Opuchlaki - zwalczanie

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
DarekRz

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

Do zwalczania chrząszczy (i larw) masz np. Dursban 480 EC.
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re:

Post »

greggis

DIAZINON
PYRINEX
BASUDIN
SUMI - ALPHA
KARATE ZEON
SPRUZIT 04 EC (stosuje się od końca IV- VI )

Na larwy - LARVANEM (lub inny preparat, który zawiera pasożytnicze nicienie Heterorhabditis megidis)
Jeśli na roślinach są liczne ślady "działalności opuchlaka- chrząszcza, to sam oprysk niewiele da.
Larwy wyrządzają więcej szkody , niż chrząszcze, choć początkowo ich nie widać...
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
wisla
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 cze 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Re:

Post »

Tydzień temu podlałam moje rododendrony larvanem. Zniszczenia ewidentnie wskazują na opuchlaka chociaż ani chrząszcza ani larw nie widziałam ale też patrzę bardzo szybko :wink: bo sie tego obrzydlistwa brzydzę okrutnie.
Moje pytanie: Czy mogę zastosować dodatkowo zacytowaną chemię? Czy nie wybije mi ona zaszczepionego nicienia?
sj410
200p
200p
Posty: 320
Od: 17 sie 2009, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Post »

Opuchlak zjada mi wszystko. Żurawki, lonicerę, pigwowiec, różę miniaturową i wziął się za hosty. Czy ktoś walczył skutecznie z tym szkodnikiem? A może przenieść rośliny zaatakowane po oczyszczeniu korzeni w inne miejsce?
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: OPUCHLAK !

Post »

Jak na razie powinneś walczyć do sierpnia z dorosłymi owadami (chrząszczami zerującymi wieczorami) jakimiś pestycydami jak np. Dursban czy Marshal (jeżeli jeszcze są w sprzedaży). Kiedyś dobrze zwalczał go Regent (obecnie w Polsce nie jest dostępny) Walka z tym szkodnikiem nie jest niestety łatwa. Pod konieć lipca i w sierpniu składa on jaja i na korzeniach zaczynają żerować larwy i można zastosować Larvanem -preparat biologiczny bazujący na nicieniach zwalczających larwy opuchlaka. Preparat rozpuszcza się w wodzie i rozprowadza się go przez podlewanie lub oprysk (dysze w opryskiwaczu o średnicy większej), najlepiej przy dużej wilgotności podłoża (nicienie przemieszczają się w wodzie zawartej w glebie i infekują larwy)
Pozdrawiam Janusz
sj410
200p
200p
Posty: 320
Od: 17 sie 2009, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: OPUCHLAK !

Post »

Janusz bardzo dziękuję za radę. Dursban u mnie we wszystkich ogrodniczych jest w litrowym opakowaniu po 50 zł.Mniejszych nie ma. Pozostałe środki wycofane.
Pozdrawiam Hania.
Awatar użytkownika
akilegna
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 230
Od: 3 maja 2007, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Zielonej Góry
Kontakt:

Re: OPUCHLAK !

Post »

Haniu jeśli chodzi o preparaty biologiczne to naprawdę działają. Larvanem przy wyższych temperaturach a Entonem przy niższych.
Jeśli będziesz potrzebowała bardziej konkretne informacje śmiało pytaj.

Jutro sprawdzę po ile jest Dursban dokładnie.
Jest tylko jeden problem. Powinien być użyty przed posadzeniem roślin ale dużo osób wykonuje oprysk.

Na większą skalę czyli m.in. na szkółkach używają w mojej okolicy preparatów biologicznych.

Pozdrawiam,
Angelika
Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie :)
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: OPUCHLAK !

Post »

Dursban stosuje się w formie oprysku do walki z chrząszczami , natomiast Larvanem służy do walki z larwami opuchlaka (jego skuteczność - zwalcza ok. 80 % populacji larw)(
Pozdrawiam Janusz
wisla
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 cze 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: OPUCHLAK !

Post »

Mam poniszczone rododendrony, ale wcinaja też ostokrzew, róże, derenie i prawdziwy szał zdobniczy na bergenii, co widać na zdjęciu :shock:
Dzisiaj wyszłam na łowy z aparatem i przekonałam sie, że to rzeczywiście opuchlaki szaleją.
W połowie czerwca podlałam rośliny preparatem Larvanem ale niewiele to dało jak widać. Dzisiaj spryskałam rośliny i glebę preparatem Nomolt, bo taki mi doradzono. Jeżeli jutro nie znajdę licznych zwłok pod krzakami jadę po Dursban. Tak mi szkoda tych roslin :cry:

Mam jeszcze pytanie czy pestycyd nie zabije mi zaszczepionych w glebie nicieni?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: OPUCHLAK !

Post »

a u mnie zadziałał zwykły spray na muchy komary osy karaluchy ... firmy nie pamiętam, ale to pewnie wszystko jedno, w każdym razie nie zauważyłam potem śladów żerowania, prysnęłam ze dwa razy wieczorami pod liście i na ziemię
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: OPUCHLAK !

Post »

Wisla chyba nie czytałeś wcześniejszych wypowiedzi Larvanem - nie zwalcza owadów dorosłych !! (chrząszczy), zwalcza tylko larwy które pojawią się od około połowy sierpnia, i można z różnymi fazami ich rozwoju walczyć, aż do maja następnego roku . Tak więc twoje podlanie Larwanem w czerwcu nie miało wielkiego wpływu na walkę z opuchlakiem
Pozdrawiam Janusz
wisla
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 cze 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: OPUCHLAK !

Post »

Oczywiście, Januszu, że czytałam :) Ciągle czytam i widzę, że wszystko już napisano :)
W wątku "Opuchlaki-zwalczanie" doczytałam się, że Larvanem i podobne stosuje sie już od marca-kwietnia. Zastosowałam w czerwcu, bo wtedy zaczęłam walkę ze szkodnikiem, a chrząszczy wtedy jeszcze nie było i miałam nadzieje, że jeszcze zdąże zwalczyć nicieniami tę formę opuchlaka...ale nie zdążyłam.
Doczytałam sie też, że insektycydy nie zabijają nicieni, więc mam nadzieję, że Larvanem zadziała jeszcze na larwy złożone przez tego potwora. Zamierzam powtórzyć aplikacje nicieniem we wrześniu.
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: OPUCHLAK !

Post »

Nicienie w pewnej mierze mogą być zabijane przez insektycydy , ale na pewno giną kiedy podłoże jest suche ( przy suszy).W końcu lubią środowisko wodne.
Pozdrawiam Janusz
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”