Zakładamy ogród warzywny Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
agromadzik
50p
50p
Posty: 77
Od: 25 paź 2008, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

a po ogórkach i dyni co najlepiej posadzić??
Awatar użytkownika
meg58
100p
100p
Posty: 153
Od: 7 mar 2010, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczytno

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Pozdrwaiam Małgosia

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=32248" onclick="window.open(this.href);return false;
alinaK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1801
Od: 16 lut 2010, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kalwaria zebrzydowska

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

przede wszystkim musisz postarać się o dobry nawóz najlepiej naturalny obejrzyj się wokół może ktoś hoduje kury lub gołębie z mojego doświadczenia wiem że to podstawa sukcesu nawet nie dbam o płodozmiany nie wiem ile masz tej rabatki czy grządki ale najpierw rozrzuć obornik (kurzeńce,odch.gołębi) potem przeryj to łopatą na drugą strone jakbyś to chciała schować do ziemi odczekaj kilka dni i kopaczka do ręki noi spulchniasz do skutku.w obi są takie fajne narzędzia do rozdrabniania zamiast grabek .potem już czekasz na pogodę i sadzisz
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

alinko na szczęście teść ma parę gołębi, więc nawóz sie znajdzie :)

meg... :shock: ale łamigłówka! ;) weź to dobrze poukładaj ;) fajne te stronki od CIebie.
Trzeba przysiąść i rozplanować
dobrze że w tym roku 3/4 zaoranego to ziemniaki bedą :D mam troche czasu :D
tam gdzie bedą truskawki chce zasiać fasolkę szparagową


a może ktoś ma rozrysowany "plan" warzywniaka? gdzieś u kogoś na forum widziałam.. Jak macie i chcecie się podzielić?
alinaK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1801
Od: 16 lut 2010, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kalwaria zebrzydowska

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Jeżeji masz nawóz z gołebi to już powinnaś go rozsypać ,troszkę odczekać aż ziemię przewieje wiatr i przeryć
Awatar użytkownika
meg58
100p
100p
Posty: 153
Od: 7 mar 2010, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczytno

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

meg... :shock: ale łamigłówka! ;) weź to dobrze poukładaj ;) fajne te stronki od CIebie.
Trzeba przysiąść i rozplanować
dobrze że w tym roku 3/4 zaoranego to ziemniaki bedą :D mam troche czasu :D
tam gdzie bedą truskawki chce zasiać fasolkę szparagową


[guote]a może ktoś ma rozrysowany "plan" warzywniaka? gdzieś u kogoś na forum widziałam.. Jak macie i chcecie się podzielić?[/quote]

Bardzo proszę. Myślę że te zależności roślin i ich tolerancja wobec siebie pozwolą na zaplanowanie warzywniaka co gdzie i w jakim sąsiedztwie posadzić :heja

link do strony , z której przekopiowany jest poniższy tekst
http://www.fresh-market.pl/katalog_prod ... 1024521317



Rozplanowanie strategiczne działki z warzywami przypomina prawdziwą łamigłówkę ?sudoku?:

1.Cebula dobrze znosi sąsiedztwo: ogórków, buraków ćwikłowych, pomidorów, marchwi, pietruszki, sałaty głowiastej, majeranku, truskawek, cukini.
Nie lubi: fasoli, grochu, kapusty i rzodkiewki.

2.Czosnek może rosnąć z: ogórkami, pomidorami, sałatą, skorzonerą, marchewką burakami ćwikłowymi, bazylią, tulipanami, liliami, malinami, truskawkami oraz drzewami i krzewami owocowymi.
Nie lubi: roślin kapustnych, grochu i fasoli.

3.Por dobrze znosi: ogórki, sałatę, marchew, rzodkiewki, selery, pomidory, pietruszkę, truskawki, czosnek.
Nie lubi: fasoli, grochu i buraków ćwikłowych.

4.Groch toleruje: ogórki, warzywa kapustne, sałatę, marchew, rzodkiewki, buraki ćwikłowe, koper, kminek, szałwię lekarską, nasturcje i nagietki.
Nie lubi: pomidorów, fasoli tyczkowej, ziemniaków, porów i cebuli.

