Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Acia30
50p
50p
Posty: 72
Od: 22 kwie 2010, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Jurku,
co do miejsca to niestety nie mam wiele w zasadzie w ogóle nie powinnam mieć drzew owocowych bo działka 570m na niej dom z garażem , piaskownica dla dzieci huśtawki trochę kostki część "ozdobna" czyli trawnik + ozdobne nasadzenia, które dopiero organizuję... więc niewiele zostaje . Wcisnęłam 3 drzewka może nie w najlepszych miejscach ale mam nadzieję, że trochę cięcie pomoże a jak bardzo się rozrosną i będą komuś przeszkadzały to wtedy wytnę a to co międzyczasie zjedzą moje dzieciaki i ja będę miała przyjemności to moje. Pomyślę jeszcze może coś wykombinuję bo dopiero się organizujemy :)
Jeśli chodzi o szczepienia to pomysł super i właśnie na tym forum już czytałąm i oglądałam zdjęcia ale sama się nie odważę ... Może znajdę kogoś wprawianego i poproszę. Czytałam gdzieś jednak że takie łączone 2 w 1 itp nie zawsze chcą kwitnąć w podobnym czasie i z zapylenia nici. Ale może jak radzisz zaszczepić ze 2 odmiany to się coś uda.
Zapiszę, te które poleca tytuseee i zobaczymy. Już założyłam zeszyt i notuję co wsadzam (teraz głównie krzewy bo mniejsze i mogą rosnąć w półcieniu)... szkoda że nie zrobiłam tego rok temu :(
Acia30
50p
50p
Posty: 72
Od: 22 kwie 2010, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Witam, wszystkich to znowu ja:)
Czytam o tych zapyleniach czereśni i czegoś nie rozumiem....
Załóżmy, że kupię odmianę wczesną Rivan i potrzebuje ona zapylacza np.Burlat. Burlata z tego co widzę nie zapyli mi Rivan więc muszę kupić trzecią np. Vegę żeby zapyliła Burlata.... i to chyba nie koniec bo Vegę zapylają jeszcze inne więc muszę kupić czwarte drzewko ?! Czy tak w nieskończoność ...... aby wszystkie owocowały... Kiedy koło się zamknie?
źródło zapylania odmian http://podszarotka.republika.pl/index1. ... lacze.html

Proszę o wyjaśnienie. A może bez zapylacza też będą owoce tylko mniej....
asamer
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 17 paź 2009, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekary Śl.

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Najlepiej wybrać takie odmainy, które będą się wzajemnie zapylały. Miałem podobny problem i po długich namysłach wybrałem Vegę i Buttnerę Czerwoną, bo akurat na tej pierwszej mi bardzo zależało, a ta druga też jest niczego sobie.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Acia30 pisze:...Proszę o wyjaśnienie. A może bez zapylacza też będą owoce tylko mniej....
Przeczytaj uważnie wszystkie strony w tym temacie - znajdziesz wyjaśnienie i odpowiedź na swoje pytanie (jeżeli chodzi o wybór odmian zapylających). Tak naprawdę wszystko zależy od miejsca uprawy. Jeżeli są to np. ogrody działkowe - bardzo prawdopodobne że któryś z sąsiadów ma posadzoną czereśnię, będącą dobrym zapylaczem dla Twojego drzewka. I w przypadku działek rzadko są tego typu problemy. Gorzej - kiedy mamy ogród przy domu i wokół brak innych drzew czereśniowych.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Acia30
50p
50p
Posty: 72
Od: 22 kwie 2010, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

asamer pisze:Vegę i Buttnerę Czerwoną
Faktycznie te dwie zapylają się wzajemnie ale ponoć Vega nieraz załapuje się na nasionnicę i trzeba pryskać a mi zależy na uprawach eko (mam dwóch maluchów alergików).
Dlatego chciałam jakąś wczesną odmianę kiedy ta mucha jeszcze nie wylatuje.... drugą najwygodniej byłoby mi zaszczepić bo cieniutko u mnie z miejscem.

