Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

To biohumus mineralno-organiczny dobry ale nie częściej jak co dwa tygodnie do stosowania w okresie zimowym. :wink:
adziaidawid
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 maja 2010, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

fikus dębolistny

Post »

Witamy

Posiadamy w domu fikusa dębolistnego, który rośnie jak szalony i tak wyrósł na 2,60m. A skoro sufit w mieszkaniu jest na 2,60m to już nam się nie mieści ta piękna roślinka. Wygląda pięknie, jest bardzo zdrowy i chcemy, żeby taki pozostał po przycięciu. Prosimy o poradę jak można go skrócić i o ile, żeby nie zaczął chorować. Najlepiej żeby po przycięciu miał około 1,2m. Chcemy się również dowiedzieć czy można zasadzić odciętą część fikusa, tak aby mieć drugi kwiatek.

pozdrawiamy i czekamy na odpoweidzi :)
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: fikus dębolistny

Post »

Oczywiście, że możecie go bezproblemowo skrócić tak jak zamierzacie. Czy ma tylko jeden pień ? Takie fikusy powinno się zdecydowanie częściej ciąć w celu rozkrzewienia całej rośliny. Jeżeli ładnie przyrasta to było by już z niego ładne drzewko. Sadzonki robi się ze szczytowych pędów odcinając tak by miała 2-3 liście. Odczekać aż skapie mleko i do wody albo od razu do ziemi.
Wskazane było by go pokazać - jeszcze przed cięciem.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
adziaidawid
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 maja 2010, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: fikus dębolistny

Post »

Witam

Dziękuję za szybką odpowiedź. Proszę jeszcze o informację czy po przycięciu trzeba jakoś zabezpieczyć łodygę np. woskiem?

Oto zdjęcie Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: fikus dębolistny

Post »

Jak go zetniecie to jakąś szmatką zbierzcie nadmiar mleczka - soku jaki będzie wybijał z pnia a jak obeschnie zalejcie woskiem z świeczki nie zaszkodzi z pewnością. Uprzedzam że nie jest to łatwy fikus do ukorzenienia ale warto go odmładzać, słoiczek z ciepłą wodą i stałe ciepłe stanowisko i powinien się czubek po około dwóch miesiącach ukorzenić. :wink:
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: fikus dębolistny

Post »

Myślę Przemku, że powinni jeszcze dodatkowo zastosować Twój przepis na rozgałęzianie się fikusów.
Adziaidawid po wykonaniu czynności opisanych przez Czarodzieja w poście powyżej (zalanie woskiem), umieśćcie kilka kulek z waty na łączeniach liści z pniem. Oczywiście od góry. Wata musi być ciągle wilgotna - najlepiej ją co dzień spryskać lub po prostu moczyć we wodzie.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
adziaidawid
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 maja 2010, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: fikus dębolistny

Post »

Dziękujemy i wkrótce zabieramy się do pacy.

Co do rozgałęziania to chyba się nie zdecydujemy - po prostu za mało miejsca w mieszkaniu.

Pozdrawiamy :D
Awatar użytkownika
Judyta84
200p
200p
Posty: 219
Od: 12 maja 2010, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie, Zambrów

Re: fikus dębolistny

Post »

KarpekCzy ta wata to poto zeby go zagęścić? Czy można to zastosować pszy fikusie sprężystym? Mam takiego dosyć dużego no i chciała bym żeby był bardziej rozgałęziony, może mi coś poradzisz :?:
Pozdrawiam Judyta84
sprzedam, kupię, wymienię
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: fikus dębolistny

Post »

Dokładnie tak. Ile tych "kulek" z waty dasz - tyle powinno być rozgałęzień. Trzeba pilnować tylko by były stale wilgotne. Ten pomysł Czarodzieja był już zastosowany i sprawdzony z pełnym sukcesem właśnie przy fikusie sprężystym. Jak znajdę, to podam namiar do wątku.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
Judyta84
200p
200p
Posty: 219
Od: 12 maja 2010, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie, Zambrów

Re: fikus dębolistny

Post »

Dzięki Karpek w takim razie ide okładać fikusy watą :D
Pozdrawiam Judyta84
sprzedam, kupię, wymienię
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: fikus dębolistny

Post »

Nie było mnie cały dzień ale ktoś ułatwił mi to zadanie. Oto ten wątek (szczególnie str. 1 i 2): http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 54&start=0
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
alk80
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 paź 2012, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny

Post »

odkurzę trochę temat, kupiłem tego fikusa w ikei, starałem się wybrać najzdrowiej wyglądający okaz, nie przesadzałem go, niedawno zaczęły mu brązowieć dwa górne liście na krawędziach, pojawiły się też brązowe plamki, ale nie potrafię rozgryźć:
- czy to ze zbyt dużej ilości wody? a wcale nie był mocno podlewany, z tym że jest w kamionkowej osłonce i gdy wyjmie się z niej doniczkę to widać że ziemia jest wilgotna
- czy to z powodu grzyba?

czy stanowisko jest dobre ?

Obrazek


http://img560.imageshack.us/img560/5053 ... 280002.jpg
stoi na zachodnim oknie, w ciągu dnia ma bardzo dużo rozproszonego światła, w ramie okna jest lufcik wentylacyjny i może na niego spadać zimne powietrze, z kolei pod nim jest kaloryfer ale grzeje za mocno
alk80
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 paź 2012, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny

Post »

dzięki wszystkim za podpowiedzi ;:333 , tak mi zależało żeby go nie przelać w oczekiwaniu na poradę, że go ususzyłem ;:216
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”