czy drzewka wychodowane z pestki przenoszą materiał genetyczny?
Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Małgorzata
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Nie wiem niestety gdzie można kupić te odmiany - szukałem i nic na ten temat nie znalazłem. Natomiast jeśli chodzi o pestki to to jest właśnie naturalny sposób rozmnażania roslin ;:108 tylko pewnie na owocowanie trzeba by czekać straaaasznie dłuuuugo.....
Broniusz
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Z pestki nie uzyskasz cech roślin matecznych. Ponieważ większość odmian to odmiany heterozyjne. Czyli rośliny z pierwszego pokolenia po krzyżówce. I z takich drzewek pobiera się oczka do szczepienia.
malgorzata1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 maja 2006, o 16:06

Post »

Przez ostatnie 2 lata usiłowałam uzyskać nowe rośliny, ale mi się nie udało. Obie odmiany wiśni mam na działce. Mają już ponad 30 lat i trudno uzyskać z nich odpowiednie gałązki do szczepienia. Szczepiłam je na podkładce z czereśni ptasiej - nie przyjęły się. Na tej podkładce robiłam okulizację. Również się nie przyjęła. Może coś żle robię. Proszę o radę. Jak przygotować stare drzewo, aby wyrosły odpowiednio dorodne gałązki, którymi można szczepić podkład. Jaka jest najlepsza podkładka. Ilu letnia.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Najlepszą podkładką jest inna wiśnia.
Widziałam jedno drzewko które zaszczspił pewien ogrodnik 3 innymi odmianami.
Przy drzewie kilkuletnim bądziesz mogła łatwiej dobrać wielkość zrazu i podkładki. Ale jest też możliwość zastosowania szczepienia "za korę" i tu gałąź robiąca za podkładkę może być grubsza.
malgorzata1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 maja 2006, o 16:06

Post »

A czy jako podkładkę nie należy wówczas zastosować ptasiej czereśni?
Bo jeśli robić zgodnie z tym co radzisz, to najpierw powinnam kupić sadzonkę wiśni obojętnie jakiej odmiany i ją zaszczepić odmianą którą chcę mieć. W takim przypadku po jakim czasie od momentu wsadzenia drzewka można go zaszczepić. Czy próbowałaś cos takiego robić?
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Otrzymałam działkę ze starymi drzewami. Dlatego przeszczepiałam jeden konar inną odmianą metodą za korę.
Takie drzewko musi mieć conajmniej 3-4 lata. Po prostu musi mieć już ukształtowaną koronę.
malgorzata1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 maja 2006, o 16:06

Post »

Dziękuję za informacje. Pozdrawiam.
badmaster
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 lip 2006, o 23:05
Lokalizacja: Rybczewice

Schatten Morele

Post »

Wiem gdzie zdobyć wiśnię Schatten Morele, sam posadziłem ją w tamtym roku i będę dosadzał w przyszłym, ale o tej drugiej to nie słyszałem.
Pozdrawiam :D
oloolosz
100p
100p
Posty: 125
Od: 6 maja 2009, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Miastko-Pomorze Środkowe

Re: Sadzonki wiśni o nazwie Schatten Morele i Heimen Rubin.

Post »

Schatten morelle to gdzies czytałem ze to niemiecka nazwa łutówki
pozdrawiam
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sadzonki wiśni o nazwie Schatten Morele i Heimen Rubin.

Post »

Widzę, że "odgrzebałeś" jeden z archiwalnych tematów :D Nie wiem czy jeszcze autorka wątku jest zainteresowana odpowiedzią, ale choćby z uwagi na tą drugą odmianę warto dopisać kilka zdań... oczywiście 'Schattenmorelle' to nic innego jak znana nam doskonale 'Łutówka'. Druga natomiast odmiana nosi nazwę 'Heimanns Rubinweichsel' (od nazwiska Oswalda Heimanna z gór Harzu), została wyselekcjonowana w Niemczech w 1920 roku i została rozpowszechniona tamże pod nazwą 'Heimann Nr. 26'. Bywa mylona z nazwy z inną zupełnie - jugosławiańską odmianą 'Rubin'. 'Heimanns Rubinweichsel' był przez pewien okres (lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku) zalecany w produkcji i do nasadzeń, głównie na terenie wschodnich Niemiec. Stamtąd, na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych (w ramach braterskiej przyjaźni :wink: ) pewne partie materiału trafiły do innych krajów (m.in. Jugosławii, Czechosłowacji i Polski). Z wyjątkiem pierwszego z wymienionych - bez specjalnego sukcesu. Obecnie odmiana typowo kolekcjonerska (w kolekcjach odmianowych). Owoce dojrzewają na początku lipca, są co najwyżej średniej wielkości (częściej małe), o masie 4,3-4,9 g, skórka ciemnoczerwona, "rubinowa", błyszcząca, miąższ również ciemnoczerwony, mocno kwaśny. Należy do grupy bardziej plennych odmian i to w zasadzie jej podstawowa zaleta (nie dorównuje jednak Łutówce).
Pozdrawiam serdecznie :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”