Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  
Autor Wiadomość
Miczurin
 Tytuł: Re: Czereśnia - zapylanie
PostNapisane: 28 lut 2010, o 19:59 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Lex zanim kupisz to zobacz na oferowane przez tego allegrowicza cuda, nie raz oczy wychodziły mi z orbit jak zaglądałem do jego oferty, ale szczerze mówiąc na allegrooo to niestety norma :?
Co do czereśni to pamiętam ją z dzieciństwa, w smaku dla mnie super ale to pękanie, ale zawsze można zrobić z nich wino :heja

HANAT
PostNapisane: 28 lut 2010, o 20:11 
50p
50p

więcej niż 1
Piotrze nie tylko takie cuda sprzedają na na tym serwisie ;:224 dobrze że nie w grudniu :;230
Wracając do odmiany, pękanie to poważny problem. Na działce jedno drzewo można przykryć, zwłaszcza gdy ma go smakosz tej odmiany.
A tak z innej beczki, spotkałeś w Polsce duży sad z tą czereśnią ?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

pomolog
PostNapisane: 28 lut 2010, o 20:44 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
HANAT napisał(a):
...A tak z innej beczki, spotkałeś w Polsce duży sad z tą czereśnią ?

Szczerze mówiąc - nie. W zasadzie największe były w sadzie doświadczalnym :D
Pozdrawiam serdecznie :wink:

maryann
PostNapisane: 22 mar 2010, o 09:55 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Lex napisał(a):
Czy ktoś widział takie cudo jak
Też zwróciłem na ta sama ofertę i oczy mi się zaśiweciły... dobrze pomolog, że jesteś! Sprzedawca ten ma niesamowity wybór, mam nadzieję że przynajmniej odmiany podaje nie z kapelusza, boi zdjęcia mocno dowolone. Kupię chyba jednak co nieco, choć drogo, ale takie życie kolekcjonera.

max333
PostNapisane: 12 kwi 2010, o 21:39 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
witam
jestem AMATOREM !
mam u siebie czereśnię trzeci rok prawdopodobnie VEGĘ (zdjęcia podam jutro-bo może po kształcie ktoś mi powie czy to na pewno vega-kupowana na targowisku więc na 100% nie mam pewności )

W poprzednim roku owocowała ale zielone owoce wielkości pestki (od czereśni) dość szybko spadły więc myślę że jeżeli w tym roku się to powtórzy to łopata w dłoń

co zapyla VEGĘ ? bo nie widzę w pobliżu zadnych innych czereśni i może to był powód opadnięcia wszystkich ?
1 -czytając forum wpadłem na pomysł aby zrobić wasch&go (2 w 1) tylko jaką ? aby zapylały siebie nawzajem.
2 -... już sam nie wiem bo "czytając"napotkałem coś o karłowatych a TAKIEJ mi właśnie potrzeba tylko szkoda tych 3 lat.
Co można zrobić ?
Może dobre cięcie i będzie mniejsza tylko co z owocami?
Z pnia gałęzie rosną dosyć pionowo(chyba 5 szt) bez żadnych bocznych odgałęzień (dość wysoko więc mała chyba nie będzie,a chciałem w miare małą ale bardzo plenną ,smaczną,bezproblemową :) :wink:

jutro wkleję fotki

Dziadek2
PostNapisane: 13 kwi 2010, o 16:10 
50p
50p
max333 napisał(a):
witam
jestem AMATOREM !

co zapyla VEGĘ ?

Cytuj:
VEGA
Odmiana kanadyjska (?Bing? x ?Victor?). Drzewo rośnie średnio silnie; wcześnie wchodzi w owocowanie, plonuje regularnie o obficie; jest wytrzymałe na mróz Zapylacze: Karesova, Büttnera Czerwona, Hedelfińska Owoce: duże (7,5-8,5 g), szerokosercowate; skórka jasnożółta z żywym karminowym rumieńcem; miąższ jasnożółty, chrząstkowaty, soczysty, bardzo smaczny; sok bezbarwny dojrzewanie: na przełomie czwartego i piątego tygodnia dojrzewania czereśni, choroby: drzewo mało podatne, owoce podatne na moniliozę, przydatność: odmiana deserowa i przetwórcza, do uprawy towarowej i amatorskiej.

