Rośliny Wodne Strefy Płytkiej - ATLAS

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

W takim razie, czekam ze zniecierpliwieniem :D :wink:
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Jak się niecierpliwisz, to jedno pytanie zadam już :wink:
Jakie rosliny oczyszczające wodę poleciłbyś do małego oczka (ok. 4m kw.)?
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Bardzo proszę.
Zaczniemy od sitów. Mogę Ci polecić dwie odmiany w zasadzie tego samego situ Schoenoplektus lacustris który w sprzyjających warunkach dorasta do 3 m wysokości. Natomiast jego odmiany są niższe, i tak:

Oczeret jeziorny 'Variegatus' Schoenoplektus lacustris 'Variegatus', syn. Scirpus holoschoenus, subsp. Scirpus holoschoenus 'Variegatus' - sitowie o łodygach z poziomymi naprzemiennymi, bladozielonymi prążkami. Wymaga dużego pojemnika do utrzymania rozbudowanego systemu korzeniowego i stabilnego zabezpieczenia rośliny, przed silnym wiatrem. W lecie, na szczytach łodyg, pojawiają się brązowe kępki kłosowatych kwiatostanów. Osiąga wysokość 100 - 150 cm .
Oczeret jeziorny 'Zebrinus' Schoenoplektus lacustris, syn. Scirpus lacustris, subsp. tabernaemonatnii 'Zebrinus' - słabiej rosnące sitowie od S. holoschoenus, mające łodygi w zielono - białe pasy. Osiąga wysokość 80 - 100 cm .

Następne godne polecenia, ze względu na swą żarłoczność, będą pałki (Typha.spp), a w zasadzie jej dwie mniejsze odmiany:

Pałka lexmani (Typha lexmani), jest ozdobniejsza od poprzedniego gatunku i nie wydaje tak długich kłączy, a kolby znajdują się miedzy liśćmi zamiast nad nimi.

Pałka ozdobna (Typha minima sub. T. gracilis), ma tylko 1,20 m wys. średnio długie kłącza i krótkie brązowe kolby.

Równie żarłoczne są też rośliny z rodziny żabieńcowatych Alismataceae :

Żabieniec babka wodna (Alisma plantago - aquatica), jest zrzucającą liście byliną przybrzeżną o prostych, owalnych, jasnozielonych liściach, rozwijających się ponad wodą. Luźne stożkowate wiechy małych, różowawych do białych kwiatów ukazujących się w czerwcu do sierpnia. Wymaga otwartego, słonecznego stanowiska w mule lub wodzie do 25 cm głębokości. Wysokość od 75 cm do 1 m, szer. 50 cm .

Żabieniec lancetowaty (Alisma lanceolatum), ma znacznie węższe liście i jest nieco mniejszy od żabieńca babki wodnej dorasta do 60 cm, lecz jego kwiatostan jest bardziej ozdobny. Oba gatunki mogą się krzyżować, dlatego nie polecam sadzić ich razem w jednym zbiorniku.
U obu gatunków należy usuwać więdnące liście jesienią oraz przekwitłe kwiaty, zanim dojrzałe nasiona zaczną się rozsiewać. Można sadzić w sąsiedztwie kosaćców i tojeści rozesłanej oraz przed pasem oczeretów. Wymaga otwartego słonecznego stanowiska w mule lub wodzie do 25 cm głębokości.

Strzałka wodna (Sagittaria sagittifolia) lub (Sagittaria japonica). Wczesnym latem strzałki wodne wykształcają charakterystyczne ostre strzałkowate zielone liście i po kilku tygodniach zakwitają. Tworząc stożkowate, luźne kwiatostany. Kwiaty 3 płatkowe, barwy białej z ciemnopurpurowym środkiem, kwitnie od połowy do późnego lata. Sadzimy ją na stanowisku słonecznym, na głębokości od 8 do 23 cm, dorasta do wysokości 45 cm i szer. 30 cm .

Strzałka szerokolistna (Sagittaria latifolia) Zrzucająca liście bylina przybrzeżna o wykręconych, delikatnie zielonych liściach i kwiatostanach białych kwiatów z czerwonawymi pręcikami. Zakwita od połowy do późnego lata. Sadzimy na stanowisku słonecznym na głębokości do 25 cm . Dorasta do wysokości 1,5 m i szer. 60 cm .

U obu gatunków należy usuwać więdnące liście jesienią oraz przekwitłe kwiaty, zanim dojrzałe nasiona zaczną się rozsiewać.

