Szczepienie.Jak wykonać ?Półprodukty,metody,inne dyskusje

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

eksperymentować każdy może jak chce...
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
fgora
200p
200p
Posty: 356
Od: 16 lis 2008, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

na wiosne też coś popróbuje, a jakbym czegoś nie wiedział to sie do was odezwę :D :D :D
Pozdrawiam Filip
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Post »

Witam. Nie wiem czy dobrze interpretuję to pytanie. Jakie gałązki chcesz przekładać przez otwory? Z tego samego drzewa, czy z innego? Też mam brzozę w płaskiej doniczce, powstałą ze ściętej rośliny. Najwięcej pąków śpiących wybiło przy samej ziemi. Wyłamywałem je systematycznie aby nie wyrastały w gałązki. Po pewnym czasie wyrosły pędy przy miejscu cięcia.
Obrazek Obrazek
Roślina była wykopana młoda wysokości 150cm.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
jerzy c
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 mar 2009, o 18:15

Zrazy ,miód i bulwa ziemniaka - ich rola w szczepieniu

Post »

znalazłem na stronie http://www.gardenia.ru/pages/4eren_005.htm ciekawy artykuł o zastosowaniu miodu w szczepieniu drzew i o roli bulwy ziemniaka w przechowywaniu zrazów

Chce się podzielić z sadownikami prostym i sprawdzonym sposobem szczepienia . Rzecz dotyczy szczepienia ?przez stosowanie? z tzw języczkiem.

W swojej praktyce szczepienia stosuję roztwór miodu , który uzyskuje w następujący sposób: jedna łyżeczka do herbaty miodu kwiatowego na szklankę ochłodzonej przegotowanej wody.

Co to daje? Przede wszystkim , przy pomocy takiego roztworu miodu można przed szczepieniem określić jakość zrazów. W tym celu nalewamy miodowy roztwór do naczynia (szklane, fajansowe, emaliowane) i zanurzamy obcięty i przygotowany do szczepienia koniec zrazu (nie cały zraz ale tylko koniec)

Wystarczy, że potrzymamy w takim roztworze koniec zrazu przez 10-15 minut, żeby sprawdzić jakiej jest jakości. Jeżeli zraz jest zdrowy, to kolor obciętego końca będzie niezmiennie zielony, a
jeżeli chory np. przemarznięty to pociemnieje, a nawet zbrązowieje (intensywność zdrowienia zależy od stopnia uszkodzenia tkanek).

Dlaczego uszkodzone tkanki ciemnieją? Kwasy organiczne wchodzące w skład miodu ?przypalają? martwe tkanki i zdzierają białka tych tkanek. Proponuję następujący eksperyment: do mocnej herbaty ostudzonej do 40 stopni włóżcie łyżeczkę miodu i popatrzcie co się dzieje. Dlatego tkanki zrazu który nie nadaje się do szczepienia także ciemnieją, a dobre zachowują swój zielony kolor. Tym samym chore zrazy można wyrugować, a zdrowe dadzą praktycznie 100% udanego szczepienia.
W trakcie szczepienia zrazy mogą być trzymane w miodowym roztworze od kilkunastu minut do kilku godzin, a nawet dni (pod warunkiem, że naczynie będzie przechowywane w chłodnym miejscu, inaczej roztwór sfermentuje).

Oprócz tego ta metoda ułatwia pracę i zwiększa jej wydajność. Dzięki niej można szczepić nawet w czasie upałów bez obawy o obsychanie zrazów, ponieważ miejsce łączenia zrazu i podkładki będzie stale wilgotne od roztworu miodu. Mając osłonięte przed słońcem miejsce pracy można przygotować wcześniej przed szczepieniem niezbędną ilość zrazów z obciętymi końcami i wsadzić do naczynia z roztworem miodu. Kiedy już wszystkie zrazy będą gotowe, to pozostaje tylko wziąć naczynie i pójść do sadu. Z czasem , gdy nabędziecie doświadczenia, będziecie w stanie w każdą pogodę wykonać nawet 500 szczepień w ciągu dnia.

Sukces szczepienia przy użyciu roztworu miodu ma uzasadnienie z naukowej strony. Węglowodany (lub jak je inaczej nazywają-cukry) są pierwotnymi produktami fotosyntezy roślin i podstawowymi substancjami dla biosyntezy innych substancji-to jest podstawa fizjologii roślin. Węglowodany ulegając przemianom utlenienia dostarczają komórkom roślin niezbędna energię. Pszczeli miód jest substancja o konsystencji syropu , która jest wytwarzana przez pszczołę miodną z nektaru roślin. Tym samym, w miodzie znajdują się takie same cukry co w nektarze roślin , tyle ze w skoncentrowanej ilości. Są to cukry proste takie jak glukoza, fruktoza, galaktoza i inne.
Dlatego miód pszczeli pod względem chemicznym jest znacznie bogatszy niż cukier uzyskiwany z buraka cukrowego, czyli sacharoza składająca się z glukozy i fruktozy.
Tkanki roślin łatwiej przyswajają monosacharydy i nie jest prawda , ze cukier z buraka i miód maja jednakowe własności. W początkowym okresie, gdy następuje zrastanie zrazu z podkładką i gdy jeszcze nie zostały odbudowane uszkodzone tkanki wskutek ciecia to miód stanowi dla komórek zrazu zapas substancji odżywiających.


