Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
jolaneta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 paź 2010, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skarpa, co z nią zrobić?

Post »

Dziękuję że chcesz mi pomóc.Dodałabym zdjęcia ale nie umiem.Jak dojdę do tego jak to się robi to wstawię.Spróbuję ten rów opisać.Nie jest zbyt głęboki-tak do 1 metra,oczywiście ma dwa brzegi-jeden kończy mój trawnik a drugi jest od drogi asfaltowej,Jak już pisałam gleba jest strasznie gliniasta.Z niecierpliwością czekam na pomysły.

Obrazek
Nie jestem pewna czy mi się udało z tym zdjęciem jeśli nie to przepraszam.
Awatar użytkownika
Rodusik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1131
Od: 21 sty 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Skarpa, co z nią zrobić?

Post »

u mnie mam aż 3 skarpy
stare zdjecie i nowe zdjecie

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Mariola
Ogród Rodusika
jolaneta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 paź 2010, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skarpa, co z nią zrobić?

Post »

Super to teraz wygląda,u mnie takie rozwiązanie nie jest dobre bo skarpa graniczy z drogą i nie może być "mocno zarośnięta",gdyż ostatnio pracownicy gminy jeździli i wycinali zarośla z fos na koszt właściciela posesji.Ja planuję niskie rośliny płożące,które zarosną fosę i nie dopuszczą do wzrostu "chaszczy".Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
zjawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 28 paź 2010, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Skarpa jak ją zniwelować ,zagospodarować?

Post »

Witam :wit
Na zdjeciu widać jak ma być zagospodarowana skarpa

Teraz moje pytanie :Czy zrobić murek, czy wykonać to innym materiałem
Może macie jakiej pomysły , dobre rady ...
Problemem jest gdyż górka jest częściowo zagospodarowany , więc nie można wywrócić jej do góry nogami.
Chcę by górka była górką wyrównać ją ciut bo jest bardzo nieregularna a od wysokości drzwi do piwnicy był poziom jak niżej ( kawałek płaskiego trawniczka )
Dodam iz mamy w tym miejscu samą ciężką glinę !
- jest bardziej podsypane gruzem


Jeden z pomysłów na zagospodarowanie
Murek wygięty w drugą stronę ( chodzi o sam murek)



A to druga prośba : Co z tym zrobić ( wejście jest u góry zaraz za narożnikiem domu)
Widocznej jabłonki na 1 zdjęciu nie będzie ale ta z 2 musi zostać .

1 ) Widoczny stopień w elewacji - zrobić w tym miejscu wejście z przybudówką / zadaszenie .Beton w mieszkaniu jest na wysokości przebijających cegieł.
2 ) Pozostawić wejście u góry tam gdzie jest i zrobić jakieś podejście ( zniwelować górke zamienić np na schodki albo... ?

Będę ogromnie wdzięczna za każdą rade , pomoc .
Pozdrawiam Serdecznie Aneta
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Skarpa jak ją zniwelować ? Bardzo proszę o pomoc

Post »

Witaj Aneto, ale obawiam się, że z tych wyjaśnień nie bardzo będziemy wiedzieli o co Ci chodzi. Co chcesz zrobić i z jaką górką, skarpą czy czymś innym.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Skarpa jak ją zniwelować ? Bardzo proszę o pomoc

Post »

Zjawko nie bardzo tez i ja wiem o co chodzi dokładnie, ale domyślam się, że dom położony jest na skarpie?
Jeśli tak jest w istocie, to trzeba porobić to co się robi w takim terenie, czyli tarasy czy choć ścieżki,
które będą w płaszczyźnie poziomej. brzegi warto zabezpieczyć jakimś materiałem, wszystko zależy od możliwości,
inwencji i ogólnego dopasowania się do terenu. Właściwie najtaniej to wychodzi, jeśli się korzysta z kamienia miejscowego.


Ja przeprowadziłam się prawie w góry i właśnie przede mną ogromne zadanie, aby przysposobić teren do normalnego funkcjonowania.
Ponieważ jest rzeczą jasną, że nie da się się zrobić dużych szerokich płaszczyzn pod uprawy,
to przynajmniej należy częściowo to zrobić. Na moim stoku o sporym nachyleniu posadziliśmy drzewa owocowe
i winorośle i aby można się było przemieszczać po nim bez zjeżdżania na pupie konieczne są poziome ścieżki.
W pasach gdzie są drzewa poziomuję teren, aby w przyszłości można było normalnie coś koło drzewa robić,
choćby drabinę postawić, a pod tym pasem będzie pozioma ścieżka. Jeden brzeg ten podtrzymujący nasypaną ziemią,
aby wyrównać poziom, będzie wzmacniany miejscowym piaskowcem, właśnie zaczęłam układać taki suchy murek.