Ciekawą a zarazem ozdobną rośliną jest :

Orontium bagienne Orontium aquaticum, jedyny gatunek zrzucający liście z rodzaju Orontium. Jest to głębokowodna lub przybrzeżna bylina, uprawiana ze względu na pływające liście i oryginalne, tworzące się wiosną, ołówkowate złote i białe kwiatostany, po przekwitnięciu przekształcających się w ziarna wielkości grochu. Kwiatostany wyrastają z pomiędzy pływających podługowatych, niebieskoszarych lub niebieskozielonych liści. Wysokość: 22 cm , szerokość: 60 cm.
Orontium aquaticum rośnie powoli, ale okazy dojrzałe są bardzo interesujące. Tworzy dobrze rozrośnięty system korzeni, wymagający dużego pojemnika. Roślinę sadzimy na głębokości: 8 - 25 cm., na stanowisku słonecznym lub w lekkim cieniu.

Oczywiście nie może zabraknąć kosaćców (Iris):

Kosaciec żółty (Iris pseudacorus) to najbardziej rozpowszechniony w naszym klimacie dziko rosnący irys. Kwitnie bardzo obficie. Rośnie równie dobrze w płytkiej wodzie, jak i w miejscach podmokłych, chociaż można go sadzić także na rabacie kwiatowej, pamiętając tylko o częstym podlewaniu. Na pierwszy rzut oka jest to gatunek dość jednorodny, ale przy bliższej obserwacji zauważymy różnice we wzroście roślin (na ogół wysokość pędu kwiatowego sięga 150 cm, choć jest też odmiana botaniczna mająca zaledwie 40-50 cm). Rozmaite bywają też barwy kwiatów (różne odcienie żółtego, od bladokremowego poprzez cytrynowy i siarkowożółty aż po ciemnożółty, niemal złoty). Tak zwany sygnał - bardziej intensywna w kolorze plamka u nasady dolnych płatków - otoczony jest kreskami, najczęściej brązowymi. Niektóre rośliny mają bardzo szerokie dolne płatki, i takie właśnie są najefektowniejsze. Niecodzienną formą tego gatunku jest Iris variegata, o liściach w dwóch kolorach - w połowie ciemnozielonych, w połowie jasnożółtych. Ciekawe, że późną wiosną liście te stają się całkowicie zielone.

Kosaciec różnobarwny (Iris versicolor), to amerykański odpowiednik kosaćca żółtego. Rośnie, podobnie jak on, na brzegach rzek i zbiorników wodnych, na bagnach i w płytkiej wodzie. Jest niezbyt wysoki (około 60 cm), szybko tworzy duże kępy i wyjątkowo obficie kwitnie. Kolor kwiatów, jak wskazuje nazwa, bywa rozmaity, najczęściej jednak są to odcienie niebieskiego i fioletu aż po purpurowofioletowy - forma biała występuje sporadycznie. Pojedyncze kwiaty odmian botanicznych nie są może zbyt okazałe, ale kwitnące kępy wyglądają bardzo atrakcyjnie. Od pewnego czasu gatunek ten budzi duże zainteresowanie hodowców.

Kosaciec gładki (Iris laevigata).pochodzi z Dalekiego Wschodu. Jego naturalnym środowiskiem jest płytka woda. Duże kwiaty o egzotycznej urodzie zwracają powszechną uwagę. Mają najczęściej barwę niebieską i fioletową w różnych odcieniach, jest też odmiana czysto biała i - bardzo ciekawa - biała z nieregularnie rozrzuconymi atramentowymi plamkami oraz forma variegata o biało- zielonych liściach. Wiele odmian (Iris laevigata) uzyskano w Japonii, gdzie pod nazwą kakitsubata jest hodowany od kilkuset lat.

Kosaciec syberyjski (Iris sibirica),

Bylina o łodygach wys. do 90 cm . Liście równowąsko mieczowate krótsze od łodygi, szer. do 6 mm, ułożone w 2 prostnicach i w 1 płaszczyźnie symetrii. Kwiaty długoszypułkowe, ciemnoszafirowofioletowe, bardzo rzadko białe, nieco pachnące, zebrane po 2 -3 w wachlarzyk szczytowy, z brunatnymi, błoniastymi podsadkami, listki okółka zewnętrznego odwrotnie jajowate, dł. do 50 mm, ku środkowi jaśniejsze, z błękitnymi żyłkami, odgięte ku dołowi, wewnętrznego wyprostowane, nieco ciemniejsze, dłuższe i szersze od rozgałęzień szyjek słupka.
Gatunek w Polsce, pod pełną ochroną ustawową !!!

