Glony - Opis,przyczyny powstawania i sposoby "pozbywania" się ich

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

znam jeszcze prostszą metodę, do tego bardzo dekoracyjną
duża ilość lilii wodnych, najlepiej z różnych odmian
liście zacienią lustro wody, ładne kwiaty ozdobią nasze oczko :)
można też zastosować z powodzeniem rośliny pływające, bardzo szybko się rozrastają
z tym, że z tropikalnymi jest problem z zimowaniem
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

No dobrze ... nie wytrzymałam... :oops:
O czymś dyskutować musimy to fakt... ale uwagi użytkowników mających wieloletnie doświadczenie w walce z oczkowymi glonami rozwiewają wszelkie problemy
Równowaga biologiczna w zbiorniku załatwia ten problem bezpowrotnie...
żadne folie,worki i płyny nie zmienią stanu rzeczy... istnieje jeden sposób - bujna roślinność wodna
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

moja szkoła Krysiu :)
tak trzymać :)
pozdrawiam
Jacek
Tomalski
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 31 sie 2010, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

:) Witam, widzę że to jedyny temat gdzie coś się dzieje, więc pytam a propo glonów jeżeli, i przyznaję się bez bicia zrobiłem moje ""oczko"" bardzo nie umiejętnie bo jest to mały dołek z folią zalany wodą gdzie dałem parę ryb plus roślinka cóż tam ani równowagi nie utrzymam, ani roślin raczej nie nasadzę
:( oto fotka , nieco nieaktualna teraz dodałem więcej roślin pływających i ten BRZYDKI filtr który widać po prawej stronie ukryłem pod kamieniami napowietrza on wodę.

Obrazek

.... Niestety przybyły mi rybki : lin , okoń oraz dziki karaś (karasia musiałem usunąć bo chorował)

Więc czy tu mogę jakoś dodać torfu tylko ile czy dowalić chemii?? Sam nie wiem rośliny sobie nie radzą ta roślinka w doniczce nie wiem co to przeniosłem na płytsze miejsce i zaczyna padać, co nie może być powodem bo znajomy hoduje całkowicie poza wodą. Co do roślin pływających TONĄ są ściągane przez glony i gniją.
Jakieś rady??
Dzięki i pozdrawiam.

P.s. zastanawiałem się czy jakoś można by w płytkiej strefie posadzić w doniczce paproć?? W lasach rosną na bagnach.
Pozdrawiam Tomasz.
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

jeżeli zbiornik jest przerybiony, to rośliny nic nie pomogą
do tego stosujesz fontannę, rośliny pływające i lilie wodne tego nie lubią
zredukuj ilość ryb, posadź więcej roślin, przede wszystkim zacieniających lustro wody, wyłącz fontannę
żadnego torfu, żadnej chemii :)
pozdrawiam
Jacek
Tomalski
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 31 sie 2010, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

jackon pisze: posadź więcej roślin, przede wszystkim zacieniających lustro wody, wyłącz fontannę
żadnego torfu, żadnej chemii :)
Serdeczne dzięki za radę Ale jak pisałem jestem w tym laikiem i kompletnie nie radzę sobie z tym materiałem... powiększenie oczka planuję w przyszłym roku, tym czasem jakie rośliny (konkretnie) i skąd je wziąć ???

Co do fontanny trochę mi jej szkoda, to znaczy wydanej kasy :( zastanawiam się nad ewentualnym innym jej zastosowaniem, tyle że to typowa pompka fontannowa nie mająca nawet możliwości napowietrzania. póki co bardzo zmniejszyłem strumień wody.

