Morwa (Morus)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dzialeczka
500p
500p
Posty: 595
Od: 28 kwie 2010, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toronto

Re: Morwa biała - uprawa

Post »

Ja mam imponujace drzewo morwy w ogrodku. Chyba czerwonej, bo ma czarne owoce. :wink: Przycinam ja na jesieni i na wiosne ma tyle owocow, ze w tej chwili mam juz 51 sloiczkow tegorocznego dzemu morwowego. Jest wysmienity!!! Naprawde polecam ten owoc. Jest niedoceniony, a szkoda. Moi znajomi i rodzina wyludzaja od nas te dzemy... ;:108

Polecam przycinanie morwy, bo nastepnego roku naprawde widac roznice w wielkosci i ilosci owocow. I jeśli mozna, nalezy jej pozwolic stac sie drzewem...

Pozdrawiam z domku w cieniu morwy...
Pozdrawiam,
joanna
Działeczka w cieniu dębu - Zapraszam!
Awatar użytkownika
Dzialeczka
500p
500p
Posty: 595
Od: 28 kwie 2010, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toronto

Re: Morwa biała - uprawa

Post »

A tu zdjecia naszej morwy-zywicielki...

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam,
joanna
Działeczka w cieniu dębu - Zapraszam!
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Morwa biała - uprawa

Post »

Witam. No dobrze, też uważam że należy ciąć, ale poradz jak ciąć szczepioną na pniu o wysokości 1,5 m, mającą 5 długich do ziemi pędów z rozgalęzieniami. Wiosną przycięłam a teraz wszysttkie pędy płożą się na ziemi.Pozdrawiam ania1590
ania1590
Awatar użytkownika
Dzialeczka
500p
500p
Posty: 595
Od: 28 kwie 2010, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toronto

Re: Morwa biała - uprawa

Post »

Aniu, jeśli przyjrzysz się dobrze zdjęciu mojej morwy, zauważysz, że kilka gałęzi niemal sięga ziemi. Morwa ma dosyć elastyczne gałęzie i niezależnie od tego, jak ją przytniesz, jeśli ma dużo owoców i jest ciężka, i tak chyli się ku ziemi. Oboje z mężem przycinaliśmy ją dość mocno, nawet częściowo usunęliśmy grubszawe konary, a ona i tak swoje. Rozrasta się wiosną jak wariatka i ma naprawdę miliardy owoców. A, i jeszcze jedno - nawet wiosną, kiedy są już listki, też raz obcinałam te najniższe gałęzie. Nic się nie stało, rosła dalej, owocując.
Pozdrawiam,
joanna
Działeczka w cieniu dębu - Zapraszam!
ela_k
200p
200p
Posty: 350
Od: 8 mar 2010, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Morwa i jej uprawa

Post »

Witam :wit Mam działkę i chciałabym posadzić drzewko morwy , kiedy je lepiej sadzić, czy wiosną, czy jesienią :(
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Morwa

Post »

Możesz spokojnie posadzić jesienią - ale jeszcze raz dobrze się nad tym zastanów.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
sukulent
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 lip 2010, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morwa

Post »

Pomologu, dlaczego zastanawiać się nad posadzeniem? Morwa nie jest specjalnie kapryśna i wymagająca. Jej owoce są smaczne i zdrowe. Ponoć też dobrze też odciągają ptaki od czereśni ( A. Mika ). Prawie same zalety?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Morwa

Post »

Właśnie... prawie :wink: I de facto wszystkie je wymieniłeś. Mi chodzi o główną wadę - "śmietnik" dookoła :D
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
koniu_57
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 21 kwie 2010, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Morwa

Post »

Cześć!!! Bardzo się cieszę że spotkałam kogoś kto myśli tak jak ja :wit .Większość "dobrych"ogrodników pogardza takimi "śmieciami" ogrodowymi jak morwa czy czarny bez. Dla mnie są to rośliny nie tylko porzyteczne ale i sentymentalne. W ogrodzie mojej kochanej babci rosły obok siebie morwy-czereśnie,w narożnikach przy płocie siedziałykrzaki czarnego bzu....Drzewa posadzone w szpalerach,stare dobre gatunki ktorych juz dzisiaj nie kupi się w szkółkach.... No tak ale wracając do morwy to już pora aby ją posadzić.Prawda jest że odciąga szpaki od czereśni,prawdą jest też że owoce morwy są pyszne i zdrowe a więc do dzieła i powodzenia ;:138 . Będę trzymać palce aby Ci się przyjeła i rosła przepięknie.Pozdrawiam Babcia Basia
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Morwa

Post »

Żeby była jasność - nie uważam morwy za śmieć - tylko w odróżnieniu od wielu zapaleńców (którzy potem sami narzekają) zdaję sobie sprawę z problemów z opadającymi, uszkodzonymi i na wpół spleśniałymi owocami. Jeszcze jak pod drzewem mamy trawnik, to pół biedy. Tragedia jest kiedy pod morwą jest dróżka (nie daj Boże wyłożona kostką). Tylko dlatego radzę sprawę przemyśleć. A zalet owoców morwy ani mi w głowie podważać
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Dzialeczka
500p
500p
Posty: 595
Od: 28 kwie 2010, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toronto

Re: Morwa

Post »

Nie zgadzam się :!: Mam olbrzymią morwę, której owoce co roku zbieram i robię z nich dżemy. Fakt, owoce opadają i na trawę i na patio z kostki, ale - w przeciwieństwie do czereśni i wiśni - morwa nie zostawia żadnych trwałych śladów, wystarczy jeden deszcz albo spłukanie szlauchem chodnika i jest czysto ;:108 A poza tym, nie widziałam jeszcze, żeby owoce morwy pleśniały. Rozkładają się szybko i nie ma problemu ani z pestkami, ani ze śmieciami. Osobiscie polecam. :;230
Pozdrawiam,
joanna
Działeczka w cieniu dębu - Zapraszam!
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Morwa

Post »

witam,kupiłem właśnie morwę czarną i wsadziłem do ziemi,mam nadzieję że nie za późno,ale okryję ja na zimę i wszystko powinno byc ok,pytanie tylko,czy zdąży się jeszcze choć troszkę ukorzenić przed zimą?W ogóle coś mmnie w tym roku wzięło na sadzenie nietypowych drzew i krzewów owocodajnych(kolcowój chiński i pospolity,głożyna pospolita,morwa czarna,grusze chińskie,jagody kamczackie) a na wiosnę posadzę(aktinidię,rokitnik,dereń jadalny czewony i żółty,może synsepal,oliwniki,hurma,ksantoceras,może urodliny i kilka innych)a wracając do morwy to fajnie byłoby mieć ,,drzewko jeżynowe'' na swojej posesji,to taka owocowa egzotyka i na pewno wzbudzi zainteresowanie sąsiadów i rodziny ,jak zresztą inne wcześniej wymienione przeze mnie gatunki,mam listę życzeń na której zapisałem ok 67 odmian i gatunków roślin owocowych ,ale mam nadzieję że uda mi się posadzić choć 55-60(problem z miejscem) na razie mam ok 40 gat.Może wy też jesteście takimi owocowymi kolekcjonerami jak ja? pozdrawiam.
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Morwa

Post »

Morwa czarna raczej u nas przemarza (mówię o odmianie, a nie o kolorze owoców). Ja mam morwę białą z czarnymi owocami wsadzoną w ubiegłym roku jesienią z pojemnika i wiosną wyglądała OK, ale w czas tego upalnego lata zobaczyłam, że podsychają jej listki, więc podlewałam obficie. :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”