Orzech włoski - przesadzanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
marwas5
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 27 cze 2006, o 20:55
Lokalizacja: Gdańsk

Orzech włoski - przesadzanie

Post »

jestem laikiem, chcę przesadzic orzech, wykopac dorosłe drzewo z punktu A, przewieźc samochodem do punktu B, i wkopac, drzewo ma 10 lat i nie wiem jak to technicznie zrobic tak by zadziałało. Jaka ma byc ziemia, jaką dziurę wykopac, czy dac podłoże, wszystko co jest związane.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Jak każde duże drzewo,najlepiej firma specjalistyczna,bo orzech ma strasznie szeroko rozłożone korzenie,może być poważny problem z jego przyjęciem się w nowym miejscu,ale jeśli próbujesz to tak.
Teraz trzeba odsłonić jak największą powierzchnię korzeni,w obrębie 50,60cm od pnia na głebokości również około 50cm.Odkopać,przemyć wodą te korzenie,posypać nową,dobrą ziemią,czyli torf +ziemia ogrodowa.
Posypać nie ubijać i to wszystko zabezpieczyć przed zimą,czyli starannie okryć liśćmi,gałązkami świerku ,agrowłókniną itp.
Działanie to ma spowodować wypuszczenie dużej liczby korzeni przybyszowych w górnej /odsłonietej/częśći,które umożliwią przesadzanemu drzewu przyjęcie się w nowym miejscu.
Po przesadzeniu powinno się również skrócić koronę drzewa proporcjonalnie do naruszonego systemu korzeniowego,tzn.że zasięg korzeni powinien być mniej więcej równy zasięgowi korony.
Pozostawienie zbyt dużej korony w stosunku do bryły korzeniowej nie gwarantuje prawidłowego zasilania drzewa sokami.
Przenosiłam w ten sposób drzewo owocowe ,tuję złocistą i sosne czarną.
Padła mi tylko sosna czarna,reszta ma się dobrze.


Życzę powodzenia i dużo siły :wink:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Nie przesadzałam orzecha włoskiego, w dodatku tak dorosłego, ale z tego co wiem, to orzech włoski jest drzewem o korzeniu palowym. Jest drzewem, które najgłębiej się ukorzenia. Tego typu rośliny bardzo źle znoszą przesadznie. :(
Podobny system korzeniowy mają żarnowce - przesadziłam dwa i obydwa rosną i kwitną ładnie. Ryzykowałam ale się udało.
Tobie nic nie mogę radzić, musisz sam podjąć decyzję i ewentualnie zaryzykować. ;:333
Powodzenia. Lila.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

KaRo. W ten sposób przygotowywano do przesadzenia trzydziestoletnie lipy z Puszczy Świętokrzyskiej. Posadzono je w Warszawie na Marszałkowskiej w roku 1955. Prawie wszystkie rosną do dziś.
Mietek.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

eMZet,popatrz jakie znam sposoby?Tylko nie wiem skąd,ale dobre....Żal mi było tej sosny,jak patrzyłam jak usycha..,bo to 6 lat temu,te długaśkie igły to było coooś.Dziasiaj nie mam sosny czarnej,ale za to dużo liściastych pięknych...,które rosną,rosną.
eMZet,czy ja na pewno własciwie odebrałm Twój komentarz? :? :( :wink: Zagubiam się?....
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

KaRo pisze: eMZet,czy ja na pewno własciwie odebrałm Twój komentarz? :? :( :wink: Zagubiam się?....
Jeśli odebrałaś go jako wyraz uznania dla Ciebie, to na pewno dobrze.

Pozdrawiam.
Mietek.
Awatar użytkownika
agnesik12
200p
200p
Posty: 299
Od: 31 sty 2008, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Orzech włoski - przesadzanie

Post »

Witam,

Posadziłam na jesieni orzecha włoskiego. Chciałabym go przesadzić. Czy można to zrobić teraz?


Pozdrawiam,
Agnieszka
Agnieszka
Awatar użytkownika
dez_old1
1000p
1000p
Posty: 1759
Od: 10 maja 2009, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ...

Re: orzech włoski

Post »

Myślę że spokojnie możesz przesadzić bo na pewno jeszcze nie zdążył się dobrze ukorzenić. Postaraj się wykopać z dużą bryłą i pamiętaj o podlewaniu.
dobczynski72
50p
50p
Posty: 65
Od: 4 sty 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie Tuligłowy

Re: orzech włoski

Post »

witam najlepiej zrób to na jesieni ;:138
Awatar użytkownika
agnesik12
200p
200p
Posty: 299
Od: 31 sty 2008, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: orzech włoski

Post »

hmmm..... no to jak myślicie teraz czy czekać do jesieni?
Agnieszka
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: orzech włoski

Post »

agnesik12 pisze:hmmm..... no to jak myślicie teraz czy czekać do jesieni?
;:7 Poczekaj do jesieni.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: orzech włoski

Post »

Też tak myślę, jak Andrew. Przesadzaj jak liście opadną i drzewko uda się na spoczynek.
W tej chwili rosną mu (tak myślę) te malutkie korzonki i raczej bym nie ruszała, bo mocno odchoruje.
W ub. roku musiałam we wrześniu (liście miała) przesadzić młodą gruszę, owszem opuściła się w tym roku ale zero młodych przyrostów, chyba odbudowuje system korzeniowy.
Pozdrawiam! Gienia.
pietrucha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 lis 2013, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - przesadzanie

Post »

Witam,
jestem nowa na Forum; mam nadzieję się tu zadomowić. Jesteście niesamowitą kopalnią wiedzy!
Odświeżam temat, gdyż mam identyczny problem jak założyciel tego wątku. Dwa dziewięcioletnie orzechy włoskie rosną tylko 3 metry od płotu i tuż obok kilku innych drzewek (nie ja je sadziłam). Myślę o ich przesadzeniu kilka metrów dalej; mam spory teren, więc pozbywać się ich nie chcę. I tu moje pytanie - czy komuś udało się przesadzić tak duży orzech? Przyjął się? Przeszukałam internet, ale nie znalazłam nikogo, komu to się udało. Uważnie przeczytałam instrukcję KaRo, w jaki sposób drzewa do przesadzenia przygotować. Dzwoniłam do specjalistycznej firmy. Mogą to zrobić od zaraz, za - bagatela! - 1900zł. Czy jeśli przesadzeniem zajęliby się specjaliści, to również powinnam przygotować drzewa do przeprowadzki, czy to zbędne? Czy znacie jakiś inny, mniej kosztowny sposób przeniesienia tak dużych drzew? Te orzechy spać mi nie dają, pomóżcie, proszę :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”