Jak rozmnożyć aronię ?

Drzewa owocowe
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aronia, malina a może coś innego

Post »

W książce Aronia Józefa Kleparskiego i Zbigniewa Domino jest napisane:

-aronia jest rośliną wybitnie światłolubną, stanowisko zacienione wyraźnie zmniejsza plon owoców; niekorzystne jest wiec zbyt geste sadzenie oraz pozwolenie krzewom aby się nadmiernie zagęścilł (--> cięcie)
-przedłużające się upały obniżają jakość owoców; są mniej soczyste i bardziej cierpko-gorzkie
-największe zapotrzebowanie na wodę występuje w okresie dojrzewania owoców; przy jej niedoborze następuje wyraźna zniżka plonów
-pH gleby powinno być lekko kwaśne (5,5-6,7)
-w naszej strefie klimatycznej poleca się sadzenie jesienią, w październiku/listopadzie, w rozstawie 4,5x3m
-krzewy z więcej niż 20 pędami dają większy plon, ale gorszy jakościowo
-najbardziej produktywne są pędy w wieku 2-6 lat (--> cięcie)
-lepszą jakość owoców uzyskano z roślin prowadzonych w formie "choinki" tzn. gruby pęd wzniesiony pionowo i odchodzące od niego na boki co kilkadziesiąt cm gałęzie, poza tym zbiór jest tez łatwiejszy.
-rozmnażanie rośliny: z nasion jest nieefektywne; rośliny są zbyt wybujałe (częstsze cięcia), owocują 2 lata później niż przy rozmnażaniu wegetatywnym, są bardzo zróżnicowane pod względem genetycznym (różne cechy).
Nie sadzonkuje się tez zdrewniałych pędów.
Polecane są natomiast odkłady pionowe czyli kopczykowanie, odkłady poziome oraz sadzonki zielne.
-krzewy kopczykuje się wiosną przy użyciu przepuszczalnego podłoża (ziemia, torf, stary kompost) tak aby wierzchołki wystawały nad kopczyk. Wraz ze wzrostem pędów stopniowo dosypuje się podłoża. jesienią rozgarnia się kopiec i wycina ukorzenione pędy
-odkłady poziome - pęd przygina się do ziemi przy pomocy kilku drucianych szpilek, metoda ta jest bardziej wydajniejsza od poprzedniej, ale bardziej pracochłonna.
-sadzonki zielne półzdrewniałe - w końcu czerwca i na początku lipca tnie się pędy na sadzonki o dł. trzech oczek. Pozostawia się 2 górne liście (przycinające je jednocześnie o połowę), dolne liście się odcina, a z przeciwnej strony dolnego pąka rani skórkę na dł. 1 cm, potem zanurza w ukorzeniaczu i umieszcza w mieszaninie torfu i piasku (1:1) w miejscu zacienionym. W czasie upałów wskazane jest zraszanie. Wiosną wysadza się sadzonki do szkółki.
zyga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 wrz 2010, o 05:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aronia, malina a może coś innego

Post »

Jestem początkującym działkowiczem i chciałbym czegoś się dowiedzieć od doświadczonych działkowiczów na temat malin.Sąsiad z działki podpowiedział mi,że maliny na zimę można zabezpieczyć przycinając dosyć krótko nad ziemią i tymi gałązkami przykryć to co pozostało(do wiosny)Czy jest to dobra rada?,czy w następnym roku będę miał owoce?a może są inne metody.proszę aby mi ktoś podpowiedział.Pozdrawiam wszystkich działkowiczów ;:
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Aronia, malina a może coś innego

Post »

Maliny powtarzające, prowadzone na jeden zbiór późny, ścinamy po owocowaniu bardzo krótko nad ziemią. Jeżeli chcesz mieć dwa zbiory, ucinasz tylko górną część, która już owocowała. Ja wolę prowadzić na jeden zbiór późny, a dodatkowo mam maliny wczesne ;:224

Maliny wczesne owocują na pędach wyrosłych w ubiegłym roku, wiec ścinając przed zimą pozbawimy się owocu - usuwamy tylko pędy które już owocowały.


Pędy malin które już owocowały, po wycięciu palę na ognisku aby nie przenosić chorób :heja

Nigdy nie okrywałam niczym malin.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
anutka_k
100p
100p
Posty: 144
Od: 2 maja 2010, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie/Świebodzin
Kontakt:

Re: Czy to aronia?

Post »

Znajoma obiecała mi dać sadzonkę aronii ale przyniosła mi 2 gałązki i powiedziała że wystarczy jak w wodzie potrzymam to puszczą mi korzenie .
Czy to prawda ? Teraz widzę że wypuszcza listki ale nie widać żeby korzonki wychodziły .

