Czosnek - termin sadzenia wiosna/jesień

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karolina__
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3043
Od: 22 lip 2009, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

niedobry i suzana, znalazłam coś takiego:

Niszczyk zjadliwy
(Owoce Warzywa, Kwiaty nr 1/2010, s. 31)

Niszczyk zjadliwy (Ditylenchus dipsaci) należy do najgroźniejszych nicieni. Żeruje na ponad 400 gatunkach roślin uprawnych i rosnących w stanie naturalnym. Najsilniej uszkadza: czosnek, cebulę, seler, pietruszkę, bób, bobik, ziemniaki oraz rośliny ozdobne (narcyzy, hiacynty, floksy). W obrębie tego gatunku wyróżnia się przeszło 10 ras biologicznych, niektóre są polifagiczne m.in. rasa cebulowa. Dorosłe nicienie osiągają długość 0,8-1,5 mm, są wydłużone, robakowate i przezroczyste.

Larwy ostatniego stadium rozwojowego zimują w glebie, resztkach roślin, nasionach (por, cebula, bób, lucerna), dymce i ząbkach czosnku. Wczesną wiosną wnikają z gleby do roślin. Szkodnik ten jest pasożytem wewnętrznym, odżywia się tkanką miękiszową łodyg, liści i cebuli. Głównymi objawami jego żerowania jest nabrzmiewanie i deformacja części nadziemnych roślin, a także nekroza, gnicie cebul, kłaczy i bulw. Aktywność życiową rozpoczyna w temperaturze 1-4 C, a najszybciej rozwija się w 13-18oC.

Niszczyk zjadliwy atakuje cebulę we wszystkich jej stadiach rozwojowych. Siewki silnie zaatakowane zamierają przed ukazaniem się nad powierzchnią ziemi. Starsze cebule mają zgrubiałe i karłowate liście, często pożółkłe i zwisające. Często objawy występują dopiero w przechowalni, gdzie cebule stają się miękkie w dotyku, a ich wnętrze ma gąbczastą konsystencję. Pęknięta piętka z szarożółtym nalotem na wyschniętej cebuli oznacza obecność tego nicienia.

Objawy uszkodzenia czosnku są podobne jak cebuli. Żerowanie powoduje zahamowanie wzrostu, wczesne żółknięcie liści i zasychanie. System korzeniowy całkiem zanika, główki są pęknięte do piętki, a ząbki rozpadają się jeszcze w glebie.

Źródło:http://www.cbr.edu.pl/rme36/dane/8_4.html

Może sprawdźcie, jak wyglądają piętki?
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

dzięki śliczne...wykopię później jeden ząbek i sprawdzę ....mam nadzieję, ze to nie to...a jest na to jakaś rada hm??
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Niedobry, oprócz wcześniej wspomnianego niszczyka, istnieją inne szkodniki cebuli i czosnku;
-wgryzka szczypiorka- wygryza podłużne okienka w szczypiorze.
- wciornastek tytoniowiec-robi srebrzyste plamki na szczypiorze, w konsekwencji deformuje roślinę.
- błotniszka czosnkówka- drąży korytarze w liściu.
- chowacz szczypiorak- żeruje wewnątrz liścia tworząc podłużne okienka.
Szczególy możesz znaleźć pod tym linkiem, są to szkodniki cebuli ale atakują także czosnek
http://www.uprawyekologiczne.pl/191_Szk ... ebuli.html
Nie wspomniałam o śmietce cebulance, na czosnku jej nie spotkałam, ale kto to wie .....?
Pozdrawiam! Gienia.
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

...super dziękuję teraz wieje jak chol...a ale jak przestanie to idę się rozprawić z paskudami i przeprowadzic dochodzenie który to mi mój czoseczek tyka :p
Awatar użytkownika
Karolina__
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3043
Od: 22 lip 2009, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

daj znać, jak coś ustalisz:)
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

...no dłubię i dłubię i chyba na szczęście nic tam nie ma...puścił nowe szczypiory i to po tych deszczach po 5 i żaden juz nie schnie...a i te kłopotliwe wyglądają jakby były na czubkach tylko suche...chyba urosły no nie wiem sam...kurcze...baaaardzo chcę mieć na jesień swoją baterię czosnków...a nie spiep..ć uprawy ale chyba za mało wiem jeszcze coby odróżnić cyrk właściwy od alarmu a'la niepotrzebny ;:223
Awatar użytkownika
wanderka
200p
200p
Posty: 201
Od: 26 cze 2008, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czosnek

Post »

Moj czosnek sadzony jesienia ma chyba smietke! ;:223
Przysycha, nie rosnie, a nawet zanika, wyciagnalem jeden a tak nie dosc ze jakby rozmiekla czesc cebuli to jeszcze kremowe larwy.
Pryskac KARATE? Da to cos jeszcze?
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Czosnek

Post »

Nie sądzę by taki oprysk coś pomógł,spróbuj wykopać zdrową główkę i zobacz czy ząbki już się oddzielają, jeśli tak to radziłabym wykopać już teraz i pozwolić mu w przewiewnym miejscu i nie na słońcu dojrzeć- do momentu by zielona część zeschła się. Dzisiaj wczesną odmianę już wykopałam i muszę przyznać że tak dorodnego czosnku to jeszcze nigdy nie miałam, może dlatego że zaprawiałam ząbki przed wysadzeniem.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Czosnek

Post »

elik_49 pisze: Dzisiaj wczesną odmianę już wykopałam i muszę przyznać że tak dorodnego czosnku to jeszcze nigdy nie miałam, może dlatego że zaprawiałam ząbki przed wysadzeniem.
Czym zaprawialas?
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Czosnek

Post »

Zaprawiałam funabenem ale są też inne środki, ja akurat taki miałam i chciałam go wykorzystać, dotychczas większość główek zawsze była pokryta białym nalotem, część zupełnie zgniła . Myślę że warto było , ciekawe jak będzie się przechowywał.

Sprawdziłam jaki to dokładnie środek bo mam go na działce, to nie funaben a OXYFUN T75DS/WS, przepraszam za tą pomyłkę.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
irenapak42
50p
50p
Posty: 53
Od: 8 lut 2009, o 23:45
Lokalizacja: ziółkowo-wielkopolska

Re: Czosnek

Post »

Dzisiaj zaplotłam dwa piękne warkocze czosnku,w zeszłym roku obrodziło tylko na jeden.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek

Post »

Wspominałem kiedyś w pewnym wątku że w okresie tworzenia się główek czosnek wymaga sporej ilości wody.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czosnek

Post »

No to czego jak czego, ale wody mu w tym roku u nas nie brakuje, zauważyłam też, że borówka była też bardzo zadowolona.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”