Kłącza kosaćców możemy sadzić przy brzegu sadzawki, w wodzie do głębokości 50 cm, a także poza uszczelnieniem sadzawki wśród roślinności strefy bagiennej, w wolno płynących strumieniach na głębokości min. 5 cm . Kosaćce kwitną w zależności od gatunku od maja do końca czerwca. W sadzawkach sadzimy je w dużych koszach wyłożonych jutą i wypełnionych substratem złożonym z piasku i gliny w stosunku 2 : 1 i przysypujemy 5 cm warstwą substratu. Poza uszczelnieniem sadzawki, sadzimy je w podłożu złożonym z ziemi ogrodniczej wymieszanej z torfem i z dobrze przekompostowanym obornikiem. Substrat powinien mieć lekko kwaśny odczyn (jedynie kosaciec syberyjski może mieć nieco mniej kwaśne podłoże).

Nie może również zabraknąć knieci błotnej tzw.kaczeńców) (Caltha palustris)

Knieć błotna (Caltha palustris), gatunek rosnący dziko w Europie po Islandię i kraje arktyczne, w umiarkowanych i chłodnych strefach Azji po Nową Zelandię, w Ameryce Płn. z krajami arktycznymi, w Polsce pospolity w zbiorowiskach błotnych i na obrzeżach wodnych. Bylina o łodydze wys. do 60 cm. Liście ciemnozielone, połyskujące, okrągławosercowate lub nerkowate, odziomkowe długoogonkowe, głęboko wcięte u nasady, górne łodygowe siedzące, drobniejsze. Kwiaty żółte, błyszczące, umieszczone pojedynczo na szczytach rozgałęzień. Roślina trująca, dawniej także lecznicza (zawiera protoanemoninę), w odpowiednich warunkach także ozdobna roślina parkowa.

Odmiany hodowlane

Knieć błotna 'Flore Pleno' (Caltha palustris `Flore Pleno') - Odmiana o pełnych kwiatach
Knieć błotna 'Alba' (Caltha palustris 'Alba') - Odmiana o białych płatkach kwiatowych i żółtym wnętrzem kwiatu.

Knieć błotną sadzimy na stanowiskach okresowo zalewanych oraz w wodzie o głębokości do 10 cm. Można z powodzeniem obsadzać zakola strumieni, tam gdzie nurt wody jest stosunkowo mały.
Odmiany sadzimy w wodzie o głębokości do 5 cm, lub w strefie bagiennej.
Knieć ładnie się komponuje posadzona w sąsiedztwie kosaćca (Iris) i czermieni błotnej (Calla palustris)


Myślę, że na początek wystarczy.
Z wrodzonego lenistwa, opisy roślin przedrukowałem z Atlasu Roślin Wodnych i Bagiennych ze swojej strony poświęconej oczkom wodnym.:wink:
Gdybyś była Izo, zainteresowana innymi roślinami wodnym, to zapraszam, adres strony w stopce postu.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Dziękuję Pawle. Ale mi dałeś "pracę domową" do odrobienia :lol: Znam Twoją stronę :D
Wieczorem przeczytam uważnie to co napisałeś i popytam jeszcze trochę, jeśli pozwolisz :D
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Lekcje odrobione :D Wiem Pawle, ze jesteś specjalistą od oczek "z prawdziwego zdarzenia", czyli znacznie wiekszych niż będzie moje, dlatego boję się, ze nie wziąłeś pod uwagę, ze niektóre z tych roślin będa za duże do tak malutkiego oczka. A ja chyba źle zadałamm pytanie :oops:
Moze powiem Ci, co będzie rosło w oczku i poproszę, zebyś ocenił, czy dobór roslin jest właściwy.
Otóż w oczku ma się znaleźć lilia, jaskry, miniaturowa pałka wodna, irysy żółte, rozpław sercowaty, może kaczeńce. Poza tym bardzo chciałabym ulokować tam czermień błotną.
Powiedz, proszę, czy ilość roślin oczyszczających wodę będzie wystarczająca? Czy w ogóle roslin nie będzie za dużo (na 4 m kw.)? aha, chciałabym posadzić jeszcze jedna roślinę błotną, tylko na śmierć zapomniałam jej nazwy. W każdym razie kwitnie różowo.