Przeniosłem we właściwe miejsce. Adam
Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić.
vegasi
100p
100p
Posty: 108
Od: 21 mar 2008, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Re: Czy to aronia?

Post »

Raczej nie puszczą korzonków w wodzie ja osobiście się nie spotkałem by puściły korzonki w wodzie najlepiej i najprościej trzeba było zastosować ukorzeniacz do pędów zdrewniałych lub pól zdrewniałych wtedy zanurzamy koniec sadzonki w ukorzeniaczu i sadzimy takie sadzonki do doniczek...wtedy mamy pewność ,że takie sadzonki puszczą nam korzonki i się ładnie ukorzenią .
Awatar użytkownika
Eryk-kun
200p
200p
Posty: 208
Od: 25 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Czy to aronia?

Post »

Aronia rozmnaża się praktycznie w każdy sposób... kupiłem przedwczoraj kilka krzaczków w Carrefourze, a z jednego małego korzenia zaczynają już rosnąć małe aronie. Sądzę, że gałązki puszczą korzenie.
"To, że nie mogę zmienić wszystkiego, nie oznacza, że nie powinienem próbować zmienić czegokolwiek".
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Jak rozmnożyć aronie?

Post »

Odnośnie Aronii: najlepiej rozmnażać ją przez odkłady pionowe uzyskamy wtedy najlepszej jakości sadzonki. Aronia rozmnaża się bardzo łatwo. Jeżeli krzak aronii jest duży można go całego wykopać z ziemi, wypłukać ziemię wodą i porozcinać w ten sposób żeby każda z łodyg miała trochę korzeni. Roślina niezwykle żywotna. W ten sposób się przyjmie na 100%.

Obrazek


Do skorpion811-51: można tak przycinać na drzewko ale wtedy trzeba wycinać wszystkie pędy rosnące z podstawy krzewu które wyrastają b. intensywnie.
Pień takiego drzewka może mieć nawet 5 cm średnicy i więcej.

Można szczepić aronię na jarzębinie, kolega sadownik tak zrobił i ma zaszczepioną aronię na pniu jarzębiny na wysokości 1m. A oto przykład (pierwsze zdjęcie w drugim rzędzie od góry).

http://ekoaronia.pl/index.php/main/galeria

a także:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/41b ... 36eec.html
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
hutkow
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 24 sty 2011, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: działka na Roztoczu Zamojskim

Re: Jak rozmnożyć aronie?

Post »

Witam!
Czytam sobie wypowiedzi o aronii i przypomniało mi się takie zdarzenie.Sąsiad ma tuż za płotem olbrzymi krzew aronii jej gałęzie wystawały na moją działkę.Kiedyś potrzebne mi były patyczki do zaznaczenia miejsc posiania nasion urwałem kilka gałązek.Jakież było moje zdumienie gdy je usuwałem każdy patyczek miał korzenie.Z tego wynika,że są łatwo ukorzeniające się.
Awatar użytkownika
przemo1669
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4054
Od: 27 cze 2011, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak rozmnożyć aronie?

Post »

Hej mam takie pytanie czy aronie również można rozmnażać za pomocą owoców? ;:7
Awatar użytkownika
szymka
500p
500p
Posty: 599
Od: 21 lip 2007, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak rozmnożyć aronie?

Post »

Poczytaj wypowiedź rolnikt w tym wątku http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ia#p944134
Pisze on o rozmnażaniu z nasion, chyba nawet cytuje książkę.
When nothing goes right, go left.
Pozdrawiam, Kasia
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozmnożyć aronie?

Post »

Żeby douściślić: nie znam sposobu którym NIE MOŻNA rozmnażać aronii :;230
Co wygodniej. Ja wolę odkłady, ale można sadzonki półzdrewniałe, jeszcze teraz pobrać, w jakieś wilgotne i zacienione miejsce wetknąć - i tyle...
:wit
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Aronia , malina a może coś innego

Post »

Mam do zagospodarowania tylko 15 arów, i myślałam o aronii, ale uwaga o skupie owoców jest niestety słuszna.
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Aronia , malina a może coś innego

Post »

Reasumując powyższą wiedzę , młodą aronię sadzimy w miejscu mocno nasłonecznionym i wilgotnym :roll: Już jestem troche mądrzejszy :wink: Kupiłem krzaczek w markecie i mam tylko jedno pytanie :roll: Czy aronię można obłożyć ogrotkaniną czy grozi to jakimiś negatywami w stylu grzybicy :?: :?: :?:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”