Lilie termin sadzenia, przesadzania, głębokość

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Moja wiedza na ten temat jest jeszcze dość uboga, ale gdy w ramach wymiany roślin otrzymałem (od przemiłej forumowiczki i jak uważam fachowca w tej dziedzinie) cebule lilii, moje zainteresowanie tą problematyką wzrosło.
Teraz z uwagą śledzę na forum wątki dotyczące lilii.
Na własne potrzeby przeglądałem (już wcześniej) między innymi informacje na temat terminów sadzenia lilii - podaję to co znalazłem - bez, żadnych komentarzy.
(o własnych doświadczeniach będę mógł pisać za kilka lat)
.
Mam nadzieję, że nie spowoduję tymi informacjami zamieszania. :lol: To są jedynie wybrane fragmenty dotyczące lilii.

„Florand – twój partner w ogrodzie”
Okres sadzenia: kwiecień-maj, wrzesień-listopad.

"Porady"
Lilie azjatyckie - Są nie wrażliwe na mróz!! mogą bez problemów spędzać zimę na balkonie, oczywiście w odpowiednim pojemniku. Sadzimy je wiosną, gdy tylko ustąpią przymrozki, a przesadzamy w razie potrzeby we wrześniu lub październiku, najdalej do połowy miesiąca.

„Ogród XXX lecia”
Terminy sadzenia gatunków zimujących w gruncie;
Lilie - wrzesień – październik

„Praktiker – praktyczne porady”
Czas sadzenia cebul jest rozciągnięty od sierpnia do października. Najwcześniej sadzimy przebiśniegi, śnieżyczki, cebulice, krokusy i zimowity (uwaga, są trujące). W połowie września przychodzi czas na hiacynty, narcyzy, koronę cesarską. Najpóźniej - tulipany i lilie

„GazetaDom.pl - Ogrody”
Niektóre gatunki można sadzić także w październiku. Dobrze to znoszą kosaćce cebulowe, lilie, krokusy oraz tulipany.

„Ogrody tematyczne”
Termin sadzenia: rośliny kwitnące wiosną należy sadzić jesienią od września do października.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
moromik
50p
50p
Posty: 50
Od: 12 maja 2007, o 16:32
Lokalizacja: Szymbark (Małopolska)

Post »

Witajcie! Mam zwykłą (wiem, w sumie każda jest niezwykła) białą lilię. Rośnie na tym samym miejscu chyba już z 10 lat. Jednego roku kwitnie innego znów nie. W tym roku zakwitło ok. 5 kwiatów. To bardzo dużo porównując z innymi latami. Czy mam rozdzielić je i przesadzić, czy nie zakłócać ich rytmu. Czy nie za późno na takie zabiegi? Mieszkam na ok. 500m.npm i zima trochę szybciej tu nadchodzi.
Pozdrawiam. Monika.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

gdy sadzi się lilie kupne (sklepy, centra ogrodnicze, katalogi wysyłkowe) bywa, że cebule zakupione wiosną nie wschodzą - żeby nie wybijały pędy stosuje się przeparaty hormonalne uzywane do ziemniaków "stop kiełek", wychodzą dopiero po roku.

przy przesadzaniu
w przypadku L. mortagon - optymalny termin przeadzania to przełom sierpnia i września - przesadzana póxniej potrafi się obrazić i nie wzejśc w następnym roku lub nie wydać pędu kwiatowego.

w przypadku mieszańców azjatyckich i im pokrenych mieszańców IX-X, ścinamy pęd na 20-30 cm i przesadzamamy, rozdzielamy, lilie o domieszcze "krwi" lilii orientalnych lubią torf w podłożu, są wówczas ładniejsze jak te ze sklepu.

"czyste" odmiany lilii orientalnych w rejonach ciepłych kraju (Pomorze, Śląsk) mozna sadzić na jesieni lub wiosną - bardzo dobrze reagują gdy są sadzone w kwaśne organiczne podłoże, w chlodnieszych rejonach kraju lepiej jesienią wykopac cebule i zimować je w piwnicy w torfie
Awatar użytkownika
eowinka
50p
50p
Posty: 99
Od: 16 sie 2007, o 15:02
Lokalizacja: okolice Częstochowy

Post »

