Ogórki krzywe, bombki, gorzkie,sałatkowe,wężowe, kwaszeniaki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Ogórki gruntowe rosną na grubość!! a nie na długość, co robi

Post »

Viali , przyczyną baniakowatości ogórka może być silny niedobór potasu . Zobacz pierwszy obrazek z artykułu : http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2853
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: Ogórki gruntowe rosną na grubość!! a nie na długość, co robi

Post »

...a jeśli chodzi Ci o to, że nie są baniakowate tylko po prostu grube...to gdzieś czytałem, że jeśli od poczatku się je nieregularnie podlewa...i do tego jest sucho to potem magazynują wode jak oszalałe jak przychodza deszcze lub nagle dostaną wody wiecej...nie wiem na ile to prawda...ale moze ktos przy okazji podpowie...
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Ogórki gruntowe rosną na grubość!! a nie na długość, co robi

Post »

Wszystko ma swoje znaczenie , i właśnie dostępność potasu jest tylko przy dobrej wilgotności gleby ...
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: Ogórki gruntowe rosną na grubość!! a nie na długość, co robi

Post »

...no fakt...ja prewencyjnie miejsca pod wilgotniaki przybronowałem solą potasową...teraz porobię redliny i dopiero na nich płytko posieję ...ogrodzenie stosuje z gotowców z castoramy typu płotki na szerokość a na długosć paliki obite folią czarną
viali23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 maja 2010, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki gruntowe rosną na grubość!! a nie na długość, co robi

Post »

Dzięki wszystkim za pomoc!! Wnioski dla mnie są takie:
-kupuję wskazane mi odmiany
-POTAS!!
-regularne podlewanie!!
za pare miesięcy zobaczymy czy trafiliśmy w sedno. Dzięki!!
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: Ogórki gruntowe rosną na grubość!! a nie na długość, co robi

Post »

sól potasowa w glebie czyli przekopana lub przyorana płytko, zwieksza zasobnosć wodną ziemi
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4182
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Kiedy ogórki(i inne kabaczki) nie urosną gorzkie?

Post »

Na przeazotowanej glebie może następować wzrost plonu, lecz jednocześnie dochodzi do osłabienia struktury owoców (przez nadmierne rozbudowanie tkanki miękiszowej), co sprzyja mięknięciu ogórków po zakiszeniu i powstawaniu w nich pustych komór.
Niezmiernie ważnym czynnikiem, od którego zależy wysokość i jakość plonu ogórków, jest dostateczna wilgotność gleby w okresie wegetacji. Ze względu na płytki system korzeniowy oraz wytwarzanie w krótkim okresie obfitej masy wegetatywnej, ogórki mają duże zapotrzebowanie na wodę, zwłaszcza od momentu kwitnienia do końca zbiorów. Okresowe niedobory wody oraz duże wahania temperatury w tym czasie powodują osłabienie wzrostu, opadanie zawiązków, wytwarzanie większej liczby kwiatów męskich, zniekształcenia owoców (owoce krzywe, przewężone, małe) oraz ich gorzknienie. Korzystne efekty w tym okresie daje nawadnianie.
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1828
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kiedy ogórki(i inne kabaczki) nie urosną gorzkie?

Post »

maryann pisze:(...)Okresowe niedobory wody oraz duże wahania temperatury w tym czasie powodują osłabienie wzrostu, opadanie zawiązków, wytwarzanie większej liczby kwiatów męskich, zniekształcenia owoców (owoce krzywe, przewężone, małe) oraz ich gorzknienie. Korzystne efekty w tym okresie daje nawadnianie.
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1828
I tu tkwi sedno sprawy. Moi krewni uprawiali wiele lat ogórki na sprzedaż. Te same odmiany sadzili "w polu" :wink: i przy domu. Ogórki koło domu podlewali systematycznie, te w polu podlewali z beczkowozu raz na tydzień. Na mizerię nadawały sie tylko te często podlewane, te drugie były gorzkie. Gorzkie ogórki są dobre na przetwory, goryczka znika podczas kiszenia i konserwowania.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Kiedy ogórki(i inne kabaczki) nie urosną gorzkie?

Post »

maryann pisze:Czy to cecha odmianowa? Czy sposób uprawy?
W każdym razie w zeszłym roku na całe poletko do końca nie było ani jednego gorzkiego! Mama twierdzi, że to kwestia tego jak głęboko sie je zasadzi. Ja dopytuję o odmianę. Nie chcę pomylić, więc jutro napisze precyzyjnie, ale może macie swoje sprawdzone sposoby?
Podobno ogórki melonowe, Np.Ogórek melonowy MARKETMORE z Toraf (Cucumis melo) są mniej gorzkie od zwykłych/regularnych, ale ktoś inny musi się podzielić właśnymi doświadczeniami.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
anica
50p
50p
Posty: 63
Od: 21 mar 2009, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kiedy ogórki(i inne kabaczki) nie urosną gorzkie?

Post »

Witam:-) Z mojego doświadczenia wynika,że są odmiany podatne na gorzknienie -niesprzyjajace warunki(zbyt sucho,bądź duże wahania temperatur m/dzy nocą i dniem. Od lat uprawiam odmiany dawniej z Seminis, od kilku lat z Bejo i NIGDY nie miałam takiego problemu! Ogóreczki kształtne i wyjątkowo smaczne, wręcz słodkie, doskonale owocujące o wszechstronnym zastosowaniu.W kwaszeniakach nigdy nie spotkałam "pustych" ogórków. Z ostatnich zbiorów samych zawiązków nie mających już szans na dorośnięcie wychodzą wspaniałe 2-3 cm korniszonki.
Awatar użytkownika
anica
50p
50p
Posty: 63
Od: 21 mar 2009, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kiedy ogórki(i inne kabaczki) nie urosną gorzkie?

Post »

dodam jeszcze, że u mnie ogórki zbiera się zawsze w południe i nie powoduje to gorzknienia- rano zbierane są inne warzywa wymagające jeszcze trochę rosy na liściach aby zachowały turgor, a jako ostatnie po południu zbiera się pomidory -mają czas na obeschnięcie.
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Ogórki polne- puste od suszy?!

Post »

Witam:). Nie jestem pewna, czy to w tym dziale powinnam zapytać ale mam problem. Moje ogórki już drugi rok po zapasteryzowaniu sa puste w środku. Przed są pyszne, słodkie i chrupiące. Nie są podlewane, może to błąd. W więkrzości to ogórki śremskie, rosną na polu nie pod osłonami. Czy jeśli teraz zacznę je podlewać, to jakoś je "uratuję" i będa się nadawać do wekowania? Ktoś mi powiedział, że to za dużo nawozu, ale ja ich nie nawożę!! Tylko jesienią wywozimy obornik.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki polne- puste od suszy?!

Post »

Ogórki muszą być nawodnione w gruncie jeżeli mają iść na konserwowanie.Samo podlanie 1 x przed zbiorem to mało, potrzeba tu systematyczności. Między innymi nie podlewane ogórki powodują puste przestrzenie w konserwowaniu lub kiszeniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”