Było już o tym na forum :) :D
viewtopic.php?f=34&t=3684&start=14

Może się komuś przyda Obrazek

Acia30
PostNapisane: 22 kwi 2010, o 11:03 
50p
50p

---
Witam,
jestem nowa na forum i jestem początkującym "ogrodnikiem" bo od roku mam małą działkę.
Rok temu kupiłam czereśnię w sklepie ogrodniczym i posadziłam ją w ogródku i niestety wyrzuciłam etykietę. Zrobić coś szybko nie znaczy dobrze ....
Nie mam więc pojęcia co to za odmiana i teraz się dowiaduję, że czereśnie nie są samopylne :(
Czy jeśli nie ma zapylacza to nie będzie wcale owoców?
Mam mało miejsca więc nie mogę posadzić kilku innych odmian żeby ją zapylały a ponadto nie wiem co ją zapyli....
Czy jest jakiś pewniak, który zapyli nieznaną mi odmianę ? A może ją wyciąć i kupić świadomie jakąś inną odmianę . Ona ma teraz jeden pączek/ kwiatek.
Czy skoro teraz kwitnie to jest wczesna czy późna?
Proszę o pomoc i pozdrawiam wszystkich uczestników.
Beata
Obrazek Obrazek

pomolog
PostNapisane: 22 kwi 2010, o 12:26 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Acia30 napisał(a):
...Czy jeśli nie ma zapylacza to nie będzie wcale owoców?...

Czasami może nie być w ogóle, a z reguły będzie ich bardzo mało :wink:

Acia30 napisał(a):
...Czy jest jakiś pewniak, który zapyli nieznaną mi odmianę?...

Nie, nie ma takiej uniwersalnej odmiany czereśni

Acia30 napisał(a):
...Czy skoro teraz kwitnie to jest wczesna czy późna?...

Beato, termin kwitnienia drzew nie jest bezpośrednio powiązany z terminem dojrzewania czy zbioru owoców. Mamy odmiany wcześnie, średnio wcześnie i późno kwitnące (tak je szeregujemy) - ale to nie oznacza, że odmiana która kwitnie wcześnie będzie jako jedna z pierwszych nadawała się do zbioru. Jeżeli natomiast pytasz, czy jest to odmiana wcześnie czy późno kwitnąca - to nikt Ci nie odpowie na to pytanie bez porównań z innymi odmianami, w Twoim rejonie, okolicy.
Pozdrawiam serdecznie :wink:

Smolkus1993
PostNapisane: 22 kwi 2010, o 16:55 
200p
200p
Witam czy wasze Czereśnie Burlat i Vega wypuściły już pąki albo mają chociaż liście bo u mnie narazie nic gdy przyciąłem je sekatorem czubek to nie jest on suchy jest można powiedzieć zielony gałązki tez po obcięciu 3cm są w środku zielone

tytuseee
PostNapisane: 22 kwi 2010, o 18:30 
200p
200p
Co do zapylanie, nie ma uniwersalnego zapylacza, ale są czereśnie zapylające bardzo dobrze, większość odmian jak np. Van, Vega czy Sam.

