Czereśnia - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wampir_wawelski
100p
100p
Posty: 197
Od: 31 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków/Myślenice

Gdzie przyciąć tę czereśnię

Post »

Witam,

mam w swoim sadzie czereśnię - jak na zdjęciu (zdjęcie z kwietnia).
Nigdy nie przycinałem jej ani nie wykonywałem zabiegów pielęgnacyjnych i chyba już czas. Z uwagi na to, że nigdy nie skracałem drzewek, boje się, że mogę z nią coś zrobić nie dobrego, ale z drugiej strony nie podoba mi się to, że tak pnie się do góry. Może tego nie widać, ale już ma prawie 4m.
Rozmawiałem z kolegą, który coś tam może i wie, i radzi abym ją na przewodniku, czyli tej głównej gałęzi w połowie skrócił - ale to będzie wyglądać jak po uderzeniu pioruna? nie wiem zresztą jak na to zareaguje sama czereśnia
Co zrobić aby ją nieco "skarłowacić" bo wizja zjadania czereśni na drabinie mi mało odpowiada.
Będę wdzięczny za poradę co z nią zrobić.

Obrazek
Awatar użytkownika
wampir_wawelski
100p
100p
Posty: 197
Od: 31 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków/Myślenice

Post »

Pomoże mi ktoś? 8)
jutro jadę na działkę i mam okazję do porządków przy sadzonkach.
Pozdrawiam
atutka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 kwie 2007, o 23:24

Formowanie czereśni nie ciętej po posadzeniu - pytanie

Post »

Jak formować drzewka czereśni w drugim roku, jeśli nie były cięte w pierwszym roku po posadzeniu i wypuściły pędy konkurujące z przewodnikiem. Jeśli ciąć, to kiedy (teraz, tuż przed kwitnieniem, czy czekać do lata) i jak?
Bardzo proszę o dokładne wskazówki.
Dziękuję i pozdrawiam.
Obrazek
(...) zdjęcie zmoderowałam, bo jest za duże, jest w linku poniżej. N.)
- http://img130.imageshack.us/img130/6821/summit.jpg
- http://img23.imageshack.us/img23/8841/burlat.jpg
atutka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 kwie 2007, o 23:24

Re: Formowanie czereśni nie ciętej po posadzeniu - pytanie opatr

Post »

Sensowne zdjęcia macie w linkach na samym dole pierwszego postu. Sorki za eksperymenty z dodawaniem zdjęć - ale nie wiedziałam jak :)
lucky-77
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 22 mar 2009, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zgierz - łódzkie

Czereśnia Vanda - cięcie

Post »

Witam
Kupiłem w szkółce drzewko czereśni Vanda, dzisiaj wsadziłem je do gruntu.
Drzewko ma około 2m wysokości, czy powinienem już przyciąć "czubek" i boczne gałązki, są dość duże.Proszę o poradę.

Jeszcze jedno czy ta odmiana to trafny wybór i jak wygląda jej uprawa.
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1045
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Witam, zwracam się do specjalistów z prośbą o pomoc i o wyrozumiałość :).
W kwietniu posadziłam czereśnię, odm. Buttnera czerwona. Podkładką jest czereśnia ptasia. Mam niewielki ogród i zależy mi, aby drzewko było niewielkie.
Kiedy powinnam przyciąć drzewko i jak je potem prowadzić?
Zerknęłam sobie do Hasła ogrodniczego, gdzie jest ciekawy artykuł http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1820

