Płodozmiany.Zmianowanie upraw.Uprawy współrzędne

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Co po czym?

Post »

Kubuś, u mnie w notatkach stoi; po psiankowatych i dyniowatych- korzeniowe ( u mnie marchew , pietruszka, buraczki i cebula-na przemian z marchwią),
po korzeniowych- kapustne. Kapustnych nie sadzę, no to idą strączkowe- tego jest sporo. A że zagonki są różnej wielkości, to już całkiem głupieję. Na szczęście, co roku dajemy cienką warstwę obornika lub podłoża z pieczarek ( mamy piasek) więc składniki są w miarę uzupełniane.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Re: Co po czym?

Post »

Yhym..., poczekam jeszcze na odpowiedzi innych. Tobie, bardzo dziękuje za odpowiedź. Ale jak by nie patrzył, to i tak masz większe doświadczenie w uprawie niż ja. :)

Pozdrawiam :wink:
U Kubusia na wsi-Mój ogródek
marcib
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 kwie 2010, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co po czym?

Post »

Dobry temat. Kapustne i pomidora atakują te same choroby, ale pomidor chroni przed bielinkiem kapustnikiem.
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Re: Co po czym?

Post »

Zawsze można robic wywar lub napar z liści pomidora, jak się je obrywa z krzaków. I pryskac.
Nagietki podobno dobrze chronią kapustne przed chorobami i szkodnikami...

Pozdrawiam :wink:
U Kubusia na wsi-Mój ogródek
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Jak wykorzystać mały warzywniak zmieniając warzywa w sezonie

Post »

leosta pisze:Witam
Ja por i czosnek sadzę zawsze w truskawkach.
A czy można uprawiać por w sąsiedztwie czosnku? Obydwa warzywa należą do cebulowych.
Z kolei por i seler właśnie uprawiam współrzędnie tzn. 1 rząd pora i 1 rząd selera.
Pamiętajcie o ogrodach...
elaolszewska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 kwie 2010, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak uprawiać warzywa?

Post »

Witam! mam mały ogródek warzywny ok 50 m w związku z tym nie mogę stosować płodozmianu co roku sieję po zagonku marchwi pietruszki buraczków pory i selery co jakieś 3 lata stosuję obornik(w ubiegłym roku granulowany)i muszę powiedzieć że moje starania są na marne bo jak co roku marchew ma połyśnicę a cała reszta jest tak zrośnięta że aż szkoda roboty. w tej chwili jak zwykle warzywa już posiane.poradźćie co zrobić aby historia z poprzedniego roku nie powtórzyła się.Może powinnam zastosować jakiś nawozy mineralne i co na tą połyśnicę radzicie(oczywiście posadziłam między marchwią cebulę)
proszę radę
POZDRAWIAM
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ładne warzywa

Post »

Ja co roku stosuję płodozmian a śmietka na cebuli i tak jest, więc niezbyt się to ma do płodozmianu :roll: CO znaczy że cała reszta jest "tak zrośnięta"?
Groser
100p
100p
Posty: 104
Od: 21 kwie 2010, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okocim/Brzesko/Kraków

Re: ładne warzywa

Post »

Płodozmian może nie wystarczyć żeby ograniczyć śmietkę. Jedną z takich biologicznych metod zwalczania tego owada jest uprawa współrzędna cebuli z marchwią. Możesz spróbować - ja tak robię i śmietki nie mam (tylko wcześniej też jej nie miałem :))
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ładne warzywa

Post »

Cebula z marchwią też nie pomaga :wink: próbowałem tej metody.
Groser
100p
100p
Posty: 104
Od: 21 kwie 2010, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okocim/Brzesko/Kraków

Re: ładne warzywa

Post »

To chyba zostaje chemia :?:
elaolszewska pisze:Witam! mam mały ogródek warzywny ok 50 m w związku z tym nie mogę stosować płodozmianu co roku sieję po zagonku marchwi pietruszki buraczków pory i selery co jakieś 3 lata stosuję obornik(w ubiegłym roku granulowany)i muszę powiedzieć że moje starania są na marne bo jak co roku marchew ma połyśnicę a cała reszta jest tak zrośnięta że aż szkoda roboty. w tej chwili jak zwykle warzywa już posiane.poradźćie co zrobić aby historia z poprzedniego roku nie powtórzyła się.Może powinnam zastosować jakiś nawozy mineralne i co na tą połyśnicę radzicie(oczywiście posadziłam między marchwią cebulę)
proszę radę
POZDRAWIAM
Płodozmian jest wskazany ale nie konieczny. Natomiast prawdopodobnie w glebie już się zadomowiły larwy połyśnicy. A co do zachwaszczenia to pewne chwasty kłączowe (np. perz, podagrycznik) trzeba zwalczyć mechanicznie najlepiej gdy nie ma roślin uprawnych na grządce, bo innego sposobu nie ma. Oprócz tego będą się pojawiały inne chwasty w całym sezonie bo te rośliny bardzo łatwo się sieją. Zabiegu pielenia nie unikniemy. Można oczywiście odrobinę go zminimalizować przez mulczowanie lub włókninę. A do nawożenia polecam zastosowanie nawozów ,,startowych" (fosfor, potas, magnez np. polifoska) przed siewem, a potem jakiś nawóz azotowy pogłównie. Wszystko w ilościach rozsądny. I nie bójmy się że to chemia - dokładnie takie same skłądniki pokarmowe pobiera roślina z obornika.
elaolszewska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 kwie 2010, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ładne warzywa

Post »

Poproszę o nazwę nawozu mineralnego który mogę stosować pogłównie i na jakim etapie wegetacji czyli ile maja mieć rośliny i dawkę.poproszę jeszcze o nazwę preparatu na połyśnicę i od kiedy ten preparat zacząć stosować wiedząc że co roku ją mam.
Z góry dziękuję za odpowiedzi:)

"cała reszta zrośnięta" to znaczy strasznie marnie:)
Groser
100p
100p
Posty: 104
Od: 21 kwie 2010, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okocim/Brzesko/Kraków

Re: ładne warzywa

Post »

Z nawozów azotowych do stosowania pogłównego polecam saletrę amonową gdyż zawiera zarówno jon amonowy jak i azotanowy. Stosujemy go gdy rośliny są już bądź wysadzone bądź wzeszły i zaczynają intensywnie rosnąć.

A co na połyśnicę. Albo ktoś inny pomoże kto miał do czynienia z tym problemem, albo poszukam coś w moich pomocach:)

I jeszcze jedna konieczność - przed nawozem musisz wypielić grządki, bo inaczej chwasty zwarjują z ilości darmowego żarła.
elaolszewska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 kwie 2010, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ładne warzywa

Post »

bardzo dziękuję za poradę ale jak z tą dawką saletry bo na opakowaniach to są jakieś dziwne przeliczniki na ha

jak długo po nawożeniu mineralnym nie można jeść warzyw czy jest karencja??????????????
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”