Truskawki - ściółkowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
kajo
200p
200p
Posty: 297
Od: 29 mar 2010, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

A dlaczego musi być wyściółkowana? Czy coś się stanie jak nie będzie?
Pozdrawiam serdecznie,
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

kajo pisze:A dlaczego musi być wyściółkowana? Czy coś się stanie jak nie będzie?
Stanie sie to ,że ziemia sie szybciej nagrzeje pod czarną folią i tym samym przyspieszy wegetacja . Wyłożenie słomą wczesną wiosną to pomysł niefortunny , bo celem jest przecież "wczesność" ... Słome wyklada sie zatem jak najpóźniej , tuż przed położeniem sie zawiązków .
aniaop
200p
200p
Posty: 234
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Ja mam tą foliową włókninę , truskawki rosną świetnie, wiatr nie podrywa - wystarczy w kilku miejscach powbijać gwoździe, kawałki drutów, postawić kamienie po rogach. nasypywanie na nią czegokolwiek to dla mnie świętokradztwo :;230 , ja swoją zamiatam ;:224
owoce mam czyste, , chwastów brak. Tam gdzie rok temu były jeszcze truskawki przez 4 lata nie ma śladu perzu z którym walczyłam wcześniej - zdechł :tan
Awatar użytkownika
ewa38
100p
100p
Posty: 139
Od: 6 lut 2010, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Ja mam mate szkółkarską jest mocna i można chodzić po tym :D
Ewa
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

sciółkóje sie po to zeby owoce się nie odparzały , i każdy plantator tak robi . i zeby latem korzenie nie cierpiały bo dla korzeni truskawki to max 18 stopni .
Romek W.
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 3 gru 2008, o 21:38
Lokalizacja: Lublin

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Z tą wymianą co 3 lata truskawek to przesada - nawet w uprawie towarowej truskawki użytkuje się na jednym polu czasem 4-5 lat. Ważne jest tu jednak aby były one dobrze pielęgnowane, nawożone i chronione. Oczywiście plantator wymienia co 3 lata bo dla niego jakaś szybko rozprzestrzeniająca się choroba na plantacji to za duże ryzyko aby sobie mógł na to pozwolić. Natomiast w uprawie amatorskiej dobre przygotowanie gleby, ścinanie corocznie po zbiorach liści, profilaktyczne opryski przeciwko szarej pleśni i regularne nawożenie pozwolą użytkować truskawki przez wiele lat.
Ktoś pytał o nawożenie. A jak się nawozi krzewy ozdobne na kilkuletnim ogrodzie, który jest wyłożony włókniną pod korą? Przy krzaczkach pozostawia się takie rozcięcie, które pozwoli na wiosnę wsunąć pod folię garstkę nawozu. Tylko koniecznie nie można posypać nawozem szyjki korzeniowej!
Saszar
Elżunia 1187
200p
200p
Posty: 372
Od: 29 cze 2009, o 00:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Zbiór truskawek za nami .Jak myślicie pościnać liście bo widzę że zaczynają chorować
Miłośniczka wszystkich kwiatów
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Liście ścina się do 2 tygodni po zbiorach.
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Chcecie sciółkowac a nie znacie nawet podstaw . :;230 :;230 :;230 :;230. ale tak naprawde to lepiej sciółkowac włókniną niz folią . folia sie łatwo przedziera itp.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Adamlol, to forum ma służyć do dzielenia się wiedzą, jak wiesz szczegóły to pisz a nie trzeba będzie z Ciebie wyciągać po 1 zdaniu.
Elżunia 1187
200p
200p
Posty: 372
Od: 29 cze 2009, o 00:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Suzana dziękuję za radę .W ramach wyjaśnienia działkę mam 2 rok a truskawki 1 rok i naprawdę nie wiem co się z nimi robi po zbiorach.Dużo muszę się jeszcze nauczyć i dlatego zapisałam się do tego forum.Bardzo dziękuję Tobie i Magdzie za obronę przed złośliwościami.Jak to mówią nie od razu Kraków zbudowali i po 2 latach zajmowaniem się działką nie ma możliwości żeby już wszystko umieć
Miłośniczka wszystkich kwiatów
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Każdy z nas umie coś innego a działka to trochę relaks, trochę własnych warzyw- to taki dodatek do życia.
Liści nie musi się ścinać po zbiorach, mówią nawet że jak systematycznie ścina się liście po zbiorach to w następnym roku truskawki są troszku póżniej.Ja ścinałam liście po zbiorach żeby zlikwidować ogniska czerwonej plamistości, resztki szarej pleśni.Paliłam to na ognisku.
Świeżo wyrosłe liście są zdrowsze.Po zbiorach, jak się ma uprawę już starszą, truskawki można zasilić składnikami , azot, potem potas+ magnez lub są takie mieszanki gotowe wieloskładnikowe dla truskawki.To już z myślą o owocowaniu w następnym roku.
Awatar użytkownika
patkaza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2622
Od: 22 cze 2010, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Comcia często uzupełniasz tą trawą wyściółkę a ile powinno jej być ze 3cmm,czy więcej
no i jeszcze jedno ściółkujesz tyklo w rzędach czy pomiedzy też
bo słyszałam że można całość, tylko wtedy trzeba widłami ruszać ziemie
ale moze lepiej "między" uprawiać ziemie będzie im pulchniej,jak jest u ciebie?
poradż uczennicy ;:132
Opowieść o moim miejscu...cdnn
"Opowieści są jak ludzie z upływem czasu stają się coraz lepsze"pozdrawiam Aga
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”