Roundup - jak działa,kiedy rozkłada się w ziemi,skutki jego działania itp

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

frant pisze:Pryskać Roundupem można niemal cały rok , warunkiem jest dodatnia temperatura i suche rośliny .. Mało sie o tym mówi , ale środek posiada też dzialanie doglebowe . Zatem jeśli ktoś zapuścił perz przez wiosne -lato , to nawet na jesien zrobiony oprysk będzie bardzo wskazany . Oczywiście , ze lepiej bylo robić na wiosne , ale też lepiej zrobić na jesien niż czekać następnej wiosny . Perzu zupełnie nie zlikwidujemy , ale dostanie już porządnie po uszach ( troche dolistnie , a troche doglebowo , bo w czasie chłodu wolno się rozkłada ) , a na wiosne poprawimy w fazie kilku liści ... i będzie dobrze . A sadownicy stosują ostatnie opryskiwanie na chwasty nawet w grudniu , o ile jest dodatnia temp. . Na wiosne chwasty ruszają dużo pożniej , i jest ich mniej . Wiedzą co robią 8-) , bo przecież środki tanie nie są :? ...
Jesienny oprysk ma tą jeszcze zaletę, że występuje naturalny ruch soków roślin z liści do części podziemnych, czyli tam gdzie Roundap ma działać. Ponadto utrzymywanie się w zimnie środka na powierzchni gleby niszczy wschody chwastów wiosną. O ile oczywiście nie zostanie wypłukany przez masy topniejącego śniegu.
Cenę oprysku można zmniejszyć kupując analogi pod inną nazwą.
Dzięki opryskowi jesiennemu i powtórce na wiosnę zaczynam wygrywać walkę z chwastami ;:63 ;:136 ;:138 A miałem pokrzywy większe ode mnie (mam wzrost wyższy niż średnia), podagrycznik, perz, łopian, żywokost, jaskry różnych gatunków itp. Same cuda.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

Grzegorz, jaką dawkę stosujesz Roudapu np. na 1 litr wody?
A może coś innego stosujesz?
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

Dlaczego kolega frant napisał bzdury o działaniu doglebowym roundupu? Jest to środek działający tylko na zielone cześć roślin.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

suzana pisze:Grzegorz, jaką dawkę stosujesz Roudapu np. na 1 litr wody?
A może coś innego stosujesz?
Właśnie kupiłam małą saszetkę z roundupem (ultra 170SL), 40ml na 1 litr wody - tak pisze na opakowaniu i to mi w zupełności wystarczy. Odpada problem z odmierzaniem.
Pierwszy raz spotkałam roundup w saszetkach, były i większe saszetki.
Pozdrawiam! Gienia.
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

wolodi pisze:Dlaczego kolega frant napisał bzdury o działaniu doglebowym roundupu? Jest to środek działający tylko na zielone cześć roślin.
Pisze na podstawie wiedzy i własnych doświadczeń ... Czy są to '' bzdury " to jest Twoja ocena :? , ale dobrze by było gdybyś poparł ją merytorycznie , a nie tylko emocjonalnie . A na etykietkach rożne rzeczy piszą , głownie te najważniejsze rzeczy , nikt książki do butelki nie będzie załączał... :D . Ale z pewnością nie jest określone kategorycznie ,ze środek dziala "tylko" na części zielone ... Oczywiście przez nie działa najszybciej i najskuteczniej , ale nie tylko . A post GrzegorzaR potwierdza moje obserwacje , bo jesienią za wiele częsci zielonych nie ma , a chwasty na wiosne są mocno ogłuszone środkiem . Albo idz do sadowników i powiedz im , że kto w listop- grudzien pryska na chwasty Roundapem ma puste komory w glowie ... ;:14 Powiem Ci jeszcze coś , ale bez nadziei na zrozumienie : otóż pewnego razu wypryskałem kępe perzu i ostów w tunelu , w odleglości 10m od róż . tunel był zamknięty a noc . Efekt na rożach byl już po 4-5dniach , niemal wymarly - przez 2lata dochodzily do formy .. :cry: . Zatem z pewnością można mówić ROWNIEŻ o dzialaniu GAZOWYM :shock: ... Srodek paruje ( w warunkach dość wysokiej temperatury ) i w tej postaci jest przyjmowany przez rośliny rosnące w oddaleniu , zresztą czuć silny zapach środka po wykonanym zabiegu .
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

Witam,

czytając to co napisaliście jestem trochę w kropce. Czy mogę pryskać wokół drzewek 2 letnich roundupem na chwasty? Czy nie zaszkodzi to drzewkom?

