Jeżyna -wymagania,uprawa cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
liwias
50p
50p
Posty: 63
Od: 9 sie 2010, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post »

Moja zaczyna już dojrzewać - niestety nie znam odmiany. Owoce są spore, dojrzałe całkowicie czarne. Tegoroczne pędy mają już grubo ponad 2m.
Zimę przeszła bez szwanku, chociaż nie była okryta - poprzedni właściciele działki nie okryli żadnej rośliny - nawet róż :roll:

Obrazek

Gdyby ktoś znał nazwę odmiany - będę wdzięczna :D
Pozdrawiam, Joasia.
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post »

Dzisiaj zauwazylam, ze zaczyna kwitnac jezyna posadzona w tym roku na wiosne ;:223 Co mam z tym fantem zrobic? wiadomo, ze juz nie zdazy dojrzec, oberwac te kwiatki czy to bez znaczenia?
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post »

Nic nie rób, kwitną na pędach dwuletnich tak wiec nie będzie problemu - wytniesz na jesieni.

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post »

Dzięki :wit
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
kajo
200p
200p
Posty: 297
Od: 29 mar 2010, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post »

Czy ktoś posiada jeżynę Loch Tay. Ciekawi mnie czy jest słodka. Wszystkie działkowe jeżyny jakie próbowałam to kwaśne, aż gębę wykręca.
Pozdrawiam serdecznie,
Awatar użytkownika
Ohajo
500p
500p
Posty: 659
Od: 19 paź 2009, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post »

Wczoraj posadziłem 10 sadzonek jeżyny "Gazda" (zamówiona w szkółce Krzewińscy) w rozstawie ok. 0.8m. Mam nadzieję, że nie za gęsto, będę się starał zapanować nad gąszczem i nie pozwolić mu na zbyt mocne rozrastanie się.

A latem 2012 roku liczę na owoce :-)
"Tylko ten bez szkody rozmawia, kto umie milczeć" - Tomasz a'Kempis
Awatar użytkownika
cortyzol
100p
100p
Posty: 192
Od: 14 wrz 2008, o 21:06

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post »

Ja mam co 2m i wcale nie za rzadko.Gąszcz.
Bogdan
Awatar użytkownika
bettysolo
500p
500p
Posty: 567
Od: 12 paź 2010, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post »

a jeżynki okrywamy na zimę ?
ja posadziłam na wiosnę odszczepkę od teścia
przyjęła sie ale jest jeszcze maleńka i boję się czy nie zmarznie
Pozdrawiam Beata :)
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post »

Jeśli to jest mała jeżyna, to na wszelki wypadek przykryj warstwą ziemi, to ją zabezpieczy przed mrozami. Ja, co roku przesypuję pędy jeżyn ziemia, bo moja odmiana nie wytrzymuje większych mrozów. Jak na wiosnę się już dobrze ociepli, wtedy odkrywam pędy.
wodnik
Awatar użytkownika
bettysolo
500p
500p
Posty: 567
Od: 12 paź 2010, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post »

Dzięki za podpowiedz :)
moja jeżynka jest malusieńka
pęd który przywiozłam od teścia usechł a ta jeżyna odbiła od korzenia bardzo póżnym latem
okryję ja zatem tak jak radziłaś :)
Pozdrawiam Beata :)
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post »

To prawda jeżyna bezkolcowa nie jest wytrzymała na zbyt niskie temp. u mnie ,kiedy mróz spadł poniżej - 21 -22 c pędy nieokryte śniegiem po prostu przemarzły do granicy śniegu,jeśli chodzi o rosztaw to moim zdaniem 3 m to wcale nie będzie tak dużo,krzewy jeżyny rozrastają się szeroko i pięknie owocują,ja z jednego krzaka(mam dwa) zbieram w zależności od roku ok 20 i więcej litrów owoców razy 2 tj ok 40 litrów,dla mnie starczy.Uwielbiam jezyny zmiksowane z mlekiem ,po prostu niebo w gębie.Jeśli chodzi o nawożenie to ja co 2-3 lata podlewam rozrobionym z wodą obornikiem w pewnej odległości od krzaka i to wystarczy,dodatkowo u mnie jesienia po sadzie kręcą się kury i kaczki i one tez dodatkowo nawozą mi krzaki.Z chorobami raczej nie ma u mnie problemów ,choć wyjątkiem był obecny mokry rok,owoce nim zdołały dobrze dojrzeć już zaczynały pleśnieć,na szczęście było tak tylko z pierszymi owocami,później dojrzewajace były juz ok.Bardzo polecam jeżynę,wymaga mało zachodu,dobrze owocuje,rzadko choruje,i wspaniale owocuje smacznymi i sporymi owocami,wg mnie to taki niezbędnik w porządnym sadzie jak jabłonie,grusze czy czereśnie.
fizol
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 6 sty 2011, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post »

Mam Tornefree od 15 lat, Satin od 3, Orkana i Gazdę od 2. Rozstawa 3 pierwszych co najmniej 2m, czwartej może być mniejsza, ale też ok 1,5m. Sam mam rośliny co 3m.
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post »

Dla obytych w temacie jeżynowym, moje pytanie może wydać się dziwne- czy jeżyna bezkolcowa naprawdę nie ma kolców :oops: . W tamtym roku kupiłam, wysadziłam do dużej donicy(nie zorganizowałam dla niej jeszcze miejsca) i wszystkie nowe pędy miały kolce (miała być bezkolcowa), nie pamietam jej nazwy. Mam obawy, czy wysadzać ją w tym roku na miejsce stałe, czy też "darować ją sobie". Jutro poszukam w garażu opakowania. Nazywa się Black Satin.
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”