Morwa (Morus)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak uprawiać morwę?

Post »

Witajcie. Ja mam na swojej działce dwa stare drzewa morwy białej. Zrobie przy okazji zdjęcia to wstawię. Tylko jedna ma owoce. Są bardzo słodkie. Owoce morwy są dobre dla diabetyków. Poza tym mają niespotykany kształt liści. To drzewo morwy nieowocujące jest największym drzewem na mojej działce. W tym roku, nie wiem z jakiego powodu, wypuściło tylko część listków, które zahamowały się w rozwoju i były bardzo małe i nie do końca wykształcone. Drzewo sprawiało wrażenie łysego. Nie mam pojęcia co mogło być tego przyczyną. Czekam do wiosny. Bardzo chcę by wszystko skończyło się dobrze. Planuję posadzić w swoim ogrodzie jeszcze morwę czarną, która chyba jest smaczniejsza.
Sławek
ferny
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Jak uprawiać morwę?

Post »

Moja morwa też tak miała w tym roku . Z natury jestem ciekawska , więc obejrzałam ją od stóp do głów bardzo dokładnie . Przyczyna tkwi w nogach ( korzeniach ) , które okazały się mocno przemarznięte . Drzewo w lecie wypuściło kilka zdrowych pędów i nowe korzenie . Korzenie mogły również skonsumować nornice lub karczowniki . Moją poprzednią morwę karczowniki zjadły doszczętnie .
Sprawdź system korzeniowy , lekko odkopując ziemię w pobliżu pnia . Jeśli korzenie nie są zjedzone , dobrze byłoby okryć ziemię pod drzewem przed większymi mrozami kompostem , obornikiem lub starą włókniną . Jeśli pod drzewem są nory , powkładaj w nie Norat albo coś podobego , szczelnie zawiązany w reklamówki lub torebki foliowe . Tak zabezpieczona trucizna nie będzie wilgotnieć , a gryzonie chętnie dobiorą się do schowka .

Pozdrowienia , kozula .
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak uprawiać morwę?

Post »

A widzisz. Dziękuję kozula za cenną informację. Teren gdzie rośnie ta morwa był zaniedbany. Ja karczowałem tam pnie " polnych klonów " - nie wiem czy wiesz o jakim drzewie mówię, u nas tak się na nie mawia. Rosły one tak blisko pnia morwy, że rzeczywiście chyba uszkodziłem korzenie ( takie mocno żółte ), które teraz nawet są widoczne, niczym ich nie okrywałem. Nie sądziłem po prostu, że dla tak dużego drzewa kilka niegrubych korzonków może mieć takie znaczenie. Zrobie zdjęcia jak to wygląda. Boję się teraz, że drzewo umrze. Pozdrawiam.
Sławek
ferny
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak uprawiać morwę?

Post »

Wstawiam zdjęcie pokazujące pokrój mojej morwy tej większej i nieowocującej, która własnie ma problem z listkami. Jest to największe drzewo na mojej działce.
Obrazek
Poniżej przedstawiam zdjęcie pokazujące miejsce około metra, półtora od pnia powyższej morwy, w którym rósł pniak klona polnego, którego wykarczowałem, przez co zmuszony byłem, niestety, do uszkodzenia widocznych korzeni. Nie jestem pewien czy są to korzenie tej morwy ale pewnie tak. Tak jak pisałaś Kozula, może to być przyczyna " małych listków " i łysego drzewa. Dzisiaj dotykałem gałązek tej morwy, tych najniżej rośnących. Wydają mi się uschnięte, martwe. Co mam zrobić?
Obrazek
ferny
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Jak uprawiać morwę?

Post »

Na zdjęciu widać brązowy rdzeń korzenia , ale nie wiem czy to jest efektem długiego czekania na zdjęcie , czy taki był po odkopaniu . Widać też zdrowe , cienkie korzenie , co oznacza że drzewo powinno odżyć . Jeśli żywy korzeń ma brązowy rdzeń , to znaczy że był przemaznięty . Przy uszkodzonych korzeniach , dobrze byłoby okryć ziemię pod drzewem , jak pisałam wcześniej .
Na wiosnę , kiedy drzewo zacznie wypuszczać liście , przytnij gałęzie w miejscach , gdzie będzie widać zdrowe młode pędy .

Pozdrowienia , kozula .
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak uprawiać morwę?

Post »

Kozula te korzenie tak leżały na wierzchu kilka tygodni. Dopiero teraz, gdy zrobiłem zdjęcie, zakopałem je. Gdy karczowałem z tego miejsca korzeń klona polnego przez nieuwagę uszkodziłem te widoczne na zdjęciu korzonki. W każdym razie są już zakopane.
Kozula, mam wejść tak wysoko na drzewo i przycinać gałęzie z których wyrastają młode pędy? Nie wiem czy zrozumiałem...
W każdym razie dziękuję za pomoc.
ferny
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Jak uprawiać morwę?

Post »

Raczej to nie będzie wysoko , drzewo jest osłabione , więc trzeba mu będzie zaserwować coś w stylu ogławiania jakie robią w miastach . Pokażesz zdjęcia na wiosnę , to na pewno znajdzie się kilku fachowców od drzew , którzy podpowiedzą Ci gdzie przyciąć .

Pozdrowienia , kozula .
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak uprawiać morwę?

Post »

Ok Kozula, dzięki. Na wiosnę się odezwę. Pozdrawiam:)
ferny
vitara
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 3 maja 2010, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morwa biała - uprawa

Post »

Czy to nie jest tak że owoce morwy obniżają cukier w organizmie ?
Dziedzic
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 cze 2010, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morwa biała - uprawa

Post »

Cześć,
mam 8 letnią morwę białą o wysokości 4-5 metrów, która nie owocuje
morwa rośnie na glebie 3 klasy, w pobliżu nie ma innych drzew

czym może być spowodowane niezawiązywanie owoców ?
yacek13
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 15 lip 2010, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morwa biała - uprawa

Post »

Witam.
Mam w tym roku posadzone 2 morwy białe, odmiana wielkolistna żółwińska ok 1 m jedna od drugiej albo 1,5 m.
Jedna ma duże ciemnozielone liście a ta druga mniejsze i bardzo jasnozielone, prawie w żółty. Czy nie jest tak, że tej drugiej czegoś brakuje? Jakichś składników. A jeśli tak, to czy to nawozić.
Przy tych upałach podlewam je codziennie, wiem, że morwa za woda nie przepada, ale chyba trzeba...
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morwa biała - uprawa

Post »

Dziedzic pisze:Cześć,
mam 8 letnią morwę białą o wysokości 4-5 metrów, która nie owocuje
morwa rośnie na glebie 3 klasy, w pobliżu nie ma innych drzew

czym może być spowodowane niezawiązywanie owoców ?
Mam ten sam problem. Więc czekam z niecierpliwością na odpowiedź ;:224
yacek13
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 15 lip 2010, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morwa biała - uprawa

Post »

Gdzieś czytałem, że te regularnie przycinane na żywopłot nie owocują, ale po pierwsze twoja jest wolnostojąca, po drugie koło swojej podstawówki miałem żywopłot morwowy i owoce były, tak więc nie wiem, jak to jest naprawdę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”