5.Marchew lubi w zasadzie wszystkie warzywa, jest bowiem jedną z najbardziej neutralnych roślin. Blisko niej mogą znajdować się np.: groch, czosnek, pory, pomidory, rzodkiewka, sałata, skorzonera, cebula, koper, majeranek, mięta pieprzowa, szałwia lekarska, nagietki i truskawki.

6.Buraki ćwikłowe dobrze znoszą: fasolę, groch, ogórki, warzywa kapustne, sałatę, czosnek, koper, kolendrę, kminek i truskawki.
Nie lubią: porów, ziemniaków i szpinaku.

7.Selery można uprawiać obok: fasoli, grochu, ogórków, kapust, porów, szpinaku, cebuli dymki, truskawek, pomidorów.
Nie lubią ziemniaków oraz sałaty.

8.Ogórki lubią: fasolę, groch, sałatę, buraki ćwikłowe, selery, szpinak, pietruszkę, czosnek, bazylię, estragon, koper, kolendrę, kminek, nasturcje, nagietki, słoneczniki.
Nie tolerują: ziemniaków, pomidorów, rzodkiewek i rzodkwi.

9.Pomidor może występować obok: fasoli, sałaty, papryki, porów, selerów, szpinaku, cebuli dymki, czosnku, pietruszki, bazylii, kopru, mięty pieprzowej, nagietka.
Nie lubią: ziemniaków, grochu, ogórków, kopru włoskiego i truskawek.

10.Sałata współgra z : ogórkami, koprem włoskim, marchwią, rzodkiewką, pomidorami, cebulą, miętą pieprzową.
Nie lubi pietruszki i selerów.

11.Kapusta głowiasta, brukselka i kalafior dobrze znoszą: fasolę, groch, ogórki, sałatę, marchew, buraki ćwikłowe, selery, szpinak, pomidory, bazylię, kolendrę, kminek, miętę pieprzową, szałwię lekarską, tymianek, melisę, nagietki, aksamitki i nasturcje.
Nie lubią: czosnku, ziemniaków, porów i cebuli.

12.Kalarepie nie przeszkadzają: groch, pory, rzodkiewka, selery, rzodkiew, buraki ćwikłowe, szpinak i sałata.
Nie lubi kapusty.

13.Rzodkiewka lubi: pomidory, fasolę tyczkową, pietruszkę, sałatę, kalarepę, kapustę, marchew, truskawki i groch.
Nie lubi ogórków.

14.Ziemniaki tolerują chrzan i kalarepę.
Nie lubią: pomidorów, selerów, buraków ćwikłowych, kapustnych oraz grochu.

15.Truskawki dobrze rosną obok: cebuli, rzodkiewki, porów, sałatę, kapustnych oraz czosnku.

16.Rabarbar lubi sałatę i kapustne

17.Fasola szparagowa może być uprawiana obok: pomidorów, selerów, buraków ćwikłowych, rzodkiewki, sałaty, kalarepy, kapustnych oraz ogórków.
Nie lubi cebuli, porów, czosnku i grochu
Pozdrwaiam Małgosia

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=32248" onclick="window.open(this.href);return false;
alinaK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1801
Od: 16 lut 2010, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kalwaria zebrzydowska

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

mam dobrą radę aby koper po zbiorze np. do ogórków zostawić chociaż 3-4 egzemplarze niech się rozsieją gwarantuję że w jesieni będziecie mieć nowy koperek np.na zaprawę do słoiczka(zasolić , zakręcić i do słoiczka)
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

jednak warzywniak będzie już w tym roku :oops: do czwartku musze sobie rozplanować :)

mam kawałek 5,5 m szerokości długość ile chce tzn ile mi wyjdzie i bedzie potrzeba.
na jakie kawałki i jak podzielić to poletko, by dobrze się pielio i uprawiało? długie pasy np po dwa trzy rzędy czy takie a'la kwadraty? podrzućcie jakiś pomysł by potem dobrze się zmieniało płodozmian

będą standardowe warzywka
tj marchew pietrucha cebula, sałata, por, seler, rzodkiew
ogórki pomidory koper
z wynalazków to fasola karłowa
no i zostało mi nasion kapusty pekińskiej, ale nie wiem czy tym razem się uda, ostatnio "przedobrzyliśmy"
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Aga, zdecydowanie wolę pielić długi a wąski zagon- tak na 2- 3 rządki niż kwadraty po 6 czy 7 rządków. Nie wiadomo jak do tego podejśc, wolę ze ścieżki mieć w zasięgu ręki wszystkie rządki.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

