Studnie stare,adaptacja,obudowy itp.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
koza
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1683
Od: 26 lip 2006, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.śląskie

Studnie stare,adaptacja,obudowy itp.

Post »

Czy ktos ma jakis pomysł do zrealizowania własnymi (nie całkiem złotymi rączkami) ? na razie moja studnia to betonowe kręgi.......................
Ulka buziaki przesyła
Dociekliwy

Post »

Czy mam rozumieć że chcesz zrobić sobie studnię i chciałabyś się dowiedzieć w jaki sposób ją wykonać ?
Awatar użytkownika
koza
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1683
Od: 26 lip 2006, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.śląskie

Post »

Moja studnia jest prawdziwa :D . Wyciagamy z niej wodę na własne i roslinek potrzeby!!!!! na razie wiaderkiem przywiazanym do parcianego paska.
Pomysł z kostka ciekawy!!
Ulka buziaki przesyła
Awatar użytkownika
vins
50p
50p
Posty: 65
Od: 9 mar 2006, o 00:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post »

fajny pomysl na prawde.Ja pokombinowałbym zdrewnem.Zabudowałbym studie drewnianymi palikami i zaimpregnowałbym impregnatem brozowym.naokoło jakieś kwiatki :D .Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

zobacz moje artystyczne kręgi w temacie o komposcie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=1180 :lol:
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Może zainspiruję Cię "dzieło moich rąk" z roku ubiegłego. Obudowa drewniana, wewnątrz kręgi betonowe i czynna studnia głębokości pięciu metrów
Obrazek
Mietek.
Awatar użytkownika
koza
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1683
Od: 26 lip 2006, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.śląskie

Post »

Mietku!!! Podoba mi się!!! Czy możesz coś wiecej o pracy nad ta obudowa napisać. Zdjecie z bliska tez byłoby pomocne :D Dzięki
Ulka buziaki przesyła
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Kilkanaście zdjęć szczegółów konstrukcyjnych:
Mietek.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

W uzupełnieniu do przesłanych poprzednio zdjęć, podaję jeszcze garść informacji.
1. W założeniu obudowa miała być sześciokątem foremnym. Trochę nie wyszło i powstał ośmiokąt nieforemny, co z resztą nie przeszkadza.

2. Wokół betonowego kręgu, po przymocowaniu do niego śrubami pionowych słupków nośnych, wykonałem niewielki fundamencik betonowy. Do tego fundamentu przykręciłem podwalinki akacjowe. Boki obudowy wykonałem z desek szalunkowych, zakładanych na półfelc.

3. Wałek łańcuchowy sporządzony jest z pnia akacjowego. Obrabiany i wygładzany szlifierką kątową, z tarczą do metalu. Oba końce okute taśmą mosiężną.

4. Daszek, lekkiej konstrukcji krokwiowej, kryty falistą blachą ocynkowaną, następnie pomalowaną.

5. Korba do kręcenia znaleziona w skupie złomu. Rolka do rąk wykonana ze starego wałka do ciasta.

6. Wszystkie elementy drewniane malowane z każdej strony dwukrotnie impregnatem koloryzującym do drewna firmy Nobiles (kolor pinia). Słupki, podwalinki i listwy poziome malowane dodatkowo lakierem uniwersalnym.

Jeśli trzeba coś jeszcze, proszę pytać. :?:
Mietek.
groszek27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 lip 2006, o 00:14

Post »

Witam.Też planuje obudowanie studni ale kamieniami okrągłymi gdyz to pasuje bardziej do mojego ogrodu.i moje pytanie brzmi jakiego cementu użyc aby ta konstrukcja sie utzrymała.To znaczy chodzi mi dokładnie co dodac do cementu ażeby własnie te kamienie były w konstrukcji stabilne.Dodam iż ostani dren ma wysokość 10cm od podłoża a ja planuje zabudowe na minimum 50 cm.CZy dodać jakies zbrojenie lub coś.Ma ktoś jakis pomysł ??J :roll:
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

groszek27 pisze:Witam.Też planuje obudowanie studni ale kamieniami okrągłymi gdyz to pasuje bardziej do mojego ogrodu.i moje pytanie brzmi jakiego cementu użyc aby ta konstrukcja sie utzrymała.To znaczy chodzi mi dokładnie co dodac do cementu ażeby własnie te kamienie były w konstrukcji stabilne.Dodam iż ostani dren ma wysokość 10cm od podłoża a ja planuje zabudowe na minimum 50 cm.CZy dodać jakies zbrojenie lub coś.Ma ktoś jakis pomysł ??J :roll:
elmarek zaprezentował na zdjęciach (patrz wyżej) jak obudowywał studnię kostką granitową. Obudowywanie kamieniem polnym będzie niestety trudniejsze. Radzę Ci:
1. wykonać obok istniejącego drena fundament betonowy pod kamienie,
2. wykonać szalowanie od wewnątrz planowanej obudowy,
3. układać kamienie wokoło szalowania na zaprawie z kleju cementowego,
4. przemywać kamienie i wycierać szmatką zanim cement na nich wyschnie.
Szlowanie po związaniu betonu można rozebrać. Zbrojenie pomiędzy kamieniami nie jest potrzebne.
Mietek.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Timka pisze:Mietku czy takim samym sposobem
można obudowaś studnię piaskowcem :?:
Tak. Każdym kamieniem naturalnym lub sztucznym.
Mietek.
Awatar użytkownika
Jagodzianka
100p
100p
Posty: 122
Od: 16 sie 2006, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Mietku napisz proszę,
w jaki sposób zamocowałeś korbę (lub to na co korba została założona) w wałku łańcuchowym. Interesuje mnie też w jaki sposób przechodzi ona przez słupek nośny - czy wsadziłeś tam tylko jakąś tuleję, czy może łożysko (to samo dotyczy drugiego końca wałka łańcuchowego).

Z góry dzięki za info

Pozdrawiam
Jagoda
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”