Granulowany obornik pod azalie - dać?

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
majowa
1000p
1000p
Posty: 2339
Od: 20 kwie 2010, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: k/Radom

Granulowany obornik pod azalie - dać?

Post »

Witam,

Czy granulowany obornik (z odchodów drobiu - Biopon) wymieszany w dołku z ziemią do posadzenia azalii to dobry pomysł?
Jeśli mogę go dodać, to w jakich proporcjach?
Mam też mikoryzę dla "rh" - zastosować po posadzeniu czy odczekać?

Pozdrawiam
Iwona
Pozdrawiam, Iwona
cz.5_aktualna, spis wątków
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Granulowany obornik pod azalie - dać?

Post »

Maju, po pierwsze nigdy nie nawozi się roślin nowo posadzonych. Przygotuj pod tą azalię podłoże i posadź. Po ukorzenieniu możesz zastosować mikoryzę, jak najbardziej :D
A ten nawóz, co masz, to możesz zastosować pod inne rośliny, jak byliny itd :D
Awatar użytkownika
majowa
1000p
1000p
Posty: 2339
Od: 20 kwie 2010, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: k/Radom

Re: Granulowany obornik pod azalie - dać?

Post »

Dziękuję Marcinie. Ile czasu potrzebują rh aby się ukorzenić?

Pozdrawiam
Iwona
Pozdrawiam, Iwona
cz.5_aktualna, spis wątków
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Granulowany obornik pod azalie - dać?

Post »

Maju , jak dobrze przygotowałaś podłoże, to nawożenie będzie zbędne w tym roku. Możesz je rozpocząć od przyszłego. W postach , które napisał rose_marek, wyczytałem, że Rh trzeba nawozić ale to bardzo rzadko. One jakoś za tym nie przepadają.
Ja stosuję dwa razy do roku,ale to tylko wtedy jak zauważę, że tego wymagają. Podsypuję je również torfem kwaśnym i podlewam co jakiś czas fusami z kawy (ale nie może być słodzona). Jak pijesz kawę parzoną bez cukru,to nawóz masz jak znalazł :wink:
Ale zastosowanie mikoryzy to świetny pomysł. Ale poczekaj z tym do przyszłego roku.
Adrian
200p
200p
Posty: 488
Od: 31 mar 2009, o 15:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Granulowany obornik pod azalie - dać?

Post »

Mutari,
a jeśli fusy wrzucone pod różaneczniki i zmieszane z ziemią zawierają trochę cukru - zaszkodzą roślinie?

pozdrawiam
Adrian
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Granulowany obornik pod azalie - dać?

Post »

Adranie, cukier zawarty w fusach, źle wpływa na kwasowość podłoża. Także jest niepożądanym składnikiem. Rh również by to zaszkodziło.
Awatar użytkownika
majowa
1000p
1000p
Posty: 2339
Od: 20 kwie 2010, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: k/Radom

Re: Granulowany obornik pod azalie - dać?

Post »

Marcinie, a dlaczego poczekać z mikoryzą? Szukając informacji na forum i poza nim wyczytałam, że w przypadku wrzosowatych i iglaków dobrze jest zaszczepić roślny przed nasadzeniem. Nie będę się upierać, ale nie ukrywam, że zaburzyłeś trochę moją bardzo skromną wiedzę ogrodniczą :roll:
Dziękuję za "patent" z kawą - piję, a i owszem, i co najważniejsze - gorzką :wink:
Pozdrawiam
Iwona
Pozdrawiam, Iwona
cz.5_aktualna, spis wątków
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Granulowany obornik pod azalie - dać?

Post »

Iwono, ja to po prostu robiłem wtedy, gdy już rośliny były posadzone. Ale, to jest teraz moje zdanie, jak posadzimy azalię w dobrze przygotowanym podłożu to można się wstrzymać do następnego roku z mikoryzą. Roślina będzie miała wszystkie składniki do wzrostu, a i zdąży się dobrze ukorzenić. Mi się wydaje, że to było by lepsze rozwiązanie.
Każdy ma swoje sposoby. A wiem, że teoretycznie tak pewnie jest lepiej. Ale teoria a praktyka to czasami całkiem co innego, niestety.
Także zrobisz jak będziesz chciała :D
Awatar użytkownika
majowa
1000p
1000p
Posty: 2339
Od: 20 kwie 2010, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: k/Radom

Re: Granulowany obornik pod azalie - dać?

Post »

Twoje rh wyglądają bardzo zdrowo, więc wiesz co mówisz.
Dziękuję
Pozdrawiam
Iwona
Pozdrawiam, Iwona
cz.5_aktualna, spis wątków
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Granulowany obornik pod azalie - dać?

Post »

Mutari pisze:Maju, po pierwsze nigdy nie nawozi się roślin nowo posadzonych. Przygotuj pod tą azalię podłoże i posadź. Po ukorzenieniu możesz zastosować mikoryzę, jak najbardziej :D
A ten nawóz, co masz, to możesz zastosować pod inne rośliny, jak byliny itd :D
Z pierwszą częścią odpowiedzi Marcina całkowicie się zgadzam.
Co do podania MIKORYZY - najlepiej podawać ją podczas sadzenia.Ale jeśli roślina , którą chcesz zaszczepić już rośnie w gruncie to MIKORYZĘ można podać w w dowolnym momencie, w ciągu całego sezonu wegetacyjnego.I nie ma powodu czekać na ukorzenienie się rośliny , bowiem MIKORYZA ten proces przyspiesza i potęguje.

Obawiam się też ,że stosowanie fusów kawy jako jedynego nawozu i zakwaszacza nie wystarczy - no chyba ,że macie sieć kawiarni , duże obroty i do dyspozycji hurtowe ilości tego surowca !!! Ja opróżniam pojemnik na fusy w ekspresie i też podsypuję krzewy kwaśnolubne , ale traktuję fusy jedynie jako "dodatek" do nawozów i zakwaszaczy.Fusy zakwaszaja glebę w niewielkim stopniu...
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
majowa
1000p
1000p
Posty: 2339
Od: 20 kwie 2010, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: k/Radom

Re: Granulowany obornik pod azalie - dać?

Post »

Ewelino - sugestię Marcina co do fusów zrozumiałam raczej jako dodatkową możliwość dokarmiania roślin. Na pewno nie ograniczę się tylko do fusów.
Co do mikoryzy - zrobiłam tak: do części nowo zasadzonych dałam szczepionkę, dwa nowe krzaki są bez. Taki eksperyment, o wynikach którego będę pisać pewnie za rok, jak będą widoczne efekty. Starsze roślinki wszystkie zaszczepiłam jak i nowo założony trawnik. Przyznam, że mikoryzę odkryłam w Twoim ogrodzie i postanowiłam spróbować.
Ewelinko, tak przy okazji mam prośbę - mój różanecznik w wątku http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 43&t=35088 - jaka to odmiana?
Pozdrawiam, Iwona
cz.5_aktualna, spis wątków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”