Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gucia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2740
Od: 27 wrz 2007, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Witaj Przemo,
Następny problem : sagowiec !
Przeczytałam Twój wątek o nim i tak: rozproszone światło jest, temp. ok, nie przelewałam go/ mam nadzieję/.
Mam go od 4 lat, nie rośnie i na dodatek zaczyna podsychać.

Wysyłam zdjęcia/ najlepsze jakie udało mi się dzisiaj zrobić/.
Pozdrawiam Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Bardzo możliwe że ma przerośniętą bryłę korzeniową przesadzałaś go kiedykolwiek i czy przez te cztery lata wybił jakieś liście? :D
Awatar użytkownika
gucia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2740
Od: 27 wrz 2007, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Jeszcze nie przesadzałam, ale obcięłam dwa zupełnie suche liście. Nowych nie było.
A czy mogę ją teraz przesadzić do większej doniczki?
wyjęłam go - zobacz, tu jest w środku doniczka !

Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Delikatnie ją powyjmuj(tę potłuczoną doniczkę), ułóż na dnie doniczki w którą będziesz przesadzała(o 4 cm musi być większa w średnicy od tej w której rosnął do tej pory) nasyp ziemi i wsadź go w świeżą ziemię, lekko podlej i na południowe okno, liście dobrze że obcięłaś. Nie podlewaj za dużo bo teraz jest okres powegetacyjny i cykas odpoczywa. Tu masz link o wymaganiach Tu kliknij
Awatar użytkownika
gucia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2740
Od: 27 wrz 2007, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Przemku, ale ta doniczka w środku jest cała.
Wszędzie , gdzie dotknę ,ona jest/ w dodatku z pcv/. !!!!
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Może właśnie dlatego zaczął schnąć w tej wewnętrznej doniczce system korzeniowy jest tak przerośnięty że roślina wybiła już poza nią, trzeba bardzo delikatnie od dołu te korzenie poodsuwać na boki i wyjąć w dół doniczkę, ziemię z góry bryły korzeniowej lekko obkruszyć po czym wsadzić w nową doniczkę dając na jej spód drenaż najlepiej żwir lub potłuczoną glinianą doniczkę. :D
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Jeśli cykasowi zaczęły gnić korzenie to rozumiem ze już jest nie do odratowania?
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

effa pisze:Jeśli cykasowi zaczęły gnić korzenie to rozumiem ze już jest nie do odratowania?
Niekoniecznie jeśli nie zgniły całkowicie należy je lekko przyciąć do żywej tkanki, podsuszyć około trzech, czterech godzin, obsypać węglem drzewnym i ponownie posadzić do nowej ziemi ale ograniczyć podlewanie do minimum przez jakieś 8 tygodni. :D
Awatar użytkownika
Tamka
50p
50p
Posty: 69
Od: 13 sty 2008, o 14:43
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Witam ja miałam podobnie listek mi usychał i w końcu musiałam go usunąć a na to miejsce wyrósł nowy 3 razy dłuższy ( ten w białej doniczce)
Obrazek
Mucha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 paź 2007, o 22:51

Post »

mój cycas ostatnio zaczyna marnieć. żółknie mu jeden z liści i to nie od końca listków tylko od osadki (od środka) końcówki listków w liściu ma ciemnozielone. poszczególne listki poodginały się od osadki. drugi liść (bo mój cycas jest malutki - ma tylko 2 liście) jest w porządku, nie żółknie a poszczególne listki są równiuteńko na osadce. dodam że ten żółknący liść stał bliżej kaloryfera - czy to może być powodem? podlewam go raz na tydzień i staram sie nie przelewać. czasami do wody dodaję odrobinę nawozu do roślin zielonych (doniczkowych, taki uniwersalny) można mu jeszcze tego liścia odratować?
skubana :-)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jeżeli przylistki zaczynają schnąć od łodygi yo raczej go nie uratujesz, możliwe że to suche powietrze i zbyt ciepłe od kaloryfera spowodowało iż te listki tak wyglądają ale również zbyt duża dawka azotu może je w taki sposób niszczyć nie widzę go wiec to tylko moje przypuszczenia osobiście jednak nawożenie zacząłbym dopiero od marca i nawozem dla palm ma inaczej dobrane procentowo zawartości azotu, fosforu i pozostałych pierwiastków i mikroelementów niż nawóz uniwersalny do roślin zielonych. :D
Mucha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 paź 2007, o 22:51

Post »

tzn one nie są zupełnie żółte - one są bladozielone - w niedziele wieczorem postaram sie posłać zdjęcie. to jest taki "wyblakły" zielony. i czy masz na myśli to że nie da się uratować tego liścia czy całego cycasa? (nie przeżyłabym chyba straty tej rośliny) i dziękuje za odpowiedź
skubana :-)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Mówię o tym liściu cycas wygląda ok. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”