Ale miód oprócz substancji wspomagających (węglowodany) zawiera jeszcze inne substancje biologicznie czynne, które posiadają właściwości bakteriobójcze które uniemożliwiają rozwój patogenów . Dlatego miejsca cięcia na podkładce i zrazie (a to przecież SA rany) w wyniku zastosowania roztworu miodu pozostają czyste (są zabezpieczone przed mikrobami chorobotwórczymi). W ?czystych? tkankach roślin łatwiej przebiega proces odbudowy uszkodzonych tkanek i powstanie tkanki odbudowującej (kalusa) . Bakteriobójcze właściwości miodu to powszechnie znany fakt i dlatego na bazie miodu wytwarza się różne lecznicze specyfiki. Miód ma jeszcze jedno zastosowanie dla zrazów, można w nim przetrzymywać zrazy nawet przez okres 18 miesięcy. Ten fakt wykorzystuje się podczas wysyłki zrazów na duże odległości, nawet na druga półkulę i przy tym własności zrazów pozostają bez zmian.

Teraz o terminie przeprowadzenia szczepienia. Tutaj nie może być konkretnych zaleceń, co do dnia, zależy to od wielu przyczyn. Oczywiście w różnych regionach danego kraju będzie to inaczej. Na początku wiosny należy odczekać, aż ciepła pogoda ustabilizuje się, ponieważ nagłe wiosenne przymrozki mogą uszkodzić tkankę przewodzącą szczepionych miejsc i w efekcie takie szczepienie może okazać się nieudanym. Moja rada: nie spieszcie się z wczesnowiosennym szczepieniem, bo to jest zawsze ryzyko. Termin zakończenia szczepienia nie jest niczym ograniczony: można szczepić do lipca włącznie i takie szczepienie będzie zakończone sukcesem, jeżeli uda się uchronić szczepione miejsce przed letnim upałem.

Rozpatrując termin przeprowadzenia szczepienia należy uwzględnić także sposób prawidłowego przechowywania zrazów do momentu szczepienia. Podstawowym warunkiem przechowywania zrazów dla dobrego zrastania się po zaszczepieniu to zachowanie zrazów w stanie spoczynku. Jeżeli pączki zrazów zaczęły już pęcznieć a nawet rozwijać się listki to takie zrazy nie nadają się już do szczepienia.

Jest wiele sposobów na przechowywanie zrazów w chłodnym miejscu, ale jest jeden sposób szczególnie interesujący, który według mnie zapewnia przechowanie zrazów w doskonałym stanie. Polega on na wykorzystaniu okresowego zasilania zrazu, ale dla tego celu nie stosujemy miodu, ale bulwę ziemniaka. Dolny koniec zrazu o świeżym obcięciu wkłuwamy w bulwę, całość wkładamy w woreczek foliowy i układamy na dno lodówki i tak przygotowane zarazy można przechowywać przez długi czas bez utraty własności.

Jeżeli po wykonaniu szczepień pozostały jeszcze jakieś zrazy nie musicie je wyrzucać: poprzez ich ukorzenienie uzyskujemy nowe rośliny. Pomocna w tym procesie jest bulwa , a robi się to w następujący sposób:
Wybieramy ziemniak średniej wielkości (nie bierzcie dużych) bez uszkodzeń i bardzo dokładnie wytnijcie wszystkie ?oczka?. Teraz wkłuwamy w taki ziemniak zrazy od długości 20-25cm (w jedne kartofel można wkłuć nawet kilka sztuk) i sadzimy w przekopanej ziemi w cieniu drzewa i nakrywamy zrazy połówka butelki PET pamiętając o kontroli i podlewaniu. Po ukorzenieniu się zrazów uzyskanie pełnowartościowe rośliny.

Taka metoda można ukorzeniać się dowolne rośliny:nasieniowe, pestkowe, krzaczaste. W tej metodzie cukier znajdujący się w bulwie w postaci krochmalu podobnie jak miód, w pierwszej kolejności będzie odżywiać zraz dopóki ten nie ukorzeni się. Krochmal łatwo przechodzi w sacharozę a ta rozpada się na glukozę i fruktozę.