Acia30
PostNapisane: 22 kwi 2010, o 18:38 
50p
50p

---
Pomologu,
bardzo dziękuję za odpowiedź, słuszna uwaga aby popatrzeć na drzewka w okolicy !!! Tak zrobię tyle, że najbliższe kojarzę ok 1,5 km dalej. Moja działka graniczy z W-wą i tu są niewielkie działeczki więc ludzie robią typowo ozdobne ogrody. Ja jestem chyba wyjątkiem bo oprócz części ozdobnej mam też tą praktyczną - mieszkając w bloku zawsze marzyłam o własnych drzewkach i w końcu się udało :)
O to kwitnienie pytam bo czytałam, że późniejsze trzeba pryskać przed nasiennicą a ja chcę uniknąć chemi.
Obawiam się, że chyba i tak wymienię drzewko bo nie mam miejsca na drugą czereśnię :( a nawet jakbym gdzieś ją wcisnęła to i tak nie wiadomo jaką sadzić. Oddam siostrze na ogródki działkowe tam na pewno jakiś sąsiad będzie miał zapylacz bo mają tam mnóstwo drzewek owocowych....
U mnie gdzie spojrzeć to tuje i iglaki....
Dziękuję i widzę, że dużo muszę się jeszcze nauczyć :)

Jurek
PostNapisane: 22 kwi 2010, o 19:29 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Acia30 - posadziłaś tę czereśnię w fatalnym miejscu. Pomyśl, jak to drzewo będzie wyglądało za 10 lat.....Posadziłaś je za blisko ogrodzenia. Jeśli możesz, to przesuń drzewko ze 2 metry, póki jeszcze możesz.
A jeśli nie chcesz rezygnować z czereśni, a nie masz miejsca na drugą - to poproś kogoś, kto ma oznaczone odmiany i potrafi to zrobić - żeby zaszczepił Ci ze dwie inne odmiany w przyszłym roku na tej Twojej

Acia30
PostNapisane: 22 kwi 2010, o 19:51 
50p
50p

---
Jurku,
co do miejsca to niestety nie mam wiele w zasadzie wogóle nie powinnam mieć drzew owocowych bo działka 570m na niej dom z garażem , piaskownica dla dzieci huśtawki trochę kostki część "ozdobna" czyli trawnik + ozdobne nasadzenia, które dopiero organizuję... więc niewiele zostaje . Wcisnęłam 3 drzewka może nie w najlepszych miejscach ale mam nadzieję, że trochę cięcie pomoże a jak bardzo się rozrosną i będą komuś przeszkadzały to wtedy wytnę a to co międzyczasie zjedzą moje dzieciaki i ja będę miała przyjemności to moje. Pomyślę jeszcze może coś wykombinuję bo dopiero się organizujemy :)
Jeśli chodzi o szczepienia to pomysł super i właśnie na tym forum już czytałąm i oglądałam zdjęcia ale sama się nie odważę ... Może znajdę kogoś wprawianego i poproszę. Czytałam gdzieś jednak że takie łączone 2 w 1 itp nie zawsze chcą kwitnąć w podobnym czasie i z zapylenia nici. Ale może jak radzisz zaszczepić ze 2 odmiany to się coś uda.
Zapiszę, te które poleca tytuseee i zobaczymy. Już założyłam zeszyt i notuję co wsadzam (teraz głównie krzewy bo mniejsze i mogą rosnąć w półcieniu)... szkoda że nie zrobiłam tego rok temu :(

Acia30
PostNapisane: 24 kwi 2010, o 00:17 
50p
50p

---
Witam, wszystkich to znowu ja:)
Czytam o tych zapyleniach czereśni i czegoś nie rozumiem....
Załóżmy, że kupię odmianę wczesną Rivan i potrzebuje ona zapylacza np.Burlat. Burlata z tego co widzę nie zapyli mi Rivan więc muszę kupić trzecią np. Vegę żeby zapyliła Burlata.... i to chyba nie koniec bo Vegę zapylają jeszcze inne więc muszę kupić czwarte drzewko ?! Czy tak w nieskończoność ...... aby wszystkie owocowały... Kiedy koło się zamknie?
źródło zapylania odmian http://podszarotka.republika.pl/index1. ... lacze.html

Proszę o wyjaśnienie. A może bez zapylacza też będą owoce tylko mniej....

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 118 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: bajern82, Darko52, Geniodekt, Majka65 i 75 gości