Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
olenka33
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 wrz 2007, o 14:35
Lokalizacja: Pomiechówek

Post »

z pewnością za suche powietrze.... Często takie objawy sę nasilają kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy - robi się ciepło i sucho a tego paprocie nie lubią.... Zareaguj szybko zanim straca swoją urodę...
olenka33
zdzislaw
50p
50p
Posty: 77
Od: 8 kwie 2007, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Działka w Beskidzie Żywieckim

Doniczkowe paprocie

Post »

Dlaczego nie rosną i nie rozwijają się doniczkowe paprocie zawieszone na ścianie na półce, usychają gałązki i liście nie mogę sobie z tym poradzić od kilku lat, zresztą wszystkie rośliny i kwiaty doniczkowe gorzej rosną zawieszone właśnie na półkach na ścianach pomimo że mają sprzyjające warunki. Proszę Pańswa o pomoc i doradzenie co z tym zrobić.
Pozdrawiam. Zdzisław.
bona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1032
Od: 30 wrz 2007, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

może mają za ciepło i suche powietrze,wiadomo że ciepłe powietrze zawsze idzie do góry więc może dlatego ...nie jestem ekspertem ...z tego co wiem rośliny a zwłaszcza paprocie potrzebują zimą trochę chłodniejsze pomieszczenia ,polecam częste zraszanie roślin bo wychodzi się z założenia im cieplej tym wilgotniej...
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Doniczkowe paprocie

Post »

zdzislaw pisze:Dlaczego nie rosną i nie rozwijają się doniczkowe paprocie zawieszone na ścianie na półce, usychają gałązki i liście nie mogę sobie z tym poradzić od kilku lat, zresztą wszystkie rośliny i kwiaty doniczkowe gorzej rosną zawieszone właśnie na półkach na ścianach pomimo że mają sprzyjające warunki. Proszę Pańswa o pomoc i doradzenie co z tym zrobić.
Pozdrawiam. Zdzisław.
Napisz na jakiej wysokości od sufitu są te półki na których stoją rośliny?, jakie to okno?, czy je spryskujesz i jak często podlewasz? A jak masz to wklej na forum zdjęcia łatwiej wtedy cokolwiek więcej powiedzieć. :D
Awatar użytkownika
krusz
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 gru 2007, o 12:54
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek

Wysyłam zdjęcia mojej paprotki. Mam parę pytań, bo ona rośnie, ale jakoś taka nie chce być bujna :) i co jakiś czas podsycha:
1) Jaka jest potrzebna minimalna ilość światła? Tzn. Stoi w przedpokoju w którym jest tylko tyle światła ile wpada z pokoju.
2) Czy może przestawić ją do pokoju? (Wszystkie pokoje mają okna na południe).
3) Czy doniczka nie jest za mała?
4) Czy powinienem przycinać liście? Jeśli nie zdrowe to przynajmniej te które zaczynają usychać.
5) Ostatnio wypuściła na raz (po przeprowadzce) 5 nowych listków, czy trzeba o nie jakoś specjalnie dbać?

Z góry dziękuję za odpowiedzi:)
MichalPy
100p
100p
Posty: 175
Od: 30 gru 2007, o 14:14
Lokalizacja: Bełchatów

Post »

cześć
mam problem podobną sytuację.Otóż spryskuję paprotkę co 2 dni i zaobserwowałem że ona częściej "gubi" liście
niedaleko niej stoją 2 paprotki które spryskuję tak samo ale one minimalnie gubią liście,z tym to w porządku, ale z tą pierwszą to może mniej zraszać. Aha a czy paprotki muszą mieć wodę w podstawce?
Awatar użytkownika
krusz
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 gru 2007, o 12:54
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Mniej zraszać? Myślałem, że zraszania nigdy za wiele ;)

Jeszcze jedno mam pytanie:P Paprotki lubią w ciepełku czy niekoniecznie? :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

kamyszka pisze:dziękuję Alfa. Muszę sprawdzić czy korzenie wychodzą poza doniczkę. jeśli tak to ją przesadzę, ale najpierw musze kupic odpowiednią ziemię i doniczkę.
Pozdrawiam. :D
Paprocie nawet jak mają troszkę przerośniętą bryłę korzeniowa powinny być przesadzane wiosną podczas jesiennego przesadzania często gubią wiele liści. :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

krusz pisze:Obrazek Obrazek Obrazek

Wysyłam zdjęcia mojej paprotki. Mam parę pytań, bo ona rośnie, ale jakoś taka nie chce być bujna :) i co jakiś czas podsycha:
1) Jaka jest potrzebna minimalna ilość światła? Tzn. Stoi w przedpokoju w którym jest tylko tyle światła ile wpada z pokoju.
2) Czy może przestawić ją do pokoju? (Wszystkie pokoje mają okna na południe).
3) Czy doniczka nie jest za mała?
4) Czy powinienem przycinać liście? Jeśli nie zdrowe to przynajmniej te które zaczynają usychać.
5) Ostatnio wypuściła na raz (po przeprowadzce) 5 nowych listków, czy trzeba o nie jakoś specjalnie dbać?

Z góry dziękuję za odpowiedzi:)
Ja osobiście uważam że Twoja paprotka ma za dużą doniczkę tzn. w zbyt dużą była posadzona i rośnie w system korzeniowy o wiele intensywniej niż w liście dlatego nie ma więcej przyrostów, sądzę że nie wymaga przesadzania, od marca możesz zacząć nawożenie płynnym nawozem mineralnym do paproci, liście uschnięte do połowy wycina się możliwie jak najbliżej miejsca z którego wyrastają, co do pielęgnacji codzienne zraszanie i w miarę stała wilgotność podłoża paprocie nie lubią bardzo jak przesycha ziemia. Nie ma konieczności przestawiania jej jeśli dostaje tyle światła ile widać na zdjęciu. Powycinaj wszystkie te uschnięte resztki po liściach a wyrastające takie powietrzne jakby korzenie powietrzne wycinaj je jak tylko się pojawią. :D

Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Michał Pyrgiel pisze:cześć
mam problem podobną sytuację.Otóż spryskuję paprotkę co 2 dni i zaobserwowałem że ona częściej "gubi" liście
niedaleko niej stoją 2 paprotki które spryskuję tak samo ale one minimalnie gubią liście,z tym to w porządku, ale z tą pierwszą to może mniej zraszać. Aha a czy paprotki muszą mieć wodę w podstawce?
Nie muszą mieć wody w podstawce stale ale nie należy dopuszczać do przesuszenia ziemi w doniczce a co do zraszania ja zraszam codziennie to nie ma wpływu na opadanie liści może ta jedna z paproci ma bardziej przerośniętą bryłę korzeniową lub też stoi w miejscu bardziej narażonym na suche powietrze np. od kaloryfera. :D
MichalPy
100p
100p
Posty: 175
Od: 30 gru 2007, o 14:14
Lokalizacja: Bełchatów

Post »

ok dzięki Przemo :D
dostosuję ją do potrzeb
Awatar użytkownika
krusz
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 gru 2007, o 12:54
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Też się dostosuję, i też dzięki wielkie :)
MichalPy
100p
100p
Posty: 175
Od: 30 gru 2007, o 14:14
Lokalizacja: Bełchatów

Post »

a czym lepiej je zraszać :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”