Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bena
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 cze 2005, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: bialystok

Kliwia

Post »

Przeczytałam ,dziękuję , zrozumiałam że podlewać i zraszać liście aż przestanie rosnąć mimo że stoi w chłodnym pomieszczeniu czy tak?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kliwia

Post »

bena pisze:Przeczytałam ,dziękuję , zrozumiałam że podlewać i zraszać liście aż przestanie rosnąć mimo że stoi w chłodnym pomieszczeniu czy tak?
Nie, zraszać zaczynamy jak roślina budzi się dożycia - wyrastają nowe liście i pojawiają się pędy kwiatowe a jak stoi w chłodnym miejscu podlewa się bardzo oszczędnie i rzadko, nawet przez grudzień i połowę stycznia zaprzestaje się podlewania całkowicie. Coś niedokładnie czytasz. :D :D :D
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam,

Może kilka słów dorzucę do dyskusji o kliwi-

Obserwuję od kilku lat zmienność zachowania w zależności od warunków jakie im fundujemy w okresie letnim.Oczywiście jakie lato było, gdzie przebywała czy zdązyła wytworzyć przyrosty itp....trzeba uwzględniać.
Tak wiele czynników składa się na uprawę,że czasami pozornie może przeczyć zasadom pisanym .

To co należy dalej robić określa nam sama kliwia :P :
-jeżeli jest zauważalna chęć wzrostu, pobudzenie ---->powinno się odejść od hamowania
-przyjąć ,ze roślina jest w fazie wegetacji.Inne postępowanie ,na *uśpienie* :P nie uchroni młodych przyrostów,osłabi je ,a nawet zniweczy zamiar wzrostu

Moja kliwia znów wchodzi w fazę kwitnienia - po prostu zdążyły dorosnąć młode przyrosty-jest to kłąb donicowy :P więc i siła odpowiednia :roll: .

Wystarczyło parę dni wyższej :!: niż na dworze temperaturze po *zimnie wrześniowym* i pąki eksplodowały po przyniesieniu w miejsce odpoczynku..

Cóż....wróciła teraz z odpoczynkowego miejsca :wink: na salony :P i będzie cieszyć znów 2 pędami!
I będę podlewać -muszę ciut zasilić.Dla rośliny kwitnienie jest ogromnym wysiłkiem.
Gdy zakończy fazę kwitnienia dopiero pójdzie na zimniejszą półkę,podrzemać jak zwykle.
Na sucho, chłodno i widno.


Moze coś moje uwagi z *życia * pomogą.


pozdrawiam JOVANKA

Tak kwitła 29 lipca 2007 roku na zewnątrz w ogrodzie, dzisiaj ma już pełnej wysokości 2 pędy-jest faza rozwoju pąków.
Identyczne zjawisko jak w ub.roku,przy czym kwitnienie było póżniejsze- :P kwiaty powtórne miałam w styczniu :P na początku.

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
bena
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 cze 2005, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: bialystok

Kliwia

Post »

No właśnie, moje kliwie na siłę wypuszczają nowe liście, chyba zastosuję się do twoich doświadczeń Jovanko, moje w tym roku jeszcze nie kwitły , dostałam je w kwietniu jako młode sadzonki , aklimatyzowały się do tej pory i teraz ruszyły.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kliwia

Post »

bena pisze:No właśnie, moje kliwie na siłę wypuszczają nowe liście, chyba zastosuję się do twoich doświadczeń Jovanko, moje w tym roku jeszcze nie kwitły , dostałam je w kwietniu jako młode sadzonki , aklimatyzowały się do tej pory i teraz ruszyły.
To zmienia postać rzeczy o tym wcześniej nie napisałaś. :D
Awatar użytkownika
bena
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 cze 2005, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: bialystok

Kliwia

Post »

Kliwie mają po 8 par liści i wypuszczają następne , jak myślicie czy już są zdolne do zakwitnięcia?
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Mój Tata zabawił się w eksperyment i doprowadził do tego, że nasz kliwia zawiązała nasiona. Jaka jest szansa, że coś z tego wyrośnie?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Bardzo duża ale bardzo to osłabia roślinę, często po zawiązaniu nasion w następnym roku kliwia nie kwitnie wcale gdyż odpoczywa rosnąc tylko w liście. :D :D :D
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Oooooooo.... :shock: To faktycznie szkoda.... Dobrze, że mamy dwie kliwie :)

Już ją pozbawiłam tego ciężaru nasionek i będę w takim razie siać :D Pod folią, prawda?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nie ma takiej konieczności tylko zapewnij stałą wilgotność ziemi a nasiona wsadź nie głębiej jak na 3-5 mm pod wierzchnia warstwę ziemi no i w miarę stała temp. ok 22-25 stopni. :D :D :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Czasami warto zajrzeć do działu Encyklopedie Kliwia :D :D :D
Awatar użytkownika
orange30
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1935
Od: 27 paź 2007, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zabrze

Post »

Prawdopodobnie kliwia wyhodowana z nasiona kwitnie dopiero po ok. 6 latach.
"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówki do życia" - Halina
Mój spis wątków
Moje robótki
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zależy od warunków w jakich rośnie czasami zakwita po czterech latach a często nawet dopiero po ośmiu. :D :D :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”