Miedzian

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7442
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja

Post »

Z etykiety: jabłoń, grusza do pierwszych zabiegów- 1,5kg na 500-750litrów/ha.
Wygląda na to, że 15gram na 5-7 litrów wody. Nie wiem czy dobrze przeliczyłam więc sprawdź.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
cliodci
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 18 maja 2009, o 23:37
Lokalizacja: 3M

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja

Post »

Dzięki za info, ale ja mam miedzian w płynie i nigdzie nie mogę znaleźć stężeń. A ile zabiegów przeprowadza się wiosną?
Pozdrawiam

"raczkujący"
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7442
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja

Post »

Miedzianem na drzewka owocowe - jeden, wczesną wiosną. Później można poparzyć.
Miedzian w płynie to chyba EXTRA, a ten stosuje się jesienią na brzoskwinie, kup raczej Miedzian 50WP. Ale czy to nie za późno? U nas już są malutkie pąki kwiatowe na gruszach i jabłoniach.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
cliodci
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 18 maja 2009, o 23:37
Lokalizacja: 3M

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja

Post »

U nas zimno ciągle, na drzewach ledwo widać małe pączki albo i nie.

Pozdrawiam
Pozdrawiam

"raczkujący"
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7442
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja

Post »

Strefa 3m to gdzie jest? Gdzieś na północy? Napisz mniej więcej region,bo trudno się zorientować.
U nas już pięknie kwitną dzikie śliwy, trześnie i wiśnie szklanki, a pada już trzeci dzień.
Kwitną też na różowo jakieś drzewka ozdobne posadzone wzdłuż mojej ulicy.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja

Post »

3M to pewnie TrójMiasto :wink:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
cliodci
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 18 maja 2009, o 23:37
Lokalizacja: 3M

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja

Post »

Brawo Nalewka, dokładnie tak jak mówisz. U nas wciąż zimno i ledwo widać pączki, tak to już jest nad morzem.
Pozdrawiam

"raczkujący"
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7442
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja

Post »

Nie wpadłam na to, że 3M to Trójmiasto :oops: .
Jeśli nie ma pączków kwiatowych to możesz opryskać miedzianem, ale nie EXTRA, tylko zwykłym.
Miedzianem można poparzyć pąki.
Pozdrawiam! Gienia.
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja

Post »

A to ciekawe. Może koleżanka wyjaśnić dlaczego zwykły a nie extra?(dodam że oba preparaty zawierają tlenochlorek miedzi).
A co do uszkadzania paków to też jakaś bzdura (oczywiście przy stosowaniu we właściwym stężeniu, temp., nasłonecznieniu itd.).
Dodam że substancja ta (tlenochlorek miedzi) zarejestrowana jest w rolnictwie ekologicznym i np. na zachodzie europy w sadach ekologicznych wykonuje się nawet kilkanaście zabiegów z udziałem tej substancji przeciwko parchowi.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7442
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja

Post »

wolodi pisze:A to ciekawe. Może koleżanka wyjaśnić dlaczego zwykły a nie extra?(dodam że oba preparaty zawierają tlenochlorek miedzi).
A co do uszkadzania paków to też jakaś bzdura (oczywiście przy stosowaniu we właściwym stężeniu, temp., nasłonecznieniu itd.).
Dodam że substancja ta (tlenochlorek miedzi) zarejestrowana jest w rolnictwie ekologicznym i np. na zachodzie europy w sadach ekologicznych wykonuje się nawet kilkanaście zabiegów z udziałem tej substancji przeciwko parchowi.
:D :D Akurat koleżanka nie jest chemikiem a emerytowaną księgową - a w takim zawodzie najważniejsze , to to, co jest na papierze i kieruje się wyłącznie informacjami zawartymi w etykiecie rejestracyjnej miedzianu, stoi tam jak wół:
" Rośliny sadownicze
Ze względu na możliwość spowodowania oparzeń, środek stosować tylko do pierwszych zabiegów. Wykonać 1-2 zabiegi w sezonie"
Extra można stosować, nie przeczę np w okresie nabrzmiewania pąków na raka bakteryjnego na czereśni (jest w programie ochrony) ale Clioci pytał o stężenie, zgubił ulotkę a etykietę mam tylko do miedzianu 50WP.
Pozdrawiam! Gienia.
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja

Post »

Jeśli już tak czytamy wszystko z etykiety to zarówno przy miedzianie 50 wp jak i miedzianie extra jest napisane to samo zdanie odnośnie poparzeń.
Dlatego nie wiem dlaczego akurat polecać wp a nie extra?Poza tym z racji konsystencji extra jest dużo łatwiejszy w odmierzeniu.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja

Post »

Oczywiście - niezależnie od formulacji, działalność "destrukcyjna" jest podobna (nawet w przypadku proszku, z uwagi na możliwość niedokładnego rozpuszczenia trochę większa) :wink: Ale spokojnie... :D Nie chodzi tu o pąki, tylko o pierwsze liście (listki) o nieco innej budowie, które można poparzyć przy stosowaniu wyższej dawki (taka wartość graniczna to ok. 1,2 l/ha). Uszkodzenia zresztą nie są poważne - choć łatwo zauważalne. Dlatego Miedzian w dawce 1,5 l (czy wcześniej wyższej) stosujemy do pierwszych zabiegów. Później, podczas wegetacji dawka dla Miedzianu Extra 350 SC jest obniżona do 0,75 l/ha. Zastosowany w dawce wyższej (np. 1,5 l/ha w okresie kwitnienia) może spowodować i w pewnym stopniu uszkodzenia kwiatów - ale tu chodzi o zarazę ogniową, więc plon schodzi na "plan dalszy". Jeszcze jedna uwaga - w dawce powyżej 1,8 l/ha Miedzianu nie stosujemy w uprawach stanowiących pożytek dla pszczół.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7442
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja

Post »

Pomologu, fajnie że się odezwałeś :D . Cliodci pytał o stężenie, piszesz np 1,2l miedzianu na ha, ale ile w ilu litrach wody na hektar - 500, 700 czy więcej?
Wtedy Cliodci będzie mógł sobie łatwo przeliczyć dawkę preparatu np na 5 czy 2 litry wody.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”