Podłoże z pieczarkarni

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Podłoże po uprawie pieczarek

Post »

Przeczytałam wszystkie strony na temat nawożenia ale nie znalazłam nic o zastosowaniu podłoża spod pieczarek.Wiem że jest dobry /obornik koński +torf+ grzybnia/ .Pod jakie rośliny najlepiej stosować,w jaki sposób / pewnie przekopać z ziemią/.Czy mogę go użyć prosto z pieczarkarni,czy odczekać jakiś czas.Jeśli ktoś stosował takie podłoże, może mógłby podzielić się ze mną swoim doświadczeniem. Pozdrawiam.Alicja.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Podłoże po uprawie pieczarek

Post »

Zerknij koniecznie w ten odnośnik, który podałam wyżej :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Podłoże po uprawie pieczarek

Post »

Dzięki Nalewko za podpowiedź.Pozdrawiam.Alicja :D
edyta_kk
100p
100p
Posty: 166
Od: 12 maja 2011, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

Mam pytanie. Producenta pieczarek mam pod nosem. Czy lepiej rozrzucić ten podkład popieczarkowy na wiosnę, czy już jesienią, a na wiosnę dopiero przekopać?
martka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 lip 2011, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

Witam wszystkich :wit Dziś zaczynam z Wami przygodę na forum :tan wcześniej wiele czytałam tu porad a są bezcenne!interesuje mnie temat wykorzystania podłoża po pieczarkach,ponieważ mam wielką dziurę na działce/po wyburzeniu garażu/a znajomy obiecał tyle podłoża po pieczarkach,ile będę chciała/płacę tylko za dowóz/ale martwi mnie to co tu piszecie,bo mam tam tuje a resztę miejsca chciałam posiać trawę.czyli to podłoże mi się nie przyda??smutno,bo nie uprawiam nic innego.mam tylko iglaki,hortensje,wrzosy,trawę i tylko dwie rabaty z kwiatkami,głównie byliny i jednoroczne.a jakbym wzięła 2 przyczepy popieczarkowej i 2 normalnej i rozsypując bym to mieszała to też nie może być??pomóżcie proszę.marta
konar55
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 30 sie 2011, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ziemia spod pieczarek?

Post »

Witam.
Mam pytanie czy ziemia spod pieczarek nadaje się jako podłoże pod uprawę pomidorów w szkalrni? Jeśli tak to czy to ma być siwża ziemia czy już przegnita.
Czy taka ziemia nadaje się jeszcze do czegoś innego np do melonów cukini czosnku czy ogórków?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Ziemia spod pieczarek?

Post »

Przepraszam, że się wtrącę ale dołączę się do tego pytania z swoim pytaniem. Czy taka ziemia po pieczarkach nie będzie jeszcze przez dłuższy czas "produkować" pieczarkę ?
W związku z tym czy taka ziemia, która posiada grzybnię nadaje się pod uprawę innych roślin ww. ?
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemia spod pieczarek?

Post »

spokojnie możecie ja dawać pod pomidory , a to że mogą rosnąc pieczarki to szczegół :D , w niczym to nie szkodzi.
Ma stosunkowo mało K i P , a dużo N w porównaniu np. z obornikiem końskim

p.s.
u mnie rosnące pieczarki w niczym nie przeszkadzają pomidorom :) a pomidory pieczarkom :)
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Ziemia spod pieczarek?

Post »

Od wielu, wielu lat, na warzywniaku korzystam z obornika po pieczarkowego, ziemi tam nie ma, jest torf, wapno oraz obornik. Mój dostawca obornika po pieczarkowego ,do produkcji pieczarek , zaopatruje się u profesjonalnych producentów , nie "robi" sam podłoża do produkcji pieczarek.

Po zakończeniu cyklu produkcyjnego , przed pozbyciem się z pieczarkarni tego podłoża, jest ono odkażane w wysokiej temperaturze, co powoduje że już na tym podłożu nie wyrosną żadne pieczarki.

http://www.dworzynski.com.pl/index.php?lng=pl&att_id=42
konar55
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 30 sie 2011, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemia spod pieczarek?

Post »

A jeśli chodzi o podkład to raczej świeży czy raczej przegnity kilkuletni, i jak tym nawozić? a czy da się taką popieczarkową "ziemią" nawieźć maliny ,jeżyny i winogron?
11krzych

Re: Ziemia spod pieczarek?

Post »

Również istotne jest to, że w obecnej produkcji towarowej pieczarek, podłoże wraz z okrywą po zakończonej uprawie pieczarek poddawane jest zawsze termicznej dezynfekcji w temperaturze do 70-80°C.
To jest cytat ze strony podlinkowanej przez Tadeusza. Ciekawe dlaczego dezynfekują to podłoże po uprawie. Przecież nie dlatego, że za dużo kasy mają :) Taniej byłoby normalnie na pole wyrzucić, a jednak dezynfekują.

Napisane: Pt 30 wrz 2011 00:56
konar55 pisze:A jeśli chodzi o podkład to raczej świeży czy raczej przegnity kilkuletni
Może być tak i tak. Moim zdaniem świeży jest lepszy, bo składniki nie będą wypłukane.
konar55 pisze: czy da się taką popieczarkową "ziemią" nawieźć maliny ,jeżyny i winogron?
konar55 pisze: i jak tym nawozić?
Konar, kliknij sobie w to, co Ci Tadeusz pod nos podstawił, bo tam są odpowiedzi na Twoje pytania.
konar55
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 30 sie 2011, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemia spod pieczarek?

Post »

No to już mam jakieś podstawy do przygotowania podłoża na następny sezon. Pozdrawiam
oloolosz
100p
100p
Posty: 125
Od: 6 maja 2009, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Miastko-Pomorze Środkowe

Re: Ziemia spod pieczarek?

Post »

witam
koło mnie jest fabryka pieczarek,niektórzy uwazaja,ze ten kompost jest nafaszerowany chemią,
niektórzy biora na działki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”