Na pierwszym zdjęciu tak wygląda stok, gdzie widać posadzone drzewa, w zielonych siatkach



Drugie zdjęcie pokazuje jak poziomuję pas wzdłuż posadzonych drzew
dla wyjaśnienia rysunku podam, że :
1 - szerokość owego pasa - tarasu zabezpieczanego suchym murkiem
2 - wysokość murku, przy czym murek jest trochę odchylony od pionu
3 - szerokość ścieżki wzdłuż całego pasa - tarasu


na zdjęciach widać, że zabezpieczam tylko jeden brzeg. Wszystko zależy od gruntu jaki się ma do dyspozycji,
ja muszę powiedzieć, że grunt mam rewelacyjny, stabilny bardzo, bo jest to tzw. zwietrzelina skalna.
Wprawdzie ta warstwa wierzchnia jest już taka warstwą ze sporą zawartością próchnicy,
widać, że ziemia jest czarnawa,( to było uprawiane pole pod wszelkie ziemniaki, warzywa itp)
ale też trzyma się dobrze.
Sam pas - zaczęłam formować jesienią ( zrobiłam tam zresztą grządkę na warzywka- nawbijane patyczki),
śniegi przyszły potem niesamowite, i nic się nie rozjechało.
Murek zaczęłam robić dopiero parę dni temu.
Nie wiem, może coś Ci to pomoże :?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
zjawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 28 paź 2010, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Skarpa jak ją zniwelować ? Bardzo proszę o pomoc

Post »

Witam
Jokaer
Właśnie o coś takiego mi chodziło ( zrobienie murka)
I teraz moje pytanie czy lepiej zrobić : kamienny murek ( z wapienia) czy może wystarczy jakimiś włókninami ?
Z góry dziękuje za informacje.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Skarpa jak ją zniwelować ? Bardzo proszę o pomoc

Post »

Wszystko zależy od tego co chcesz zrobić, tzn, jak uformować skarpę.
Wstawiam zdjęcia mojego murka, który dziś znów układałam, bo była piękna pogoda.
Sama widzisz, że moim zamierzeniem jest zrobienie tarasu,
poziomej części abym mogła wygodnie sobie coś uprawiać, a i ziemia będzie zabezpieczona.
I taki murek ma właśnie wtedy sens.
Musisz więc podjąć decyzję co chcesz zrobić ze swoją pochyłością.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
magenta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3286
Od: 31 mar 2010, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Józefosław
Kontakt:

Re: Skarpa jak ją zniwelować ? Bardzo proszę o pomoc

Post »

Witam,
mam mały przysegmentowy ogródek i właśnie zapaliłam się do suchego murku. Mam taką małą skarpę, właściwie jest już płaska i z każdym rokiem ciągle się obsuwa. Nie wiem kiedy zacząć. Chciałabym od razu posadzić roślinki w dziurach, więc chyba powinnam poczekać. Czy może dziury zostawić i potem je wypełnić roślinami? Jestem niecierpliwa i chciałabym mieć już szybko teraz natychmiast kwitnące :heja
hutkow
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 24 sty 2011, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: działka na Roztoczu Zamojskim

Re: Skarpa jak ją zniwelować ? Bardzo proszę o pomoc

Post »

Witam!
Radzę zrobić tarasy będzie równo i na każdym tarasie inne rośliny.U nas w ogrodzie był spadek na którym rosną wysokie sosny, nie dawałem murków lecz deseczki wbijałem w ziemie.

Obrazek
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Skarpa jak ją zniwelować ? Bardzo proszę o pomoc

Post »

magenta pisze:.... właśnie zapaliłam się do suchego murku. Mam taką małą skarpę, właściwie jest już płaska i z każdym rokiem ciągle się obsuwa. Nie wiem kiedy zacząć. Chciałabym od razu posadzić roślinki w dziurach, więc chyba powinnam poczekać. Czy może dziury zostawić i potem je wypełnić roślinami? Jestem niecierpliwa i chciałabym mieć już szybko teraz natychmiast kwitnące :heja
Zapraszam do zapoznania się z tym wątkiem - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=28473
A następnie z innymi dotyczącymi roślin i nasadzeń na skalniakach - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=19367

Na razie zalecam wstrzymanie się z robotami do wiosny, jest to czas na dokładne przemyślenie koncepcji ogrodu, zrobienie szkicu nasadzeń roślin. A wiosną pozostanie jedynie gromadzić rośliny i wysadzać je tam gdzie sobie zaplanowaliśmy wcześniej.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
magenta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3286
Od: 31 mar 2010, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Józefosław
Kontakt:

Re: Skarpa jak ją zniwelować ? Bardzo proszę o pomoc

Post »

Dzięki, już to wszystko przejrzałam, poinstruowałam pomocników i czekam na wiosnę.
Dziś zakupiłam nawet pierwsze rośliny/a raczej kłącza/,żeby odstraszyć zimę ;:138
Awatar użytkownika
magenta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3286
Od: 31 mar 2010, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Józefosław
Kontakt:

Re: Skarpa jak ją zniwelować ? Bardzo proszę o pomoc

Post »

Zrobiłam przegląd w necie różnych miejsc które oferują kamienie ,w tym piaskowiec czerwony z którego chciałam zrobić suchy murek. Wypadło to nieciekawie ze względu na cenę. Za tonę życzą sobie 650zl, a małe białe otoczaki kosztują 3 zł za kilo. Zaczęłam się zastanawiać ile kamieni zmieści się w kilogramie?
Zerkałam też na allegro, ceny są zdecydowanie mniejsze. Czy ktoś z was kupował w ten sposób kamień do ogrodu? A może ktoś mógłby mi polecić trochę tańszy skład w woj.mazowieckim?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”