Melioracja(drenaż) podmokłej działki

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
pajackaczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 kwie 2010, o 10:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Melioracja. Moja nowa działka jest podmokła

Post »

Witam,
moja działka również jest bardzo mokra. Jeszcze w marcu bez gumaków ani rusz. Teraz w kwietniu od połowy działki w dół bez gumaków ani rusz ;)

Miałem robić drenaż działki jednak natrafiłem na ten temat i na te ścieżki
@lila31 czy na tak mokrej działce jak moja, te ścieżki też by się sprawdziły?
Piszesz też, iż ścieżki mają mieć głębokość 15cm. Czyli już poniżej tej głębokości nadal będzie woda?

ps: w dole działki na jej granicy jest rów melioracyjny. Wodę z drenażu miałem zamiar tam odprowadzać. Rozumiem że ścieżki też mogłbym do tego rowu kierować?
zaq12wsx38
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 lip 2010, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Melioracja. Moja nowa działka jest podmokła

Post »

Jestem tutaj po raz pierwszy ale to co widzę u siebie na działce przeraża mnie i nie wiem co mam robić ...kupiłam działkę dużą z tyłu las ...wiosna śpiewają pięknie ptaki aż chce się żyć ..stoi na niej mój piękny bo wymarzony i wystawiony własnymi ( z mężem i tatą) domek aż chce się żyć ..w zeszłym roku z przodu działki gdzie teren opada dosyć znacznie nie było ani deka wody...a ten rok to koszmar... z przodu działki znajduje się rów
który biegnie wzdłuż drogi ...a po drugiej stronie też jest rów melioracyjny, który odbiera wode z okolicznych pól i wprowadza wodę do rowu sąsiadującego z moją działką bo pewien mądry pan tak wkopał rury przepustowe iż woda zamiast uchodzić do głównego kanału wlewa się się do rowu przydrożnego wskutek czego 8 działek w czasie tegorocznej powodzi zostało zalanych ..mój domek nie jest szczęściem z piwnicą..i położony jest na najwyższym miejscu ale woda w maju dotarła prawie pod drzwi...teraz każda burza czy deszczowe dni napawają mnie lękiem i myślę co robić...wstępnie planowałam oczko ale czytając wypowiedzi wnioskuję że ono nie załatwi sprawy bo musiałby to być staw gdyż cały teraz położony pod wodą teren ma wymiary 18m na 15 no może przesadziłam..czytam tutaj o opaskach drenażach i odprowadzeniu wody do rowu....czy musi na to być zgoda jakiegoś urzędu jak się zabrać bo nie chcę by mój ondraszek tonął w wodach z całej gminy :
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Na stojącą wodę częściowo pomagają rośliny osuszające np. wierzby, cypryśnik błotny.
cx

Re: Stojąca woda

Post »

Witam.

Sprawa nie jest tak prosta jak w telewizji.Należałoby zrobić odkrywkę i sprawdzić jak głęboko zalega glina,albo się gdzieś tego dowiedzieć.W Polsce mamy określoną budowę geologiczną i często(ale nie zawsze!)da się dość łatwo przekopać przez glinę,ponieważ warstwy piasku leżą niezbyt głęboko.
A jak jest u Ciebie???tego nie możemy wiedzieć.

Jedną z metod "wiercenia " w glebie otwów jest świder wodny.Wykorzystujemy go czasem w Polsce ,w sadownictwie do wiercenia otworów pod słupki ogrodzeniowe lub konstrukcyjne rusztowań w sadzie.
Oczywiście nie na tak duże głębokości,ale podejrzewam,że przy odpowiednio długiej lancy powinno to być możliwe.Potrzebne jest jednak duże ciśnienie wody około 10 atmosfer,wtedy nie ma problemów z nawet najzwięźlejszą glebą.My(sadownicy)uzyskujemy to zasilając świder z pompy opryskiwacza sadowniczego.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Stojąca woda

Post »

Jeśli bez badań gleby przewiercisz się do warstwy piachu, to na wierzchu możesz potem mieć glinę zaschniętą na kamień (tak dla odmiany). Nie wiem, co lepsze...
(http://sklep.activ.com.pl/product_info. ... osCsid=ea8 )

Nie masz mapki geo? Robił ktoś jakiekolwiek badania tej okolicy? U nas jest Gmina i tam są plany tego typu, albo zleca się takie badania fachowcom.

A może zrób tylko drenaż czy odpływ czymś w rodzaju ścieżki / strumyka wyłożonego żwirem? Masz dokąd odprowadzić tę wodę? Jakieś oczko wodne, staw, rzeczkę, strumyk, kanał melioracyjny czy burzowy?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stojąca woda

Post »

No to się przekop...
Jeżeli nie przefasonujesz terenu tak, aby byl naturalny spływ powierzchniowy kłopotów się nie pozbędziesz.
Chcesz mieć grobelkę, bo coś tam... zrob przepust w najniższym miejscu.
Nadmiar wody opadowej musi mieć gdzie spłynąc. A reszta jak nie wsiąknie, to dobiero można myśleć o drenażu.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Stojąca woda

Post »

ja tez tak myślę,
taki jar zrób, to chyba najtaniej i najskuteczniej
Obrazek


Powyższe zdjęcie jest copia z internetu autorstwa pana Jacka K: http://www.foto.pwsk.pl/2009/08/19/lisi-jar/
Prosimy dostosować sie do regulaminu który mówi:
Użytkownik zobowiązany jest do:
k) nie zamieszczania w postach materiałów nie swojego autorstwa (zdjęcia, grafiki, artykuły)

Moderatorzy RM

Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Stojąca woda

Post »

monika pisze: taki jar zrób, to chyba najtaniej i najskuteczniej(...)
Może jednak wystarczy rurę z PCV fi 30,0 cm zakopać :wink:
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Stojąca woda

Post »

może wystarczy rurka fi 30 cm - przez górę wysoką na 2 m i szeroką 6m :wink:

całkowicie się zgadzam z tym co napisł MirekL, a obrazek to tylko idea
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Stojąca woda

Post »

monika pisze: przez górę wysoką na 2 m i szeroką 6m
Moniko, pisząc dobitnie "fi 30,0 cm" miałem na myśli tylko sporą średnicę rury odprowadzającej wodę.
Tylko średnicę. :wit
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Stojąca woda

Post »

Łysy pisze:Może jednak wystarczy rurę z PCV fi 30,0 cm zakopać :wink:
a niech będzie i 50 cm, mnie zaintrygowało zakopanie rury - jak to technicznie widzisz? jak zakopać? głębokie wykopy w glinie? (nie 2 m lecz głębiej żeby woda spływała)
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Stojąca woda

Post »

Najprostsze rozwiązania są często najlepsze. Czyli wkopać rurę za pomocą pana Józka z łopatą ( dwa dni) lub zwykłej koparki ( 30 min. pracy ) :)
pistacja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 13 cze 2010, o 23:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Witam. Ekstremalnej wielkości opady w tym roku spowodowały, że mój ogródek co chwilę jest całkowicie zalany wodą. Niestety ziemia jest fatalna i bardzo gliniasta. Przesychanie i odparowywanie zatem trwa długo. Zastanawiam się co mogę zrobić aby poprawić stan ogródka. Jest to ogródek w szeregowcu od wewnętrznej strony wiec odpada zastosowanie jakiegoś poważnego drenażu. Może znacie jakieś skuteczne metody? Podobno można robić głębokie odwierty i zasypać je kamykami, ale nie wiem kto mógłby wykonać taką usługę? Pomóżcie, plis...
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”