Czekam na odp. a propo paproci.
Obrazek
Dzięki i pozdrawiam.
Pozdrawiam Tomasz.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

Tomalski pisze: :( oto fotka , nieco nieaktualna teraz dodałem więcej roślin pływających i ten BRZYDKI filtr który widać po prawej stronie ukryłem pod kamieniami napowietrza on wodę.
A jaki to filtr który napowietrza wodę, on ma tę wodę oczyścić z azotanów, czyli musi to być filtr ze złożem biologicznym. Do takiej pojemności oczka, a jaka ona jest? bo nigdzie tego nie napisałeś, proponuję akwarystyczny filtr kubełkowy. Przyjmując, że oczko ma 300 litrów pojemności, to filtr kup na co najmniej 500 litrów i podłącz do niego tę pompę 650 l/h. Od przybytku głowa nie boli a filtracja jest lepsza. Wracając do pompy, sprawdź jaką ma wysokość podnoszenia, ponieważ na maksymalnej wysokości podanej przez producenta wydajność spada do 0 m/h.
.... Niestety przybyły mi rybki : lin , okoń oraz dziki karaś (karasia musiałem usunąć bo chorował)
A co zrobiłeś z jesiotrem? Pisałeś o nim w mailu do mnie.
Więc czy tu mogę jakoś dodać torfu tylko ile czy dowalić chemii??
Chcąc stosować kwaśny torf sphangowy o pH 3,2 - 4,2, musisz znać parametry wody TwO i pH (twardość ogólna i odczyn). Jeśli woda będzie twarda, to trzeba dolać kilka wiader wody deszczowej. pH w naszych oczkach powinno mieścić się między 6,5 a 7,5, tzn. odczyn lekko kwaśny, glony tego nie lubią.
Sam nie wiem rośliny sobie nie radzą ta roślinka w doniczce nie wiem co to przeniosłem na płytsze miejsce i zaczyna padać, co nie może być powodem bo znajomy hoduje całkowicie poza wodą. Co do roślin pływających TONĄ są ściągane przez glony i gniją.
Ta roślina to żabieniec babka wodna (Alisma plantago-aquatica), dobrze rośnie na głębokości ok 10 cm. Tzn 10 cm wody nad substratem z piasku i gliny w stosunku 3 :1 .
Posadził bym tam, w takim samym podłożu, jeszcze któryś z kosaćców np: kosaciec żółty (Iris pseudacorus) lub kosaciec gładki (Iris laevigata), czy kosaciec syberyjski (Iris sibirica) ten ostatni w Polsce pod ochroną.
Możesz też kupić miniaturowego grzybienia (lilię wodną), jak będziesz go szukał to zwróć uwagę na zalecaną głębokość sadzenia.
Rośliny kupisz tutaj - http://www.rosliny-wodne.pl/
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Tomalski
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 31 sie 2010, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

Witam, co do "filtra" trochę przesadziłem :) miałem na myśli filtr akwarystyczny (pisałem w mailu) czyli mała pompka z gąbką 250 l/h. czyli służy głownie do napowietrzania.

Gdzieś czytałem że jeżeli chodzi o dobór filtra do pompy muszą to być odpowiednie parametry żeby nie było zbyt mocnej pompy do małego filtra i na odwrót. Podobno też filtr nie powinien być też za duży w stosunku do zbiornika???

Jeżeli chodzi o zdolność podnoszenia wody w Fontanie max 90 cm.

:?: Czy mógłbym prosić o radę gdzie i za ile kupić odpowiedni filtr (tani) oraz radę jak go zamontować i podłączyć do mojej pompy?

Trochę wstyd ale nie potrafię stwierdzić ile litrów ma moje oczko, a zapomniałem spojrzeć na wodomierz.

Co do ryb faktycznie posiadam jeszcze jesiotra no i karasia.
Ta roślina to żabieniec babka wodna (Alisma plantago-aquatica), dobrze rośnie na głębokości ok 10 cm.
Nie wiem czemu zaczęła mi strasznie marnieć ta roślinka ostatnio, może dlatego że robi się zimno??

Niestety nie sprawdziłem parametrów wody nie miałem czasu, ale widzę że glony się rozrastają a woda traci klarowność.

Z góry dzięki i pozdrawiam.
Pozdrawiam Tomasz.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

Tomalski pisze:Witam, co do "filtra" trochę przesadziłem :) miałem na myśli filtr akwarystyczny (pisałem w mailu) czyli mała pompka z gąbką 250 l/h. czyli służy głownie do napowietrzania.

