Araukaria chilijska (Araucaria araucana)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Małpie drzewo - Araucaria araucana

Post »

Moim skromnym zdaniem to drzewo do doniczki. Znajomy ma co prawda ok. 4 m. drzewo ale w tym roku wygląda na zmarznięte. Zawsze budował potężne osłony a w tym roku nie zrobił. Pomimo że jest duża daleko jej do urody roślin rosnących np. w UK. U nas jest łatwa do kupienia, 50 cm kosztuje 130 zł.
Pozdrawiam ! Bolek
Awatar użytkownika
Jowitta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 kwie 2010, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zawiercia

Re: Małpie drzewo - Araucaria araucana

Post »

U nas w ubiegłą zimę 2008/2009 maleńka :!: araukaria pozostawiona bez osłon zmarzła. Na wiosnę poprzedniego roku kupiliśmy nową, trochę większą ok 60 cm. Zimowała pod kartonem z tektury wystawianym tylko podczas większych mrozów i pomimo widocznych odmrożeń w kilku miejscach (zbrązowiałe miejscami igły), szczęśliwie dotrwała do wiosny. W porównaniu z poprzednią araukarią rośnie w bardziej osłoniętym od wiatru miejscu. Temperatury na (-) zimą sięgały u nas około 20 stopni, a niektórymi nocami nawet więcej. Na ostanim piętrze gałęzi i górnym stożku brak śladów po odmrożeniach.
Awatar użytkownika
manuel
100p
100p
Posty: 164
Od: 4 maja 2010, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Małpie drzewo - Araucaria araucana

Post »

Moim zdaniem warto posadzić tę nietypową roślinę w ogrodzie. Jeśli chodzi o konieczność okrywania jej na zimę, to osłony dla roślin są jednym z elementów architektury ogrodowej więc zamiast stawiać jakieś wiatraki czy inne wynalazki, można zbudować fajną konstrukcję do zimowego okrycia.Moja araukaria od 3 lat u mnie co widać po trzech przyrostach. Obrazek
kilervirago
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 19 paź 2008, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Małpie drzewo - Araucaria araucana

Post »

Tylko pogratulować Manuel ;:63 Za parę lat będziesz miał co robić,by osłonić zimą to cudo :wink:
maniak rowerów ,ekologii i wegetarianizmu.
X-4-1
---
Posty: 147
Od: 15 sie 2009, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Małpie drzewo - Araucaria araucana

Post »

Moja o dziwo przeżyła zimę!!! Ma trochę zbrązowiałych starych igieł ale co tam. Jest jeszcze mała ok 1m wysokości.
Awatar użytkownika
Jowitta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 kwie 2010, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zawiercia

Re: Małpie drzewo - Araucaria araucana

Post »

Manuel Twoja araukaria jest piękna ;:138 Zero zbrązowień od mrozu ;:138 Jak zabezpieczasz ją na zimę?
Awatar użytkownika
manuel
100p
100p
Posty: 164
Od: 4 maja 2010, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Małpie drzewo - Araucaria araucana

Post »

Jowitto araukarię przykrywam owijając ją 3-krotnie grubą białą włókniną, a korzenie obsypuję dziesięcio centymetrową warstwą kory.
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Czy ktoś zna to drzewko? (araukaria)

Post »

Obrazek Obrazek

Rośnie pod Poznaniem, wiek 17 lat, od kilku lat nieosłaniana, wystawa południowa.
Pozdrawiam ! Bolek
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy ktoś zna to drzewko? (araukaria)

Post »

Niedawno widziałam sadzonki w Leroy Merlin takie ze 30 cm wysokości po 24 i 35 zł (były jakieś dwa różne gatunki). Bardzo mi się wtedy spodobały ale to raczej nie na mój klimat... Ewentualnie posadzę w donicy i może na lato będę wynosić do ogrodu. Bo trzeba przyznać, że drzewko ciekawe, zwłaszcza takie większe - tu w szklarni Ogrodu Botanicznego w Powsinie :D

Obrazek
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy ktoś zna to drzewko? (araukaria)

Post »

A czy ktoś próbował uprawy Araukarii w donicy w domu, ewentualnie latem w ogrodzie/na tarasie? Bo gdzieś kiedyś czytałam o takiej możliwości a jak mi coś już wpadnie w oko to potem ciężko zrezygnować.
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Czy ktoś zna to drzewko? (araukaria)

Post »

Od dawna uważałem że araukaria w naszych ogrodach to nieporozumienie. Trzeba jeszcze dodać jak dużo wysiłku włożył właściciel żeby osiągnąć taki mizerny efekt. Przez kilkanaście lat drzewko było na zimę obudowane specjalną konstrukcją. Lepiej jednak zdecydować się na sośnicę.
Pozdrawiam ! Bolek
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy ktoś zna to drzewko? (araukaria)

Post »

Zgadzam się i ja - drzewko wygląda niezbyt atrakcyjnie. Ale podziwiam właściciela, doceniam jego wysiłek i uważam, że warto próbować. Natomiast nie warto od razu skazywać czegoś na niepowodzenie...
kilervirago
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 19 paź 2008, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Małpie drzewo - Araucaria araucana

Post »

To odpowiednia pora ,by zapytać jak wasze "małpie drzewa" przyrosły tego lata ? Pytam,bo wiem,że rosną powoli. Odnotowałem skukces,moje po pierwsze nie zmarniało,a po drugie przyrosło z 10 na 15 cm ;:138
maniak rowerów ,ekologii i wegetarianizmu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”