Abstrahując od pytania, chciałabym wyrazić zdziwienie, ze irysy syberyjskie mogą rosnąć w wodzie! :shock: Mam je od lat, rosną w suchej raczej ziemi (prawie ich nie podlewam) i świetnie sobie radzą. Czy to chodzi o te same irysy?
Wymysliłam sobie, ze żółte irysy posadzę w wodzie, a syberyjskie na brzegu. Nie przyszło mi do głowy, ze można by je też do wody wsadzić :D
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

chatte pisze:Lekcje odrobione :D Wiem Pawle, ze jesteś specjalistą od oczek "z prawdziwego zdarzenia", czyli znacznie wiekszych niż będzie moje, dlatego boję się, ze nie wziąłeś pod uwagę, ze niektóre z tych roślin będa za duże do tak malutkiego oczka. A ja chyba źle zadałamm pytanie :oops:
Pytanie było dobrze zadane, i moja odpowiedz również prawidłowa. Podałem Ci rośliny które nie są za bardzo ekspansywne, wystarczyło tylko wybrać :wink:
Może powiem Ci, co będzie rosło w oczku i poproszę, żebyś ocenił, czy dobór roślin jest właściwy.
Otóż w oczku ma się znaleźć lilia, jaskry, miniaturowa pałka wodna, irysy żółte, rozpław sercowaty, może kaczeńce. Poza tym bardzo chciałabym ulokować tam czermień błotną.
A jakiej głębokości masz to oczko, chodzi o lilię wodną i dobór odpowiedniej do głębokości odmiany?.
Co do czermieni błotnej, to raczej nie polecał bym jej do małych oczek. Rośnie bardzo ekspansywnie, przyrosty pełzającego po powierzchni substratu kłącza osiągają 1 m w ciągu sezonu. W następnym sezonie nie ponawiają liści na ubiegło rocznej części kłącza, a jedynie zaczyna dalej rosnąć. W związku z czym opadłe z ubiegło rocznej części liście, powodują to, że kłącze jest na długim odcinku "łyse" i nieciekawie to wygląda. Chyba ze posadzi się ją między innymi roślinami w strefie, takimi jak pałki czy oczeret.
Powiedz, proszę, czy ilość roślin oczyszczających wodę będzie wystarczająca? Czy w ogóle roślin nie będzie za dużo (na 4 m kw.)? aha, chciałabym posadzić jeszcze jedna roślinę błotną, tylko na śmierć zapomniałam jej nazwy. W każdym razie kwitnie różowo.
Przyjmuje się że na 1m2 powierzchni oczka, powinno rosnąć docelowo ok 5 szt roślin. Pamiętając o tym że po ok 3 latach rośliny zwiększa swą ilość 5-cio krotnie, wtedy się je po prostu przerzedza. Do tej list dodał bym jeszcze Oczeret jeziorny 'Variegatus' lub 'Zebrinus'. Oczerety są jednymi chyba z najlepszych "czyścicieli" wody.
Abstrahując od pytania, chciałabym wyrazić zdziwienie, ze irysy syberyjskie mogą rosnąć w wodzie! :shock: Mam je od lat, rosną w suchej raczej ziemi (prawie ich nie podlewam) i świetnie sobie radzą. Czy to chodzi o te same irysy?
Wymyśliłam sobie, ze żółte irysy posadzę w wodzie, a syberyjskie na brzegu. Nie przyszło mi do głowy, ze można by je też do wody wsadzić :D

Bardzo dobrze wymyśliłaś. Syberyjskie można posadzić w wodzie o głębokości do 10 cm. żółte mogą rosnąć głębiej.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Dziękuję za obszerną odpowiedź, ale to nie koniec pytań... Zadam teraz trochę głupie pytanie :oops: Napisałeś, ze na 1m kw. powierzchni oczka powinno rosnąć 5 sztuk roslin. Jeżeli posadzę kępke irysów, z której mogłabym zrobić 5 pojedynczych sadzonek, to należy przyjąć, ze to jest już 5 roslin?
A teraz z innej beczki. Napisałeś gdzieś, ze uzywasz do sadzenia lilii pojemników uzywanych do przewozu mięsa. Nie wiem jak wygląda taki pojemnik, czy mógłbyś więc podać wymiary takiego pojemnika?
Lilię, która ma się znaleść w moim oczku , obiecała mi Anya. U niej rośnie ona na głębokości ok. 50cm. Czy mając jedną lilię, mogłabym w przyszłości posadzić jeszcze jakąś drugą, miniaturową?
Czy dwie nie zakryją za mocno lustra wody przy tak niewielkiej powierzchni?