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

suzana pisze:Grzegorz, jaką dawkę stosujesz Roudapu np. na 1 litr wody?
A może coś innego stosujesz?
Nie stosuję na litr wody, lecz staram się dopasować do powierzchni pryskanej. Kupuję preparat pod nazwą chemiczną (dużo taniej) w 5 l baniakach. Tam podają dawki na hektar. Dzielę przez 4 i mam dla swojej działki.
W praktyce na 10 l opryskiwacz daję 500 ml + 2łyżki siarczanu amonu. Aż miło popatrzeć, jak żółkną i więdną chwasty. Perz ginie praktycznie cały po jednym oprysku, długo trzyma się pokrzywa, podagrycznik, jaskry i żywokost.
Oprócz oprysków stosuję również malowanie trawy na zielono . Tylko proszę się nie śmiać. W miedzyrzędziach 20 cm maluję chwasty 15 cm pędzlem malarskim.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

wolodi pisze:Dlaczego kolega frant napisał bzdury o działaniu doglebowym roundupu? Jest to środek działający tylko na zielone cześć roślin.
W niektórych źródłach podają, że może przenikać przez osłonkę nasion i niszczyć je w zarodku.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

Lex pisze:Witam,

czytając to co napisaliście jestem trochę w kropce. Czy mogę pryskać wokół drzewek 2 letnich roundupem na chwasty? Czy nie zaszkodzi to drzewkom?

Pozdrawiam serdecznie
Masz dwa wyjścia. Albo pryskać tak, by nic nie dostało się na korę (albo potem spłukać wodą - zrobiłem tak w przypadku przypadkowo spryskanej piwonii krzewiastej z dobrym skutkiem). Możesz również osłonić pnie. Na stałę malując farbą emulsyjną (może być z dodatkiem topsinu), albo czasowo papierem, czy czymś takim. Papier jest dobry, bo można go potem spalić.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

Kolego patrz instrukcja: Środek stosowany nalistnie. Nie trzeba tu pisać książki:
bo np. środek Panida w instrukcji ma napisane: środek stosowany nalistnie i doglebowo. I już jest wszystko jasne. Do tego w etykiecie masz podane przeciwwskazania: Środka nie stosować przed wschodami chwastów.
Co do sadowników o ile wiesz w sadzie utrzymywany jest często tzw. ugór herbicydowy w związku z tym glifosat(bo to jest subst. aktyw. roundupu) stosuje się tuż pod drzewem, często spływa nawet po korze drzew. Według Twojej teorii jeśli działał by doglebowo zniszczył by drzewka, a jednak tak nie jest. Jasienia owszem stosuje się go w sadach i jest wtedy całkiem sporo zielonych części chwastów. W grudniu hmm ciekawie ten oprysk musi wyglądać z racji śniegu:) Co do róż sam stosowałem glifosat w przypadku róż na pniu szczepionych, stosowałem pod samym pniem i jakoś nie obserwuje ich uszkodzenia.
Natomiast wskaż mi rolnika który stosuje ten preparat na glebę wolna od chwastów?
Co do Twojego tunelu: to jak sam napisałeś zabieg wykonałeś w warunkach wysokiej temp. a jak wiadomo w takich warunkach nie można stosować środków ochrony roślin!

"niektórych źródłach podają, że może przenikać przez osłonkę nasion i niszczyć je w zarodku"
Chętnie poznał bym te źródła, może mi kolega podesłać?
Uważam to bardzo ciekawe, gdyż glifosat stosuje się w uprawach często po wysiewie nasion ale przed ich wschodami (np. burak) (patrz etykieta preparatu), także wedle tej teorii preparat zniszczył by owe nasiona np. buraka w zarodku.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

wolodi pisze:Co do sadowników o ile wiesz w sadzie utrzymywany jest często tzw. ugór herbicydowy w związku z tym glifosat(bo to jest subst. aktyw. roundupu) stosuje się tuż pod drzewem, często spływa nawet po korze drzew. Według Twojej teorii jeśli działał by doglebowo zniszczył by drzewka, a jednak tak nie jest. Jasienia owszem stosuje się go w sadach i jest wtedy całkiem sporo zielonych części chwastów. W grudniu hmm ciekawie ten oprysk musi wyglądać z racji śniegu:) Co do róż sam stosowałem glifosat w przypadku róż na pniu szczepionych, stosowałem pod samym pniem i jakoś nie obserwuje ich uszkodzenia.
Natomiast wskaż mi rolnika który stosuje ten preparat na glebę wolna od chwastów?
Co do Twojego tunelu: to jak sam napisałeś zabieg wykonałeś w warunkach wysokiej temp. a jak wiadomo w takich warunkach nie można stosować środków ochrony roślin!
Czyli myślisz, ze stosując osłonkę herbicydowa marolex mogę pryskać pod 2 letnimi drzewkami?

Pozdrawiam serdecznie
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

Oczywiście ze możesz byle nie zniosło Ci cieczy użytkowej na liście i inne niezdrewniałe części rośliny
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Roundup i skutki jego działania

Post »

wolodi pisze:Kolego patrz instrukcja: Środek stosowany nalistnie. Nie trzeba tu pisać książki:
Istotnie, wystarczy przeczytać instrukcję:
http://www.mazacze.com.pl/Roundup.pdf
pierwsze zdanie po Działanie na chwasty "przez niezdrewniałą korę.
Odnośnie przenikania przez osłonkę nasion przeczytałem w jakimś artykule o uprawie warzyw w Haśle Ogrodniczym. Spróbuję znaleźć.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”