Poinsecja - gwiazda betlejemska,wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
katarzynac26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 mar 2007, o 10:54
Lokalizacja: Tarnów

Gwiazda betlejemska - co zrobić by zakwitła?

Post »

Mam pytanie w zeszłym roku kupiłam gwiazdę betlejemską wyrosło z niej niezłe drzewko zrobiłam też z tego krzaka zaszczepki, ale czy jest możliwość aby ta duża roślina zakwitła bo liście ma piękne i zdrowa jest bardzo ładnie rośnie. Co można zrobić aby zakwitła w zimie. Czy raczej zakwitną te z zaszczepek.
Serdecznie pozdrawiam i proszę o radę :?:
Awatar użytkownika
ewab123
500p
500p
Posty: 948
Od: 19 sie 2007, o 17:35
Lokalizacja: Warmia

Post »

Właśnie miałam pytać o to samo. Też wyhodowałam dość duże drzewko. Podobno trzeba zaciemnić całą roślinę, ale nie wiem kiedy i na jak długo. Będę czekała razem z Tobą na podpowiedzi forumowiczów.
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Wilczomlecz piękny (poinsecja) jest rośliną krótkiego dnia, czyli co najwyżej dziesięciogodzinnego przez 8 tygodni. Ten warunek musi być spełniony, aby roślina wytworzyła kwiaty i kolorowe przylistki. Więcej światła (nawet sztucznego) hamuje tworzenie pąków kwiatowych, a pobudza wzrost liści.

Po kwitnieniu roślinę należy przyciąć na wysokość ok. 15 cm. Gdy okres kwitnienia przypada w zimie, okres spoczynku trwa do maja.
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

By roślina zakwitła trzeba ją od początku września zaciemniać całą ciemnym materiałem lub kartonem przez 14 godzin, zaciemniamy ją przez 8 tygodni, tak prowadzona powinna zakwitnąć na święta.
Awatar użytkownika
krusz
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 gru 2007, o 12:54
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Kupiłem sobie dzisiaj "gwiazdeczkę" i nie mam warunków topikalnych w domu :P , czy w związku z tym można ją zraszać wodą? Słyszałem że np. storczyków się nie powinno... I jeszcze jedno pytanie. Czy mogę ją przesadzić o ziemi kwiatowej, czy musi być jakaś inna ziemia?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nie ma konieczności by ją zraszać jeśli w podstawku będzie miała keramzyt a z przesadzaniem też bym się wstrzymał do marca, przesadź ją wtedy w nową ziemię dla kaktusów wymieszaną z żwirem pół na pół i lekkie cięcie jakieś 4 tygodnie po przesadzeniu i do odpoczynku powegetacyjnego. :D :D :D
Awatar użytkownika
klaudzia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 8 sie 2007, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

No to widzę że kolega tak jak ja czeka czy przetrwa do nowego roku ;)
też przesadziłam bo niedawno została kupiona, tylko mam nadzieję że nie przemarzła po drodze :/ bo dopiero teraz przeczytałam że powinno się ją okryć jakimiś torbami papierowymi...oby się udało mimo tego że troszkę liści zrzuciła i nie jest ogólnie dużych rozmiarów :)
także dam znać co i jak z nią dalej ;)

pozdrowionka!
Początkujaca ogrodniczka ;)
Awatar użytkownika
krusz
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 gru 2007, o 12:54
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

No właśnie, jak zacznie przekwitać to co z nią zrobić?:) w ciemnym miejscu? w chłodzie? Póki co kwitnie, ale do następnej Wigilii jakoś ją trzeba przechować ;)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Prawidłowo po kwitnieniu powinno sie ją przyciąć na wysokość ok 15 cm nad ziemią i aż do maja oszczędnie podlewać, miejsce jasne ale nie bezpośrednio nasłonecznione a temp. najlepsza w granicach 18 stopni. Od maja zaczynamy nawożenie i intensywniejsze podlewanie a na miesiąc przed okresem kwitnienia trzeba roślinę zaciemniać by rozwinęły sie kolorowe liście gdyż jest to roślina krótkiego dnia i by wytworzyły sie kolorowe przylistki wymaga zaciemniania. :D
jagodaa

Gwiazda betlejemska traci liście

Post »

witam, przed świętami kupiłam gwiazdę betlejemską i już traci liście. Stoi w pokoju oddalona od okna, a podlewam ją codziennie. Czy ona choruje? Co mam robić?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Gwiazda betlejemska traci liście

Post »

Ciekawe czy jej nie zalałaś skoro codziennie podlewasz masz zdjęcie rośliny i ziemi ?
MichalPy
100p
100p
Posty: 175
Od: 30 gru 2007, o 14:14
Lokalizacja: Bełchatów

Post »

a oto moje doświadczenia Gwiazdy betejemskiej:
Nie znosi przeciągów, nie wolno też nabłyszczać liści. Zwykle traktuje się ją jako roślinę jednoroczną, gdyż przetrzymanie do następnego sezonu wymaga wiele zabiegów i niezbyt często udaje się uzyskać równie piękną roślinę. Jeżeli jednak żal nam wyrzucić, po przekwitnięciu musimy zapewnić jej okres spoczynku do maja. W tym celu pędy przycinany do wysokości 15cm, pozostawiając 3-5 najsilniejszych pędów, a doniczkę ustawiamy w chłodnym miejscu i podlewamy oszczędniej. Po kilku tygodniach (koniec kwietnia - początek maja) przesadzamy, więcej podlewamy i zasilamy co dwa tygodnie. Wymagana jest wtedy temperatura 18-20°C. Chcąc zachować gęsty pokrój, można uszczykiwać wierzchołki pędów. Ostatni raz przycinamy w końcu lipca. Poinsecja jest rośliną krótkiego dnia, co oznacza, że do wytworzenia kwiatów i barwnych przykwiatków potrzebuje około 10h światła i 14h ciemności. Od początku października należy ją więc zakrywać, np. pudełkiem kartonowym. Większa ilość światła, nawet sztucznego, hamuje powstawanie pąków kwiatowych, a pobudza rozwój liści. Gwiazdę Betlejemską kupujemy zimą, pamiętajmy więc by w drodze ze sklepu do domu owinąć ją papierem, nawet jeżeli tylko przez chwilę miałaby się znaleźć na powietrzu. Bardzo nie lubi bowiem stresów temperaturowych
joogi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 12 lis 2007, o 00:22

Gwiazda Betlejemska - zimowanie

Post »

Witam serdecznie!

Posiadam ww roślinę już 2 lata. W tamtym roku nie wiedziałem o niej za wiele więc mi nie kwitła tyklo wegetowała. Gdy już dowiedziałem sie co i jak przyciołem ją mocno i faktycznie zaczęła dużo lepioej rosnąć. Jednak znów przegapiłem okres wybarwiania i stała do dziś na oknie.
Moje pytanie brzmi jak ją teraz wprowadzić w stan zimowania? Czy mogę pominąć okres kwitnienia czy musze wpakować do pudła na 2 miesiące (z lekkim doświetlaniem co dziennie) i dopiero po kwitnieniu ją zimować? Zależy mi na tym okresie hibernacji bo obecnie ma malutkie listki - nie takie jak gwiazdy sklepowe, czyli musi pospać żeby nabrać siły.

Z góry dziękuje za porady. Pozdrawiam

Mateusz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”