Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Podgniłe Tuje Szmaragd

Post »

Nawozy stosuje się tylko i wyłącznie do zdrowych i dobrze ukorzenionych krzewów, natomiast w żadnym wypadku jakkolwiek osłabionych. Trzeba zadać sobie pytanie o przyczynę, czemu schną? gniją( :roll: ?).Może rosną na terenie podmokłym, albo coś innego im nie odpowiada?
trojannin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 kwie 2010, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

chore tuje..:(

Post »

Witam. Mam problem z moimi tujami. Posadziłem ich rok temu na wiosne. Rosły ładnie az do tej pory. Po zimie zaczęły podsychac od spodu, a niektore nawet w całosci. Prosze o pomoc co z nimi robic? czy to jakas choroba czy skutki srogiej zimy? prosze o porade. pozdrawiam.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek




Proszę o pisanie z użyciem polskich znaków. Brakujące spacje poprawiłam (po znakach przestankowych wstawia się spację). Nalewka
ivettem
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 cze 2008, o 14:30
Lokalizacja: Lublin

Tuje - brązowienie

Post »

Witam,
mam problem z tujami z żywopłotu :? Tym razem dwie, dorodne jesienią tuje, na wiosnę wyglądaja jak na zdjęciach

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ta sytuacja dotyczy jedynie dwóch z ponad dwustu tuj. Pozostałe są w bardzo dobrej kondycji. Celowo zamieszczam na zdjęciach "sąsiadki".
Prosze o podpowiedzi co może się z nimi dziać. Dodam, ze w tym roku po stopnieniu śniegu okazało się, że na całej działce nieprawdopodobnie rozpanoszyły się nornice i krety - może to ich sprawka.
Brązowe są gałązki na całych roślinach od dołu po wierzchołek i to co jeszcze jest niby zielone wygląda jakby tez juz usychało :(

czekam na info
pozdrowienia
trojannin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 kwie 2010, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: chore tuje..:(

Post »

Przepraszam za błędy w pisowni.Pisałem na szybko i dlatego.Bardzo sie martwie o moje drzewka i nie wiem co robic.Jeżeli byłoby ich pare to pół biedy,ale mam ich ponad 400 sztuk.Jeżeli ktos by mógł mi pomóc to byłbym bardzo wdzieczny.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje - brązowienie

Post »

Nie sądzę by było to od nornic czy kretów.Wygląda na to, że rozpanoszył się patogen ( grzyb z rodzaju werticilium) w tym miejscu w korzeniach roślin, zatykając wiązki przewodzące soki.Można podlać czymś przeciwgrzybiczym( na pewno sąsiednie krzewy), ale takim dużym roślinom niestety już raczej nie pomoże.Sadząc nową roślinę w to miejsce trzeba wymienić ziemię.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: chore tuje..:(

Post »

Kiedy sadzone, nawożone czymś? Wyglądają jakby były nawożone, ale nie podlewane.
ivettem
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 cze 2008, o 14:30
Lokalizacja: Lublin

Re: Tuje - brązowienie

Post »

dzięki za szybką odpowiedź. Jednak zastanawiam się czy to możliwe, że grzyb zaatakowałby tylko te dwie? Ponad dwieście pozostałych jest w bdb kondycji. Nawet młode liściaste sadzone blisko nich jesienią wyglądają na zdrowiutkie. Jutro zastosuję oczywiście coś p/grzybiczego i zobaczymy czy przynajmniej nie będzie się rozprzestrzeniać :| .
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje - brązowienie

Post »

Właśnie to jest charakterystyczne dla tego 'glebowego' grzyba, atakuje już dorosłe, dobrze ukorzenione krzewy.Czasem pada tylko jedna roślina, u mnie tak było z 3 metrowym świerkiem serbskim w żywopłocie, inne zdrowiutkie.Posadziłam nowy i w drugim roku znów zaczął usychać.Może miałam pecha, ale dopiero wtedy ktoś mi powiedział, że muszę wymienić miejscowo ziemię, no i trzeci rośnie już z powodzeniem ok.7 lat.
Liściaste na ogół są wrażliwe na tego typu grzyby, do wrażliwych zaliczyć można z tych co znam perukowca, no i mogą chorować niektóre np. wymagające przepuszczalnej gleby, a posadzone na gliniastej np. magnolie.Na glebach wilgotnych większe jest ryzyko pojawienia się chorób pochodzenia grzybowego, szczególnie u iglaków.Ponadto iglaste wytwarzają mikoryzę grzybową, naturalnie im sprzyjającą, ale możliwe też w niekorzystnych warunkach patogeny chorobowe.
trojannin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 kwie 2010, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: chore tuje..:(

Post »

Sadzone były rok temu na wiosne.Rosły cały poprzedni rok bardzo ładnie az do tej pory.Po zimie zaczęly własnie tak wygladać.Dodam jeszcze że podczas sadzenie jak sie teraz dowiedzialem były niepotrzebnie podsypywane obornikiem.Moze to jest przyczyną?Ale w sumie tak jak napisałem cały poprzedni rok były zieleniutkie i nic im sie nie działo.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: chore tuje..:(

Post »

Przepraszam :roll: przeoczyłam było wcześniej napisane kiedy sadzone.Myślę, że jednak mógł ten obornik jakoś zaszkodzić :? Obornika też nie można dawać w ten sposób, by bezpośrednio dotykał korzeni sadzonej rośliny, no i musi być dobrze 'przetrawiony'. Po wyglądzie trawy gleba wygląda na urodzajną, dobrej klasy, nie trzeba pod iglaki wtedy niczego dawać, ani sypać nawozami.Trzeba by je wiosną wyplewić z tej trawy wokół, może podlewanie by jakoś pomogło, ale pewna nie jestem.
trojannin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 kwie 2010, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: chore tuje..:(

Post »

A jeżeli to wina jednak tego obornika to jest szansa że drzewka przetrwaja?Teraz u nas mocno pada wiec sie wstrzymam z podlewaniem.
trojannin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 kwie 2010, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: chore tuje..:(

Post »

Zwracam sie jeszcze raz z prosba.Jak moge ratowac moje drzewka?Jest jakis sposób?Czekać,podlewac,pryskac czymś?Pomózcie....
yoan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 kwie 2010, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki brązowieją

Post »

Witam, mam prośbę o poradę w sprawie thuj szmaragd. Zasadzone ze szkółki 160 cm wykopane z gruntu i z zabezpieczonym korzeniem - taką tkaniną.
Po miesiącu zauważył na dwóch z nich na zewnętrznych igłach ciemnienie. Tak jakby ktoś pomalował czarna farba parę pędów zupełnie zczerniało.
Czy to jakiś pasożyt? Nie wiem co z tym zrobić:(
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”