Gdzieś czytałem że jeżeli chodzi o dobór filtra do pompy muszą to być odpowiednie parametry żeby nie było zbyt mocnej pompy do małego filtra i na odwrót. Podobno też filtr nie powinien być też za duży w stosunku do zbiornika???
Filtr dobiera się nie do pompy, a do pojemności oczka. Jeśli oczko ma na przykład 300 litrów to filtr powinien być przeznaczony do takiej lub nieco większej pojemności, na przykład na 500 litrów. Od przybytku, w tym przypadku, głowa nie boli, czym większy filtr tym oczyszczanie bardziej efektywne. W metryczce filtra powinno być napisane do jakiej pompy się nadaje. Na przykład filtr Aquael Maxi zalecany jest do oczka o pojemności do 5m3 wody, a wydajność pompy dla tego filtra to od 2500 do 3500 l/h.
Jeżeli chodzi o zdolność podnoszenia wody w Fontanie max 90 cm.
Fontanna w oczku ogrodowym, to raczej nieporozumienie.
Trochę wstyd ale nie potrafię stwierdzić ile litrów ma moje oczko, a zapomniałem spojrzeć na wodomierz.
Żaden problem, sprawdzisz wiosną, po powiększeniu oczka, bo to bardzo ważna informacja dotycząca między innymi właśnie doboru filtra i pompy.
Nie wiem czemu zaczęła mi strasznie marnieć ta roślinka ostatnio, może dlatego że robi się zimno??
Bardzo możliwe, poza tym żabieniec nie zawsze będzie tam chciał rosnąc gdzie go akurat posadzimy.
Niestety nie sprawdziłem parametrów wody nie miałem czasu, ale widzę że glony się rozrastają a woda traci klarowność.
To normalne przy tak małym oczku i takiej obsadzie ryb i małej ilości roślin. Trzy rachityczne rośliny nie oczyszczą Ci wody przy takiej ilości ryb, tym bardziej że nie masz filtra biologicznego.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Tomalski
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 31 sie 2010, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

Cóż jak zwykle prawda, co do filtra, zastanawiam się nad budową takiego żeby nie ładować się w koszty , jednak przyjmując że ma ono ok 500 litrów to jaki "baniak" zastosować i może ogólne rady koledzy macie jak taki mały filtr zbudować??

Lub i o to też gorąco proszę bo szukałem wszędzie!!! Czy może dać mi ktoś link bezpośredni do takiego gotowego filtra (do sklepu) do takiego modelu dla mnie na ok 500l max i żeby pasował do mojej pompy? Oczywiście filtr może być mniejszy!!
Z góry dzięki.

Pozdrawiam Tomalski.
Pozdrawiam Tomasz.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

Tomalski pisze:Cóż jak zwykle prawda, co do filtra, zastanawiam się nad budową takiego żeby nie ładować się w koszty , jednak przyjmując że ma ono ok 500 litrów to jaki "baniak" zastosować i może ogólne rady koledzy macie jak taki mały filtr zbudować??
A po co Ci taki mały filtr, skoro chcesz powiększyć oczko. Teraz na zimę nie ma potrzeby filtrowania wody, glony będą powoli zamierać. Jak już je powiększysz, to po zmierzeniu jego pojemności, przy pierwszym nalewaniu wody dobierzesz większy filtr, bo filtr dobierasz do pojemności oczka, a do filtra dobierasz pompę.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Lara
50p
50p
Posty: 52
Od: 18 sie 2007, o 18:23
Lokalizacja: Czeladź

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

Witajcie :wit
Wiem, że temat dotyczy glonów w oczkach, ale mój problem to glony na kamieniach w fontannie. Latem mąż zrobił mini-fontannę na rabacie, zbiornik z wodą przykryty jest kamieniami, pod spodem pompka do fontanny a rośliny posadziłam wokoło. Wszystkie kamienie wyczyszczone zostały karcherem i były czyste przez około miesiąc. Potem pojawił się zielony nalot i moim jedynym ekologicznym pomysłem było ponowne czyszczenie kamieni karcherem.
Na tym forum wyczytałam, że glony nie lubią kwaśnej wody i taki pomysł mi zaświtał - wsypię garstkę siarczanu amonu używanego do zakwaszania gleby pod rośliny kwasolubne.

