Truskawki - ściółkowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Ja ściółkuję słomą bo mam dostęp do tego, tylko tam gdzie gdzie są kwiatostany żeby owoce położyły się na słomie.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Trawę daję po koszeniu, cienką warstwę pomiędzy krzaczki, ale staram się dać najbliżej krzaczków.
A warstwa cienka bo daję świeżo skoszoną więc musi podeschnąć.
Po kolejnym koszeniu dodaję kolejną warstwę.
Nie mam tak dużego trawnika by trawy wystarczyło na grubszą warstwę bo ściółkuję też maliny i krzewy.
Awatar użytkownika
patkaza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2622
Od: 22 cze 2010, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

dziękuję za odpowiedż
fajnie mieć się kogo poradzić
ja też spróbuje z tą trawą
miłego dnia
Opowieść o moim miejscu...cdnn
"Opowieści są jak ludzie z upływem czasu stają się coraz lepsze"pozdrawiam Aga
Awatar użytkownika
Dzialeczka
500p
500p
Posty: 595
Od: 28 kwie 2010, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toronto

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Ja tez o sciolkowaniu sloma truskawek... Ucze sie dopiero ogrodkowac, mam mlode truskawki... i czytuje tu i owdzie rozne rzeczy ;:37 . Mam ksiazke "The Vegetable Garderer's Bible" i tam wlasnie autor-ogrodnik pisze: "In late fall, mulch the plants with straw (yep, that's where the 'straw' in 'strawberries' comes from). Pull the mulch slightly away from the plants in the spring, but leave it in place to conserve moisture..." „Późną jesienią ściółkuj rośliny słomą (tak, to stąd pochodzi „słoma” w „truskawkach”). Wiosną delikatnie odciągnij ściółkę od roślin, ale pozostaw ją na miejscu, aby zachować wilgoć… "
Musze przyznac, ze dopiero po przeczytaniu oswiecilo mnie etymologicznie, ze rzeczywiscie truskawki to po angielsku "slomiane jagody", a zatem jacys ogrodnicy uprawiajacy truskawki w zamierzchlych czasach juz odkryli, ze sloma truskawkom potrzebna. I tak nas uszczesliwili nazwa... Chyba jest zatem cos na rzeczy... ;:32
Pozdrawiam,
joanna
Działeczka w cieniu dębu - Zapraszam!
Awatar użytkownika
asza
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 5 kwie 2011, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnyśląsk

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Myślę nad plantacją truskawek mam sadzonki i zamierzam je posadzić za pare dni ale mam pytanie chcę dac agrowłóknine g19 bialą czy moze taka być?
Awatar użytkownika
ninkas
200p
200p
Posty: 346
Od: 23 sty 2011, o 23:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Ale chcesz ściółkować truskawki tą włókniną? Jeśli tak to ona się do tego nie nadaje.
Alicja
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Do ściółkowania włóknina czarna lub brązowa, do okrywania w celu przyspieszenia owocowania - biała.
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Moje doświadczenie ze ściółkowaniem włókniną nie jest najlepsze. :(

Fakt - chwasty nie rosną, ale po roku plony spadają. A po dwóch jeszcze bardziej. Otóż dlatego, że ziemia pod włókniną staje się ubita (od deszczu i chodzenia) jak klepisko i chyba krzaczki nie są dotlenione. Nie ma możliwości wzruszyć gleby. Na jesieni zdjęłam włókninę i w tym roku dam roślinkom odetchnąć.

Ściółkując naturalnie zapewniamy dotlenienie korzeni i materiał do tworzenia próchnicy. Na aromat najbardziej wpływa ściółka z igliwia, tylko skąd jej tyle wziąć?
Lara
50p
50p
Posty: 52
Od: 18 sie 2007, o 18:23
Lokalizacja: Czeladź

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Brzoskwinko czy zdjęłaś agrowłókninę?

Mam niewielkie poletko truskawek założoe w ubiegłym roku na wiosnę. Sadziłam w agrowłókninie. Bałam się, że przy ostrym słońcu się ugotują to ściółkowałm skoszoną trawą (nie mam dostępu do słomy).Owoców było mało ale tak chyba ma być. W tym roku nie wyglądają załadnie. Liście są suche tylko serduszko zielone. Mam niedpartą ochotę zdjąć tę agrowłókninę i porzędnie je okopać
(mam ziemię gliniastą i pod spodem jest klepisko) i czymś zasilić. Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Lara, ja zdjęłam. U mnie nie sprawdziła się w truskawkach. :( Pomogła w tym, że osty przestały wyrastać - a nie mogłam się ich pozbyć przez lata.

Teraz zrobię zagon poziomek i włókninę chyba dam - z jednego powodu: Miejsce jest świeże i perz, powoje, skrzyp by mi ciągle wyłaziły. Włóknina pomoże im wyginąć. ( a nie dam rady obrobić 70 krzaków). Nie wykluczam jednak, że nie zdejmę po 2 latach i obsypię korą lub liśćmi. Na bank zrobi się klepisko.
Lara
50p
50p
Posty: 52
Od: 18 sie 2007, o 18:23
Lokalizacja: Czeladź

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Masz rację - zdejmę ją w sobotę. Czymś bym je chciała zasilić, mam florowit i biohumus. Co wybrać? A może odwiedzić ogrodniczy i kupić coś innego?
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Florowit jest bardzo dobry. Dam im rozpęd. Biohumusu jeszcze nie używałam, więc nie wiem.
Moje są od tygodnia pod folią. Przykryłam niskim tunelikiem. Pierwszy raz.
Pozioma
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 maja 2012, o 00:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Witam :D

Od lat sadzę truskawki i pomidory na folii, nie ściółkuję, nie "wietrzę" czyli nie zdejmuję folii. I mają się całkiem dobrze.
Podlewam "krowiakiem", co kilka lat "odnawiam" moje małe poletko, tego roku co zaplanowałam odnowę zbieram nowe rozsady co przez cały sezon truskawki naprodukowały. Przechowuje je w pojemniku z wodą w ciemnym miejscu (piwnica). Na jesieni zdejmuję folię i przekopuję całe poletko z wcześniej rozsypanym obornikiem (na szczęście sąsiedzi mają hodowlę zwierząt). Na wiosnę z powrotem rozkładam folię i zasadzam sadzonki. Robię tak bo nie mam miejsca na przeprowadzki.
Truskawki tak mi obradzają że wiadrami częstuję sąsiadów.

A i jeszcze jedna rzecz, mianowicie ścinam je kosiarką, oczywiście po owocowaniu, prawdopodobnie dlatego mam 3 zbiory. Nie zostawiam liści na zimę, po ścięciu pokrywam włókniną i tak sobie zimują.

Jest to nowatorski sposób, ale u mnie sprawdza się w 100%

a jeszcze robiłam taki patent że obcinałam dno doniczki i tak nasadzałam truskawki na foli, zapobiegało utwardzeniu ziemi przy korzeniach.

Tak samo pomidory traktuję, bo niestety kocham gmerać w ziemi ale mi nie wolno, dlatego wymyślam różne rzeczy by mało roboty przy tym było.

Pozdrawiam :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”