pomologu zabieram się jeszcze raz za lekturę wątku może coś pominęłam :oops:
U mnie jest ta druga niekorzystna sytuacja domy mieszkalne z małymi ogródkami głównie ozdobnymi :( Jest jedna sąsiadka 50 m dalej, która posadziła drzewka (czereśnię, jabłonkę i wiśnię)ale też nie wie jakie .....
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Acia30 pisze:...U mnie jest ta druga niekorzystna sytuacja domy mieszkalne z małymi ogródkami głównie ozdobnymi :( ...
W takiej właśnie sytuacji może być problem... jeżeli ma być odmiana wczesna - najlepsza jest "trójka" razem - 'Rivan', 'Burlat', 'Vega' - wtedy nie będzie kłopotu z zapylaniem. Ewentualnie dobierz do wybranej przez siebie wczesnej odmiany, inną - późną - której głównym zadaniem będzie zapylanie.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Acia30 pisze:Witam, wszystkich to znowu ja:)
Czytam o tych zapyleniach czereśni i czegoś nie rozumiem....
Załóżmy, że kupię odmianę wczesną Rivan i potrzebuje ona zapylacza np.Burlat. Burlata z tego co widzę nie zapyli mi Rivan więc muszę kupić trzecią np. Vegę żeby zapyliła Burlata.... i to chyba nie koniec bo Vegę zapylają jeszcze inne więc muszę kupić czwarte drzewko ?! Czy tak w nieskończoność ...... aby wszystkie owocowały... Kiedy koło się zamknie?
źródło zapylania odmian http://podszarotka.republika.pl/index1. ... lacze.html

Proszę o wyjaśnienie. A może bez zapylacza też będą owoce tylko mniej....
Acia czereśni nie zapyla tylko jedna konkretna odmiana.Może to być szereg wielu odmian tylko że jedne odmiany są lepszymi zapylaczami a inne gorszymi.Najlepszymi zapylaczami większości odmian są odmiany Hedelfińska,Buttnera czerwona. :wit
Acia30
50p
50p
Posty: 72
Od: 22 kwie 2010, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Andrew54, dziękuję za wyjaśnienia.
Mam jeszcza jedno pytanie w kwesti czereśni. Okazuje się, że sąsiadka (działka 35-40 m dalej ) ma czereśnię Rivan. Jej kwitła w tym samym czasie co moja(ja nie znam odmiany bo kartkę wyrzuciłam), okazuje się, że kupowałyśmy je w tym samym ogrodniczym i z jej 20-30 kwiatków nie było nic tak samo jak z moich 2-óch.
Czyli pewnie mamy tą samą odmianę czy może to za daleko?
Skoro w tym roku się nie zapyliły to nic tylko musimy posadzić gdzieś pomiędzy nami trzecią czereśnię (na jej kartce napisano, że Rivana zapyla Burlat ) , mamy drogę gminną taką nieutwardzoną zwykłą piaskową więc może tam? Na działkach nie mamy miejsca bo to są takie po 600m.
Czy dobrze kombinuje? Bo ja się dopiero od Was uczę...
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Blackjack - czytałeś co napisałem powyżej? :D
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
ZaKontyK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 maja 2010, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

blackjack pisze: A co zapyli Vegę ? :oops: - bo w "moich" tabelach ani Burlat ani Rivan nie występuje jako zapylacz Vegi...
Vegę zapylą: Karesova, Büttnera Czerwona, Hedelfińska (na podstawie informacji z innego forum)

Myślę, że do Twojego zestawu dobrze będzie pasować Büttnera Czerwona (Büttnerę Czerwoną zapytli Vega).
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Jeszcze raz reset? :wink: :D Staram się pisać raczej zrozumiale i w każdej wypowiedzi (mojej) jest dokładnie ta sama zależność... więc naprawdę już po raz ostatni:
dla Rivana - Burlat (lub Vega);
dla Burlata - Vega
W tym towarzystwie Vega pełni rolę zapylacza (będzie owocowała słabiej). Jeżeli koniecznie chcesz mieć pewność dobrego wyboru zapylacza dla Vegi to czeska odmiana Karesova spełnia ten warunek (jest zapylaczem Vegi i jednocześnie dobrze sama jest zapylana przez Vegę).
Pozdrawiam serdecznie :wink:
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Obawiam się, że takiej informacji nie uzyskasz :wink: Odmiana 'Kanarkowa' była (bo w zasadzie od prawie wieku trudno ją znaleźć poza kolekcjami) uprawiana jedynie amatorsko, w ogrodach lub nasadzana przy drogach wiejskich, alejach. Prawdopodobnie (to moja opinia) dobrym zapylaczem dla niej jest odmiana 'Różowa Wielka' (a to z racji tego, że dawniej właśnie obie były sadzone razem i bez problemu bardzo obficie owocowały). Zakładam, że jesteś pewny że masz naprawdę odmianę 'Kanarkowa' (a nie 'Drogana Żółta' z która bardzo często bywa mylona). :wink:
Pozdrawiam :wink:
Beaty
50p
50p
Posty: 69
Od: 7 lis 2008, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z bliska

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Witam
Proszę o radę- czy posiadając czereśnię rivan i buttnerę czerwoną dokupić vegę, czy może te dwie dadzą sobie radę same?
Nie mam już za wiele miejsca...W mojej wsi rzadko kto posiada czereśnie.
pzd
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”