Czy to dobry pomysł :?: :oops:
Awatar użytkownika
Andrzej Max
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1609
Od: 15 lip 2009, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

Laro,
Jeżeli chcesz zakwasić wodę - również polecam torf wysoki, co do kamieni - nie napisałaś jakie to kamienie - jeśli zawierają wapń - to zakwaszanie na nic i pozostaje karcher...

Tomalski,
Co do filtrów stosowanych w akwarystyce (a myślę że w oczkach wodnych zasady są te same), to przyjmuje się że powinien mieć wydajność minimum 3-4x taką jaka jest pojemność zbiornika. Czyli jeśli zbiornik ma 300 litrów to filtr powinien mieć 900-1200l/godz. wydajności. Może mieć większą , gdyż podawana wydajność jest wydajnością pompy w filtrze, a jeśli dodamy do tego opór mediów - środków filtrujących oraz węży i uwzględnimy zamulenie filtra - to spokojnie możemy przyjąć że prawdziwa wydajność jest o połowę mniejsza od deklarowanej. Pamiętaj też o tym że najskuteczniejsze napowietrzenie wody , to takie wywołane ruchem powierzchni wody a nie słynnymi "bąbelkami" . Czyli jeśli wodę z filtra skierujesz tak by zawirowywała / poruszała powierzchnią oczka tak by powstał dość wyraźny "prąd" wody - to wężyki doprowadzające powietrze możesz odłączyć. Inną metodą jest zrobienie kaskady - wody spływającej do oczka po kamieniach. Każdy pomysł ma swoje zalety i wady - więc powinieneś go przemyśleć. I jeszcze jedno - dotyczące wymiarów oczka i rozmiarów ryb, oczko musi mieć co najmniej 5 długości rozmiaru do jakiego dorasta największa z hodowanych w niej ryb i tyle samo głębokości. Jeśli więc masz rybę taką jak jesiotr - osiągającą przeciętnie do 2,5m długości - "oczko" powinno mieć 12m... A podobno łowią 4 metrowe osobniki, jeśli dodam że jesiotrowata bieługa może mieć 9 m... ;:224 :;230
Hmm... może warto jednak dopasować ryby do wielkości zbiornika i najpierw zorientować się jakie duże toto rośnie... Np. karp KOI dorasta 50cm a nawet do 90cm (choć widuje się większe sztuki).
Welonki czy karasie złote dorastają do 30 a nawet 50cm. Te ryby mają dużą przemianę materii stąd w oczku powinny mieć bardzo dobrą filtrację. I należy uważać z ilością ryb, łatwo o przerybienie , zachować zasadę że na 1cm dorosłej ryby powinno przypadać minimum 5 litrów wody, jeśli oczko ma żyć. Rachunek jest prosty - jeśli mamy zbiornik 2500cm (dł) x 100cm (szer) x 100cm (średnia głębokość) to mamy 2,5 m3 wody (2500litrów). 2500:5(litry na cm ryby)= 500 cm ryb (jeżeli karasie i welony to mamy 10 (500:50=10) do maksymalnie 16 rybek (500:30=16)).
Jeżeli ryby mają w nim zimować , powinno mieć 1,5 m głębokości.
Podałem tu garść danych - jeśli ktoś się z nimi nie zgadza - krytykę przyjmę , sądzę jednakże że podane dane są raczej minimalne i trzymanie ryb w mniejszych zbiornikach może nawet komuś się powieść przez jakiś czas, dopóki ryby nie dorosną/padną/skarleją a oczko zarośnie glonami - wariant wybierzcie sami. 8-)
Pozdrawiam słonecznie
Andrzej M.
:-) Moje ogłoszenie.
Moje kamienie Moje kamienie 2011
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”