Nie wiem, czy znajdę polecany przez Ciebie oczeret, bo nie znalazłam go w zadnym sklepie internetowym, a inne wydają mi sie za duze (oczerety, nie sklepy :lol:). Moze wiosną będzie większy wybór.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

chatte pisze:Dziękuję za obszerną odpowiedź, ale to nie koniec pytań... Zadam teraz trochę głupie pytanie :oops: Napisałeś, ze na 1m kw. powierzchni oczka powinno rosnąć 5 sztuk roslin. Jeżeli posadzę kępke irysów, z której mogłabym zrobić 5 pojedynczych sadzonek, to należy przyjąć, ze to jest już 5 roslin?
Dokładnie, pamiętaj też o tym że roślinki po ok 3 latach zwiększą swoją ilość 5-ciokrotnie.
A teraz z innej beczki. Napisałeś gdzieś, ze używasz do sadzenia lilii pojemników używanych do przewozu mięsa. Nie wiem jak wygląda taki pojemnik, czy mógłbyś więc podać wymiary takiego pojemnika?
Używałem jak zakładałem moje oczko, obecnie używam do tego celu kast budowlanych o pojemności 80 litrów. Kosztują ok 30 zł i są czarne w przeciwieństwie do tych białych mięsnych. Te budowlane można kupić w hurtowniach z materiałami budowlanymi. Trzeba je tyko ponawiercać tak aby było dużo otworów na ściankach i dnie, chodzi o to aby nic nie utrudniało wymiany gazowej z substratu w kaście. Nawiercam wiertłem o średnicy 10 mm.
Lilię, która ma się znaleźć w moim oczku , obiecała mi Anya. U niej rośnie ona na głębokości ok. 50cm. Czy mając jedną lilię, mogłabym w przyszłości posadzić jeszcze jakąś drugą, miniaturową?
Czy dwie nie zakryją za mocno lustra wody przy tak niewielkiej powierzchni?
Skoro ta lilia rośnie na 50 cm, to podejrzewam, że to właśnie może być miniaturowa, bo te większe sadzi się na głębokości do 1,50. Niżej podaje Ci tabelę sadzenia w zależności od grupy.Grzybienie są pogrupowane w zależności od głębokości sadzenia na 4 grupy:

Grupa | Głębokość
Silnie rosnące |100 - 150 cm
Duże |50 - 100 cm
Średnie | 35 - 50 cm
Małe | 20 - 35 cm
Miniaturowe |15 - 25 cm

Nie wiem, czy znajdę polecany przez Ciebie oczeret, bo nie znalazłam go w zadnym sklepie internetowym, a inne wydają mi się za duze (oczerety, nie sklepy :lol:). Moze wiosną będzie większy wybór.
Znajdziesz go na pewno TUTAJ. To zaprzyjaźniony hodowca roślin wodnych, bardzo solidna i nie droga firma, chyba najlepsza oferta w necie. Kontaktowałem się z nim przed chwilą i ma te oczerety. Dostawa w ciągu 48 godz, lub 24 kurierem. Proponuję kupić więcej roślin u niego, nie dlatego że jestem u niego "na procencie" :D, a jedynie dlatego, że wtedy koszt wysyłki będziesz miała mniejszy. Bo jedna paczka z jedną roślinką, kosztuje tyle samo co ta sama paczka, z kilkoma roślinkami. Trzeba się tylko pośpieszyć, bo zaczyna już zatapiać niektóre rośliny na zimę.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Pawle, ja pytam trochę na wyrost, bo oczko dopiero powstaje. Muszę się co nieco nauczyć, zanim zacznę sadzić rosliny :D Oczeretu też szukałam z wyprzedzeniem, ale bardzo dziękuję Ci za link do tego sklepu. Widziałam, ze mają nie tylko rosliny wodne i rzeczywiscie niedrogo :D. Na pewno skorzystam z tej oferty wiosną. Dziękuję też za wszystkie odpowiedzi. Na razie wyczerpałam listę pytań :D
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

chatte pisze: Na razie wyczerpałam listę pytań :D
W takim razie czekam na następną serię pytań. :wink:
Pozdrawiam
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Bardzo się cieszę, ze mogę na Ciebie liczyc :D I również podrawiam!
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

Gdzie się kupuje te rośliny, bo w ogrodniczych nie ma takiego wyboru?
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

agrazka pisze:Gdzie się kupuje te rośliny, bo w ogrodniczych nie ma takiego wyboru?
Grażynko, gdybyś przeczytała cały wątek, to zapewne nie zadała byś tego pytania. Gwarantuję. :D
Zerknij w takim razie TUTAJ, na post z dnia 28.10, z godziny 10.45
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”