Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Beniamin - klejące liście

Post »

Przycinania będzie wymagał i to na pewno, jaką dawkę chemii zastosowałeś? Pokaż zdjęcie na którym widać całą roślinę. najlepiej dwie fotki z dwóch różnych stron beniamina w miarę ze zbliżenia ale tak by cała roślina zmieściła ci się w kadrze jak będziesz robił fotki. :wink:
xmientus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 sie 2009, o 09:38
Lokalizacja: Biecz

Re: Beniamin - klejące liście

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W tej chwili beniamin wygląda jak na zdjęciach,liście brązowieją. Pryskałem acteliciem 5ml na 1l wody. I co robić,czekać, aż liście opadną, może odrośnie?

Pozdrawiam!!!
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Beniamin - klejące liście

Post »

Pięć ml na jeden l wody :shock: , przecież to zabójstwo dla rośliny, poparzyłeś liście taką dawką, Actellic daje się 1 ml na 1 l wody ew, max 1 ml na 0,5 l wody. Na obecną chwilę proponuję by go przyciąć tak jak zaznaczyłem na zdjęciu i zraszać roślinę codziennie przez najbliższe dwa tygodnie, zero nawozu do podlewania a podlewanie przez najbliższe dwa tygodnie tylko i wyłącznie wodą destylowaną.

Obrazek

Trzeba go tak poprzycinać naokoło, ja mając tylko fotkę z jednej strony zaznaczyłem obrazowo, myślę że będzie wiadomo o co chodzi. :wink:
xmientus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 sie 2009, o 09:38
Lokalizacja: Biecz

Re: Beniamin - klejące liście

Post »

Dzięki za obszerną instrukcję jak odzyskać moją roślinę, jeszcze dziś zabiorę się za przycinanie. A z tym opryskiwaniem było tak: Kupiłem małą buteleczkę 5ml,actelica i nie było konkretnych instrukcji proporcji,więc zapytałem w sklepie ogrodniczym oczywiście ogrodnika,który tym interesem się trudni od lat i wiem,że ma sporo swoich roślin i popatrz tak mi doradził,że mam takie proporcje zrobić,więc skoro specjalista tak mówi to się zna. Cóż teraz zostaje mi tylko uratować roślinę.Bardzo dziękuję za poradę. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Gaheri
50p
50p
Posty: 96
Od: 22 mar 2010, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fikus - choroby

Post »

Hej, miałam się odezwać, jak minie trochę czasu od przesadzenia mojego fikusa. Wydaje mi się, że już z nim lepiej i jest gotowy na przycięcie. Przyda mu się to, bo poprzedni właściciel jakoś dziwnie go poprowadził,a i sama roślina zdaje się nie rosnąć. Może przycięcie zmobilizuje są do rozrostu.

Oto mój fikus:

Obrazek

Obrazek

Jestem otwarta na Wasze propozycje cięcia, bo jak dotąd udało mi się wyciąć tylko kilka małych gałązek i nie mam pomysłu, co dalej zrobić.

edit: jakieś małe wyszły te zdjęcia. Może te będą lepsze:
http://img198.imageshack.us/i/p1120066p.jpg/
http://img684.imageshack.us/i/p1120071w.jpg/
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Fikus - choroby

Post »

Po mojemu to tak bym to poprzycinał.

Obrazek
Prezes
50p
50p
Posty: 87
Od: 14 cze 2009, o 19:43

fikus benjamin

Post »

Witam
mam kilka pytań dotyczących tej roślinki
ma kilka lat i cały czas jest taka sama , wypuści 2-4 listki i ze 4 zgubi i koniec przeniosłem ją z myślą że w końcu zacznie rosnąć ;]

Czy słońce od strony zachodu (w tej chwili wszystkie roślinki na parapecie są w pełnym słońcu) może świecić na tego Ficusa ?
temperatura na słońcu(przez szybę) w ciągu ok 5min doszła do 35*C ; w cieniu w pokoju ok 28*C ale za to z dala od okna :/

jeśli nie to czy mogę ochronić roślinkę za pomocą kartonowego "ekranu"

Przeniosłem tą roślinkę z klatki schodowej (na której dość często są przeciągi ale mało światła i chłodniej jest) postawiłem ją na parapecie od str zachodu
jest jakieś prawdopodobieństwo że zmarnieje ?
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: fikus benjamin

Post »

Niestety ale takie prawdopodobieństwo jest bardzo duże. Musisz przez przynajmniej miesiąc - dwa - maksymalnie unikać światła słonecznego. Już samo przestawienie tego fikusa wywołało (wywoła) bardzo duży szok dla rośliny. Może opaść przeszło 50 % liści. Chociaż z drugiej strony - bardzo dobrze, że go zabrałeś z tej klatki schodowej, skoro i tam gubił liście.
Domyślam się, że roślina wymaga przycięcia korony. Dobrze by było gdybyś wstawił zdjęcia (najlepiej kilka z różnych stron). Ja albo Czarodziej na pewno coś doradzimy jak go poprzycinać.
Czyli na już: 1/ unikać słońca, 2/ korekta ulistnienia, 3/ często spryskiwać (przynajmniej raz dziennie) "dobrą" wodą. Nie nawozić (na razie).
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Prezes
50p
50p
Posty: 87
Od: 14 cze 2009, o 19:43

Re: fikus benjamin

Post »

Jasno może mieć ale słońce zasłonić ?
podlewać(zraszać) przegotowaną wodą ?


Zdjęcia nieaktywne/norbert76
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: fikus benjamin

Post »

Dokładnie tak. Chodzi mi o to by nie padały na niego bezpośrednio promienie słoneczne.
Szczerze mówiąc myślałem, że wygląda gorzej. Tak więc nie jest źle. Prawie każdy fikus - szczególnie te nie w porę uszczykiwane - z czasem łysieje od środka.
Ale na razie jednak nic nie koryguj i nie tnij (uszczykuj). Niech się wzmocni po przeprowadzce.
Jedynie co można zrobić na już - to "przyszczypać" czubki na pędach, które mają 4 i więcej liści. Można także wyciąć gołe i suche (bez mleka) gałązki bez liści.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Prezes
50p
50p
Posty: 87
Od: 14 cze 2009, o 19:43

Re: fikus benjamin

Post »

OK
Po usunięciu suchych gałązek roślinka wydaje się taka ładniejsza :D

czy przeżyje zimę ?
okno mam niezbyt szczelne i zimą zdarzają się przeciągi (kaktusy nie narzekają ;] )
ewelina1987
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 cze 2010, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fikus Beniamina - zagłodzony...

Post »

witam od niedawna mam fikusa benjamina to małe drzewko ale ma już przynajmniej 3 lata. teściowa bardzo go marnowala więc zabralam go ale nie wiem jak mu pomóc by ładnie wygladał.. czym go podsypać ?? czy jakieś odżywki pomogą a jak tak to jakie?? proszę o pomoc :wit Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: witam

Post »

Na początek przesadziłbym go do ziemi dla fikusów i na dno doniczki drenaż. Po jakimś czasie po przesadzeniu podlałbym wodą z biohumusem. Wcześniej przegotowaną wodą. :)
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”