gienia1230 masz rację, długie zagony dobrze się pieli
wczoraj nawet rozrysowałam sobie plan warzyw ułożonych w takich długich rzędach biorąc pod uwagę "warzywne sudoku" ;) meg58, czyli co lubi obok siebie rosnąć a co nie i tak mi wyszło:

truskawki/por i seler/pomidory/sałata/fasola szparagowa/ogórki i koper/koper/buraki/cebula/marchew/cebula/marchew/kapusta pekińska/rzodkiewka

gienia tylko teraz przyszło mi do głowy że na jeden rok taki plan ok, ale jeśli chce się stosować "płodozmian" przynajmniej 3-4 letni to mój plan jest do d* za przeproszeniem ;) bo po wykopaniu na jesieni warzyw na pewno nie będę pamiętać co gdzie było i co mogę zasiać
także..
chyba wydzielę 3-4 "poletka" oddzielone ścieżkami i na nich sobie rozmieszczę jeszcze raz warzywka
rzędy i tak nie będą takie krótkie, bo po ok 2,2 m..

kurcze, brakuje mi rozrysowania naocznego takiego płodozmianu, wszędzie tylko piszą co obok czego, ale co po czym 1 rok to, drugi to trzeci to, czwarty wiadomo coś zielone do zasilenia i odbudowania gleby...
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Poczytaj, ja sobie wydrukowałam płodozmian 3-letni, bo tylko na taki mogę sobie pozwolić.http://podszarotka.republika.pl/index1. ... miana.html
Co roku rysuję sobie miniaturowy plan posadzonych warzyw i trzymam toto na działce z ostatnich dwóch lat. A i tak mi czasami jedno o drugie zahaczy. :D
aha, truskawki w jednym miejscu będą Ci rosły 4 lata, więc sąsiedztwem też się aż tak nie przejmuj, nigdy nie zrobisz tak jak powinno być.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

gienia1230 :) do soboty jeszcze pare wieczorów na wymyślanie jest ;) a możesz napisać jak rozmieściłaś poszczególne warzywka teraz i w nawiasie po czym rosna? oczywiści jak chcesz i masz czas na to
w poniedziałek jak sadziłam truskawki aż byłam zdziwiona bo w sumie gorąco było i nie padało wcześniej a ziemia taka wilgotna. I porzeczki też już rosną obok warzywniaka :D

a dziś już zrobiłam zakupy nasionek :)
mamy więc:
fasola szparagowa karłowa (polan)
bób Vicia faba l. (z lidla niemieckie)
pietruszka halbange typ berlińska powlekana (roltico)
pietruszka naciowa dwuletnia gigante d'italia (z Lidla Niemcy) wynalazek ;) bo na taśmie
marchew berlikumer 2 typ perfekcja powlekana(roltico)
marchew karotina typ karotka (roltico)
ogórek polan f1 (roltico)
cebula siedmiolatka (roltico)
sałata brasiliana (roltico)
koper turkus (PNOS Ożarów)
burak ćwiklowy okrągły ciemnoczerwony (PNOS Ożarów)
do dokupienia pory selery i ziemniaki, bo niestety wyszły mi ;) na jutro zamówione IRGA całe 25 kg ;)

kupuję pierwszy raz i wybierałam trochę na chybił trafił;
teraz to trochę za późno, ale
jakiej firmy kupujecie nasionka? które Wam się najbardziej sprawdziły?

nie mam doświadczenia w uprawianiu, mam nadzieję że "zestaw" się sprawdzi ;) i urośnie



ciekawa jestem bardzo jak będzie to wszytko rosło na tej ziemi..
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Aga, nie potrafię Ci w tej chwili odpowiedzieć, ja pilnuję tylko pomidorów. Widziałam, że siostra na miejscu po ziemniakach posiała marchew ( na przemian z cebulą), pietruchę i będą tam jeszcze buraczki. Na ziemniaki mamy przeznaczone co roku 1/3 warzywniaka i ciągle jest problem jak to potem umiejscowić i jak rozplanować pozostałe warzywa.
Pozdrawiam! Gienia.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”