Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
xmientus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 sie 2009, o 09:38
Lokalizacja: Biecz

Beniamin - klejące liście

Post »

Witam!

Od jakiegoś czasu na moim 1,5m beniaminie na liściach pojawiła się klejąca maź..liście są "skropkowane" czymś klejącym co zlewa się na podłogę. W sklepie ogrodniczym doradzono mi,żeby spryskać ACTELIC-em i tak też zrobiłem,ale niestety nie pomogło,liście nadal są klejące.Czy ktoś wie jak to zlikwidować?

Pozdrawiam
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Beniamin - klejące liście

Post »

Wstaw fotkę i zobaczymy co to jest.
xmientus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 sie 2009, o 09:38
Lokalizacja: Biecz

Re: Beniamin - klejące liście

Post »

Wstawiłem zdjęcia, jeżeli mam jeszcze zrobić liście od spodu to napisz. Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Beniamin - klejące liście

Post »

Stawiałabym na tarcznika, obekrzyj dokladnie czy nie ma szkodnika

tu masz przykładowy temat o nim
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ik#p782680
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Beniamin - klejące liście

Post »

Te brązowe kropki to tarcznik,ale z taką ilością mazi się nie spotkałem a raczej nie widziałem.

Najlepiej:
czarodziej pisze:1:1 woda do denaturatu a po umyciu oprysk albo Mospilanem albo actellickiem. :wink:
Jeżeli beniamin nie jest duży to tak jak Czarodziej napisał woda z denaturatem i wacikami kosmetycznymi ,które często trzeba zmieniać-pozmywać to dziadostwo a następnie oprysk Actellickiem,pewnie trzeba by było ze 2-3 razy zrobić w odstępie 3 dniowym i później porządny prysznic.
Sam oprysk nie wystarczy żeby maź zlikwidować.Te brązowe kropki trzeba też pousuwać.
W książce wyczytałem,że czasami można spryskać roślinę nabłyszczaczem do liści,wtedy tarczniki pod wpływem niektórych olejów się duszą,tylko niektóre rośliny nie tolerują nabłyszczaczy.
Umyj wodą z denaturatem,zrób oprysk ze 2-3 razy i powinno być po kłopocie.


Zobacz też tutaj:tutaj
Powodzenia.
xmientus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 sie 2009, o 09:38
Lokalizacja: Biecz

Re: Beniamin - klejące liście

Post »

No już zacząłem walczyć z moim beniaminem,zmywałem to dziadostwo wacikami namoczonymi roztworem denaturatu.Nie wiem czy uda mi się znaleźć wszystkie,ale dziś planuje spryskać actelicem i zobaczymy. Będę jeszcze przeglądał czy się nie pojawiają. Może się uda.
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Beniamin - klejące liście

Post »

Oprysk zrób co trzy dni,w ogóle wtedy nie zraszaj rośliny.Później porządny prysznic i daj znać jak poszło. :wink:
Przy prysznicu uważaj żeby nie zalać ziemi,najlepiej okryć doniczkę czymś (workiem lub reklamówką)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Beniamin - klejące liście

Post »

Dokładnie tak, później opisz efekty swojej walki z szkodnikiem. :wink:
xmientus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 sie 2009, o 09:38
Lokalizacja: Biecz

Re: Beniamin - klejące liście

Post »

No to załatwiłem szkodnika i kwiatka też :(...Wygląda na to,że nie ma już tarcznika,ale beniamin-owi bieleją listki i opadają,pewnie zaszkodził mu actelic. Roztwór zrobiłem wg instrukcji na buteleczce,więc wydawało mi się,że powinno być ok,no chyba,że to kolejna jakaś zaraza. Strasznie szkoda mi tego kwiatka,bo hodowałem go ponad trzy lata :(.

Pozdrawiam
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Beniamin - klejące liście

Post »

Możliwe,że zrobiłeś za mocny roztwór z denaturatu albo actellicka albo zrobiłeś oprysk na słońcu i go poparzyło...
Jeżeli łodyga jest żywa,tzn jak po ułamaniu wypływa z niej białe mleczko typowe dla fikusów to powinien odrosnąć ,tylko trzeba go poprzycinać.
Dorosłe benki można kupić w Biedronce.Mogę Ci też wysłać szczepków do samodzielnego ukorzenienia bo u mnie jest spore drzewo i jest z czego ciachać.
xmientus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 sie 2009, o 09:38
Lokalizacja: Biecz

Re: Beniamin - klejące liście

Post »

Roślina jak najbardziej żywa,poobcinałem trochę mleczko wypływa,opryskiwałem wieczorem na balkonie,więc tylko wchodzi w grę za mocny roztwór. Mam kilka mniejszych beniaminów,więc ze szczepkami nie ma problemu. Dzięki za porady,dziś jeszcze go poprzycinam i może mu się poprawi.

Pozdrawiam
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Beniamin - klejące liście

Post »

Pokaż go teraz zanim go potniesz. Ta klejąca ciecz to spadź jaką tworzą tarczniki. :wink:
xmientus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 sie 2009, o 09:38
Lokalizacja: Biecz

Re: Beniamin - klejące liście

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tak wygląda teraz mój beniamin po opryskach na tarcznika. Jeszcze go nie pociąłem,ale pewnie nie będzie innego wyjścia. Na razie stoi na balkonie i straszy :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”