Witam wszystkich. Wsadziłam lilie jakieś dwa tygodnie temu i teraz rosną, niektóre mają już po kilkanaście centymetrów, a jedna małe pąki. Czy to normalne, że teraz już rosną, czy po prostu coś się im poprzestawiało i jak przyjdą mrozy zmarzną i wiosną nie pozostanie po nich ślad :(
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Prawdopodobnie posadziłaś cebule lilii
z wybijającymi pąkami kwiatowymi.
Widziałam takie egzemplarze w sklepach.
Podejrzewam ( jest to wyłącznie moje spostrzeżenie ),
że mogą zmarznąć. Chyba, że zdążą przy ciepłej jesieni zakwitnąć :D
Tak czy tak okryłabym je na zimę.
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Post »

Do moromik
Ja bym je jeszcze przesadziła.
Prawdopodobnie nie kwitną dlatego, że zbyt się zagęściły i "wypchnęły się" na powierzchnię . Jak je wykopiesz, zobaczysz ile tam jest cebulek przybyszowych. I posadź je głębiej: 15 - 20 cm.
U mnie też w tym roku te białe lilie nie zakwitły. Jak się w końcu zabrałam za przesadzanie to złapałam się za głowę- było tyle nowych cebul i właśnie "powyłaziły" prawie na powierzchnię a sadziłam je dosyć głęboko.
Awatar użytkownika
eowinka
50p
50p
Posty: 99
Od: 16 sie 2007, o 15:02
Lokalizacja: okolice Częstochowy

Post »

Niektóre lilie miały widoczne pąki, ale rosną tez te, u których nic nie było, tylko cebula. Już przykryłam je słomą, ale i tak pewnie zmarzną. I teraz nie wiem czy jak teraz zaczęły rosnąć, to czy wiosną będzie im sie chciało jeszcze raz wypuszczać łodygi i kwiaty :) Pozdrawiam wszystkich serdecznie i zimy takiej jak ostatnio życzę
marta83
100p
100p
Posty: 160
Od: 23 kwie 2008, o 10:41
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

kupiłam kilka gatunków lilii i mam zamiar je posadzić tylko zastanawiam się w jakim miejscu nasłonecznionym?
półcieniu? na glebie żyznej? mokrej?i jak głęboko je się sadzi? i jakie towarzystwo lubią za wskazówki dziękuje
pozdrawiam
martuś
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Lilie sadzimy w glebie lekkiej, przepuszczalnej, próchniczej zawsze dostatecznie wilgotnej. Wymagają miejsc słonecznych ew. lekko zacienionych. Lilie azjatyckie są mniej wymagające, orientalne i trąbkowe maja większe wymagania. Głębokość sadzenia powinna być równa obwodowi cebul. Ja sadzę "na oko" 15-20 cm.
em
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 731
Od: 26 mar 2008, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj! Cebulki posadź w żyznej, przepuszczalnej ziemi. Książkowa głębkość sadzenia cebuli to jej trzykrotna wysokość, ale posadzone troche płycej też dobrze rosną. Jeśli gleba jest ciężka dodaj pod każdą cebulę małą garść gruboziarnistego piasku ( to je uchroni przed gniciem) . Najlepsze miejsce to pełne słońce lub lekki półcień ( ocienione kwitną dłużej). Powierzchnię między cebulami wyściółkuj korą, kompostem lub obsadź niskimi bylinami ( to zatrzyma wilgoć w podłożu i zapobiegnie wyrastaniu chwastów). U mnie lilie rosną w sąsiedztwie macierzanek, floksów szydlastych, ułudki wiosennej i sasanek. Jeśli masz cebule lilii orientalnych (OR) lub odmian z grupy orientpetów(OT), to możesz je posadzić w kwaśnej ziemi na rabacie z roślinami wrzosowatymi. I na koniec bardzo ważna sprawa : jeśli w ogrodzie masz nornice, karczowniki lub inne dokuczliwe gryzonie to posadź cebulki w osłonkach bo inaczej zostaną szybko zjedzone ...
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w uprawie !!!
Emil
Awatar użytkownika
Hanka 1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3058
Od: 30 kwie 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Moje lilie w 2007 roku

Post »

Obrazek

lilii mam bardzo dużo ,cieszą oczy,zachwycają.orientalne pięknie pachną
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Osobiście sadzę lilie w mieszance ziemi ogrodowej i ziemi gliniastej. Na miejsce sadzenia wybieram południe ogrodu w bardziej zacienionej części (tak aby słońce nie szkodziło za bardzo roślinie). Pozdrawiam
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Powschodziły mi lilie trąbkowe z nason, obecnie mają około 10cm. i co mam dalej z tym robić? :?:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”