Jest tam m.in. napisane
Według dr. T. Vogela, aby uzyskać najszybsze wejś­cie czereśni w pełnię owocowania, formowanie koron należy rozpocząć już w pierwszym roku po posadzeniu drzew. Sposób postępowania jest uzależniony od materiału nasadzeniowego. Na nierozgałęzionym, niewysokim okulancie poleca się pozostawienie w górnej części 1 lub 2 pąków, 4?6 znajdujących się poniżej wyłamuje się. Pąki wyłamuje się od fazy ich nabrzmiewania do fazy "mysiego uszka". Z pozostawionych oczek wyrastają pędy ? na przedłużenie przewodnika pozostawiamy ten o mniejszej sile wzrostu, drugi się wycina. Nierozgałęzione wysokie okulanty należy przyciąć na wysokości około 90?110 cm od ziemi, co umożliwi wytworzenie pierwszego piętra korony. Przewodnik skracamy przy pąku, z którego nowo wyrośnięty pęd będzie stanowił przedłużenie przewodnika. Przy wyprowadzaniu przewodnika działamy analogicznie, jak w poprzednim przypadku. Skracając przewodnik można także pozostawić powyżej oczka kilkucentymetrowy czop (usuwamy go w połowie lata), do którego można przywiązać nowo wyrastający pęd. U drzewka z uformowaną już w szkółce koroną przewodnik pozostawiamy bez skracania, jeśli od ostatniego piętra korony ma on nie więcej niż 70?80 cm. Dłuższy przewodnik skracamy na wysokości 70?80 cm nad bocznymi pędami (szczegółowy opis opracowanej przez dr T. Vogela metody prowadzenia drzew ? Vogel Central Leader ? znajduje się w HO 11/2003).

Według dr. T. Vogela, u młodo posadzonych drzewek pędy wyrastające pod ostrym kątem należy usuwać na obrączkę i pamiętać o zasmarowaniu ran farbą emulsyjną z dodatkiem jednego z fungicydów miedziowych. W pierwszych 2 latach po posadzeniu czereśni do ustalania kąta prostego dla wyrastających pędów można używać spinaczy do bieliz­ny lub specjalnych plastykowych rozginaczy (fot. 2). Zakłada się je wtedy, kiedy boczne przyrosty mają kilka centymetrów długości. Gdy przyrosty mają około 10 cm długości, spinacz przekłada się na koniec wyrastającego pędu. Po 20?30 dniach, gdy pędy uformują już kąt prosty z przewodnikiem, spinacze się zdejmuje. Pozostawianie pędów (szczególnie tych wyrastających pod kątem ostrym) bez ich odginania ? twierdzi dr T. Vogel ? prowadzi do ich ogałacania się, dodatkowo pęd wyrastający pod kątem ostrym jest narażony na wyłamywanie, a miejsca te są wówczas narażone na infekcje, na przykład przez raka bakteryjnego.
Dla mnie jest to o tyle skomplikowane, że mam tylko jedno drzewko i za mało miejsca na eksperymenty :).
Dlatego proszę Was o odpowiedź, kiedy i w którym miejscu mam dokonać cięcia, żeby uzyskać pożądany efekt ładnego niewysokiego drzewka.
Przedstawiona na zdjęciu czereśnia ma wymiary: wysokość - 152 cm, gałąź po lewej znajduje się na wysokości 47 cm, stąd do wierzchołka jest 106 cm.
Pień w dolnej części ma niecałe 5 cm.

Obrazek
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1045
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Dzięki, Jack :) Dlatego podkreśliłam, że ma taką a nie inną podkładkę. Gleba u nas gliniasto-piaszczysta, lekko kwaśna. A klimat umiarkowany, jak to w Wielkopolsce :)
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
HANAT
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 lut 2010, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kleczanów
Kontakt:

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Witam ! Ketmia proponuję zostaw to drzewko teraz w spokoju :D nabierze siły , pędy urosną a w lecie zrób fotkę. szybko zobaczymy co przygiąć, a co usunąć. Spokojnie żadna krzywda mu się nie stanie.
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1045
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Tak jest! ;:108
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
slakoc
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 16 sie 2008, o 21:52
Lokalizacja: Toruń

cięcie czereśni

Post »

Jestem po zbiorach czereśni i słyszałem,że trzeba po owocowaniu ciąc czereśnie. Co Wy sądzicie i jak to zrobić?
Awatar użytkownika
aage
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9926
Od: 7 mar 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mój Zakątek

Re: cięcie czereśni

Post »

Ja przycinam zawsze pod koniec sierpnia.
slakoc
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 16 sie 2008, o 21:52
Lokalizacja: Toruń

Re: cięcie czereśni

Post »

Pani Agnieszko. Tnie Pani wszystkie gałęzie, czy tylko te, które się rozrosły
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: cięcie czereśni

Post »

Witam chciałem się dowiedzieć jak przyciąć czereśnie w lipcu?A czereśnie wygląda tak że korona rozgałęzia się aż 1,9m nad ziemią poniżej miałem gałęzie ale ktoś wyłamał.A rozpiętość korony 2m i wysokość korony 1,7m.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”