I to już wszystkie ?mądrości?. Życzę udanego szczepienia, przechowywania zrazów i ich ukorzeniania się.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: miód, zrazy, bulwa ziemniaka

Post »

Może nieco z boku tematu - artykuł z pewnością zaciekawi szczególnie osoby amatorsko zajmujące się rozmnażaniem drzew... ile w tym prawdy i ile skuteczności nie wnikam - pewnie zaraz będzie jakaś dyskusja... ja mam następującą prośbę... o niezamieszczanie dokładnie takich samych, identycznych - "słowo w słowo" artykułów i postów na forum ogrodniczym i sadowniczym. Stawia to administratorów w troszkę niezręcznej sytuacji :roll: Ponieważ po pierwsze temat dotyczy produkcji amatorskiej, po drugie - na sadownictwo "wrzuciłeś" go kilka minut później - stamtąd został przez nas usunięty. To taka prośba na przyszłość, bo wiem, że działałeś w dobrej intencji.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: miód, zrazy, bulwa ziemniaka

Post »

Przeczytałam z ciekawością :) Chyba spróbuję z tym ukorzenianiem w kartoflu :shock:
Dzięki za artykuł :wit
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Miód, zrazy, bulwa ziemniaka - ich rola w szczepieniu

Post »

Ciekawe, warto poeksperymentować.. Może w końcu uda mi się zaszczepić/rozmnożyć jabłoń.. Jakoś wybitnie mi nie idzie, a ponoć to najłatwiejsze co można szczepić..:/
Awatar użytkownika
rjk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 24 mar 2006, o 06:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tychy

Re: Miód, zrazy, bulwa ziemniaka - ich rola w szczepieniu

Post »

Jestem ciekawy czy w opisany sposób z bulwą ziemniaka ktoś ukorzenił zrazy drzew owocowych? Ja mam doświadczenie tegoroczne z nieuczciwą firmą która przysłała mi zamiast podkładki gruszy kaukaskiej - głóg. I na tym głogu kilka grusz się przyjęło. Jak będą rosły dalej i co z tego będzie trudno mi powiedzieć.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Miód, zrazy, bulwa ziemniaka - ich rola w szczepieniu

Post »

Na głogu ponoć kiedyś szczepiono. Ja mam jabłoń świeżo zaszczepioną na jarzębie..
A próbuję ukorzenić niewykorzystane zrazy jabłoni, bo w lodówce zaczęły tworzyć jakby kalus.
Awatar użytkownika
rjk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 24 mar 2006, o 06:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tychy

Re: Miód, zrazy, bulwa ziemniaka - ich rola w szczepieniu

Post »

Miczurin do ukorzeniania jabłoni wykorzystywał specjalną rurkę, robił to na drzewie, potrafił nawet ukorzenić jabłoń z liścia. W opinii niektórych hodowców nowych odmian najlepiej krzyżują się drzewa rosnące na własnych korzeniach ale czy to prawda?
Awatar użytkownika
kriss22
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 9 cze 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Tarnobrzega

Re: Jak wykonać szczepienie na pniu?

Post »

Szczepienie drzew i krzewów owocowych i ozdobnych - J. Prat, D. Retournard
, jest to książka do zdobycia na allegro, bardzo przydatna
SPOSOBY SZCZEPIENIA
Szczepienie przez zbliżenie
Szczepienie przez zbliżenie boczne
Szczepienie przez zbliżenie na przystawkę boczną
Szczepienie przez zbliżenie w klin
Szczepienie przez zbliżenie metodą stosowania
Mostowe szczepienie przez zbliżenie
Mostowe szczepienie w celu transfuzji soku
Odtworzenie gałązki owoconośnej
Szczepienie przy u?yciu pędu oddzielonego
Szczepienie w szparę
Szczepienie w pół-szparę i szparę
Szczepienie w szparę wierzchołkową
Szczepienie iglaków w szparę wierzchołkową
Szczepienie w klin
Szczepienie na przystawkę boczną
Szczepienie za korę, ko?uchówka
Szczepienie na przystawkę boczną za korę
Szczepienie przez stosowanie
Szczepienie przez stosowanie zwykłe
Szczepienie przez stosowanie z nacięciem
Szczepienie przez stosowanie w ?siodło?
Szczepienie przy u?yciu oczka, czyli okulizacja
Okulizacja przy u?yciu tarczki
Okulizacja oczkiem śpiącym
Okulizacja ?ywym oczkiem
Zabiegi po okulizacji
Okulizacja z nacięciem kory w kształcie krzyża
Okulizacja pierścieniowa
Okulizacja pierścieniowa zwykła
Awatar użytkownika
kriss22
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 9 cze 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Tarnobrzega

Re: Jak wykonać szczepienie na pniu?

Post »

a pro po szczepienia to mam prośbę ,chciałbym zaszczepić zraz jodły kalifornijskiej na jodle pospolitej, wiem że to możliwe, zastosowałbym na przystawkę boczną jakieś 30 cm wyżej od rozwidlenia, a oto jodła:
http://twojezdjecie.pl/plikinew/6/14/6141276525481.jpg
jest szansa że się przyjmie :?: (szczepienie ew wrześniu)
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Miód, zrazy, bulwa ziemniaka - ich rola w szczepieniu

Post »

Nie bardzo mogę sobie wyobrazić co miałoby się zmienić przy rośnięciu na własnym korzeniu, hm.
A jak wykorzystywał te rurkę? Bo brzmi bardzo ciekawie, ja się szykuję na jeden dąb i zastanawiam się właśnie jak to zrobić, żeby rósł sobie u mnie..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”