Żywopłot wysoki,,obronny,szybkorosnący,waski itp

Drzewa ozdobne
Raku
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 kwie 2008, o 14:50
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Pestusiu,
proszę Cię, nie podkręcaj mi ciśnienia :wink:
Nie bój się. Nikt Ci nic nie zrobi. te czasy już na szczęście minęły. Jeżeli będziesz miała problem, daj mi znać na priva.
Pozdr.
Awatar użytkownika
honkitonk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 kwie 2009, o 21:23
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Do karczowania najlepsza byłaby koparkoładowarka z otwieraną łyżką. Umożliwia wyjęcie większej części systemu korzeniowego.Po uprzednim przycięciu na wys. 40-60 cm i utylizacji gałęzi. Zamiennie ciągnik rolniczy ze 4 tony zaopatrzony w linę z hakiem. Wtedy przyciąć wyżej ok. 80-100 cm. Tak czy inaczej po obeschnięciu karcze otrzepac z ziemi siekiera i motyka i zestertować. Za rok będzie to doskonały opał. Jeśli chodzi o żywopłot to ze względu no koszty oraz nakłady /długość granicy/ radzę pozyskać owoce ałyczy, odpowiednio przygotować pas gruntu pod przyszły zywopłot i wysiac pestki i poczekać Wschody są pewne, siewki szybko rosną, trzeba tylko zadbać o odchwaszczanie. Jest czas do jesieni żeby wszystko przygotować. A jeśli żywopłot się znudzi przeprowadzić operację jak na początku. Powodzenia.
Judit
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 lip 2010, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot obronny, wysoki, szybko rosnący, wąski co zasadzić?

Post »

Witam.
Szukam pomysłu na żywopłot obronny. Mam problem z sąsiadem który prowokuje moje psy i w związku z tym muszę posadzić coś co szybko rośnie i fajnie by było gdyby było zielone cały rok, albo chociaż nie "łysiało" zimą. Zależy mi na czasie więc nie interesuje mnie krzak który ma przyrost roczny ok. 20-40cm ale coś więcej. No i oczywiście wszystkie niskie ozdobne żywopłoty odpadają. Chcę zasadzić coś co zrówna się z naszym ogrodzeniem a nawet pójdzie wyżej.
Znalazłam na internecie informacje że tarnina i ałycza (śliwa wiśniowa) rośną 1m rocznie, tylko czy to prawda? i ile rocznie trzeba ścinać z tego co urośnie? A może jest jeszcze coś innego co szybko rośnie i jest niedrogie? Działka ma 2tys.m ale chcę obsadzić tylko jeden cały bok.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot obronny, wysoki, szybko rosnący, wąski co zasadzić?

Post »

I cóż z tego, że metr rośnie?
Rocznie uwzględniając cięcie (inaczej uzyskasz gołe kołki z żywopłotem na czubku) uzyskasz 20 cm.
Przyrody nie oszukasz.
Judit
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 lip 2010, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot obronny, wysoki, szybko rosnący, wąski co zasadzić?

Post »

I właśnie dlatego spytałam ile się przycina na rok.
Bo może rosnąć szybko ale po przycięciu zostać tyle co krzak który rośnie 20cm na rok. I wtedy uzyskam to samo..
dlatego prosiłabym o jakąś pomoc w wyborze.
Judit
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 lip 2010, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot obronny, wysoki, szybko rosnący, wąski co zasadzić?

Post »

Wielkie dzięki za linki, praktycznie wszystkie przeczytałam i mam jeszcze pytanie.

Z tego co już wyczytałam większość tych żywopłotów formowanych przycinanych rośnie powoli. Więc może z tego zrezygnować? Ogrodzenie nie jest siatką ale jest solidne i betonowe (jak widać na załączonym zdjęciu).
A gdyby posadzić krzewy lub drzewka iglaste na żywopłot naturalny, nieformowany? może właśnie te nieprzycinane szybko rosnąć będą. Jako że działka jest spora to mam dużo miejsca przy płocie, tak że nie będzie problemu gdyby krzak rozrósł się nawet na trzy metry w szerokość.
Myślałam też żeby puścić np rdest, albo powojnik pnący po ogrodzeniu. I może dopiero przed pnącymi roślinami zasadzić jeszcze coś ala krzewuszka? albo inny krzak który będzie nieformowany ale żeby dość szybko rósł.
Proszę o porady ;-)
Co byście polecili przy solidnym ogrodzeniu ale żeby jeszcze bardziej się odciąć od sąsiadów, bo jesteśmy jak na patelni, wszystko widać. A dodatkowe spory nie są nam potrzebne. Zaczęłam sadzić sosny czarne i świerki i nie wiem czy kontynuować to czy raczej dosadzić coś innego, rdest, coś jak krzewuszka... itd?
wesio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 gru 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witajcie.
Zakładam nowy wątek bo nie zalazłem odpowiedzi w istniejących. Wszyscy piszą o hałasie od szosy czy silnym wietrze a ja mam inny problem. Otóż mój problem polega na tym że jedna strona mojej działki graniczy z kortami tenisowymi, zimą nie ma problemu bo korty są przykryte "balonem". Niestety wiosną, latem, i wczesną jesienią moi sąsiedzi włączają potężne oświetlenie tych kortów co mocna uprzykrza mi życie. Chciałbym posadzić wzdłuż ogrodzenia coś co rośnie wysokie 5-10m, tworzy gęstą ścianę, dobrze gdybym nie musiał czekać 50 lat, no i nie wymagające wielkiej wiedzy i umiejętności. Z tego co czytałem to znalazłem tylko brabanty ale może słabo szukałem. Mieszkam na swoim dopiero 2 lata więc i moje doświadczenie ogrodnicze jest zerowe. Dołączam zdjęcie może gdyby ktoś z was miał jakiś pomysł, będą wdzięczny.
Obrazek Obrazek
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Witajcie, z czego wysoki zywopłot chroniący przed rażacym ś

Post »

Mam taką ścianę z ? to jest chyba cyprysik Lawsona. Ma u mnie około 3-4 metrów wysokości, ale był już dwa razy przycinany. Nie wiem jak byłby wysoki, gdyby nie był cięty. Ale ma już około 20 lat. Myślę, że 10 lat minimum trzeba czekać, na wysoki żywopłot. Inną roślinę, jaką zaproponuję, to świerki ? rząd, ale chyba za mało miejsca, za wąsko u Ciebie?

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Wysoki zywopłot chroniący przed rażacym światłem. Z ?

Post »

Szybko, silnie i wysoko rośnie żywotnik olbrzymi (T.plicata), ale potrzebuje sporo miejsca. Brabanty wolniej.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysoki zywopłot chroniący przed rażacym światłem. Z ?

Post »

Świerk serbski.
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysoki zywopłot chroniący przed rażacym światłem. Z ?

Post »

Pisałam o świerkach, bo mieliśmy pomysł na taką ścianę. Sadziliśmy co trzy metry i po 15-20 latach prawie się zrosły. Trzeba więc mieć trzy metry, a to dużo, prawda?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysoki zywopłot chroniący przed rażacym światłem. Z ?

Post »

Napisałem serbski. To jest kłujący.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”