Trawa z rolki, podłoże , pielęgnacja, problemy

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Witaj na forum :)

Poczytaj cały ten wątek, a potem wejdź tutaj:
- Trawnik - spis linków, opisy problemów
i poczytaj o przygotowaniu ziemi pod "normalny" trawnik.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Edyta67
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 12 mar 2009, o 14:34
Lokalizacja: Łomianki

Trawnik z rolki - czy można dosiać trawę?

Post »

Witajcie. Mam mały problem i związane z tym pytanko. Mam od 3 miesięcy trawnik i nie bardzo podoba mi się ta trawa - kolor, gęstość. Chciałbym ją zagęścić, ale innym rodzajem trawy. Poradźcie czy mozna pomieszać, czy lepiej dokupić taką samą.
Z góry dziękuję. Edyta
Awatar użytkownika
Beatrice
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 24 maja 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Można dosiać, jeśli wybierzesz trawę o mocniejszym wzroście, to z czzsem zagłuszy tę pierwszą
Awatar użytkownika
kalinqa
100p
100p
Posty: 105
Od: 31 mar 2010, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

planuje w swoim projekcie uwzględnić wykorzystanie trawy z rolki. Jest to ogródek przydomowy o małej powierzchni, klienci twierdzą że cena nie gra roli. Jednak chciałabym dowiedzieć się o kondycję takiego trawnika, łatwość pielęgnacji, nawożenie itp.
Czy ktoś już korzystał z tego dobrodziejstwa?
Proszę o szczere opinie :)
x_a-n
---
Posty: 437
Od: 15 mar 2010, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: trawa z rolki-doświadczenie

Post »

Trawa jak każda inna tylko że z rolki . Pielęgnuję się ją tak samo jak trawnik z siewu . Zapytaj producenta o ilość gatunków jaka była wykorzystana przy produkcji takiej darni . Lepiej zastosować darń wielogatunkową , ponieważ w ogrodzie są zróżnicowane warunki ( zacienienie , stopień wilgotności , skład gleby itp. ) i zawsze jakiś gatunek znajdzie odpowiednie miejsce dla siebie .
Awatar użytkownika
kalinqa
100p
100p
Posty: 105
Od: 31 mar 2010, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: trawa z rolki-doświadczenie

Post »

to jest dom w zakończonej fazie budowy. Dookoła budynku jest pełno gruzy wymieszanego z ziemią, wszystko wymaga oczyszczenia, wyrównania, nawożenia. Dlatego zastanawiam się czy nie lepsza była by mieszanka traw z wysiewu. Po pierwsze byłoby to tańsze, poza tym mieszkańcy i tak nie wprowadzą się tam wcześniej niż w czerwcu, a do tego czasu trawa zdąży wzejść. Pielęgnacją ogrodu i tak ja będę się zajmować, nasadzeniami, doborem gatunków itd.
Zastanawiam się po prostu czy jest potrzebna aż taka inwestycja ?
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: trawa z rolki-doświadczenie

Post »

No ale to chyba nie jest twoja sprawa, nie? Jeśli oni sobie tego życzą, to co ci do tego? Może nie chcą się bawić w czekanie, aż trawa się zagęści, tylko chcą mieć trawnik od razu?
Stan gleby nie ma najmniejszego znaczenia, bo i tak musi być oczyszczona i przygotowana.
Awatar użytkownika
kalinqa
100p
100p
Posty: 105
Od: 31 mar 2010, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: trawa z rolki-doświadczenie

Post »

fakt nie moja kasa, chcę tylko zebrać informacje na temat zakładania, użytkowania takiego trawnika
Awatar użytkownika
Rodusik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1131
Od: 21 sty 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Re: trawa z rolki-doświadczenie

Post »

Znajomi maja pensjonat i rozpoczęli budowę nowego obiektu , stwierdzili że tylko trawa w rolkach jest jedynym rozwiązaniem. To spory koszt ale mówią trudno - klient nasz pan nie będzie chodzić po błocie a błoto straszne. Myślę że koszty częściowo się zwrócą bo zaczyna się sezon wesel a goście weselni sa zbyt elegancko ubrani aby brodzic w błocie.
Pozdrawiam, Mariola
Ogród Rodusika
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Re: trawa z rolki-doświadczenie

Post »

Teren pod trawnik z rolki musi byc bardzo dokładnie przygotowany, równiutko i bez grudek tak aby korzenie zakładanej darni ściśle przylegały do płoża, bo jest to warunkiem przyjęcia się trawy.
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: trawa z rolki-doświadczenie

Post »

Kiedyś, jak pracowałem przy zakładaniu ogrodu we Wrocławiu, robiliśmy trawnik z rolki. Przyjechała późnym wieczorem, rano rozkładaliśmy... Rolki, które były w środku, dosłownie się gotowały. Przy rozwijaniu widać było dym, a trawa parzyła przez rękawice! Gdzieniegdzie widoczne ogniska pleśni. Pewnie u "producenta" poleżała sobie tak kilka ładnych dni :? Ale co go to obchodzi? przywiezie, rozładuje, weźmie kasę i ucieka. Ja się zraziłem do trawy z rolki i sam zakładam z siewu :?
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
zykow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 kwie 2010, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam
W listopadzie firma ułożyła w moim ogrodzie trawnik z rolki, w il. ok 100m2. Efekt po zimie - na co najmniej 60% powierzchni trawnika pojawiła się pleśń śniegowa, tak przynajmniej określił to fachowiec z firmy. W zakres wchodziło również przygotowanie podłoża - nawiezienie odpowiedniej ziemi, wyrównanie, itp. Obecnie pomijając spadki terenu, na powierzchni jest również mnóstwo zagłębień (dziur). Wykonawca upiera się, że może ewentualnie w maju usunąć zagłębienia, z tym że on praktycznie ich nie widzi, ja natomiast widzę ich tyle, że dla mnie jedną opcja to zerwanie trawnika i ponowne przygotowanie podłoża i ponowne ułożenie trawy. Druga sprawa, to stan trawy. Przecież chodziło o szybki efekt, szybkie użytkowanie. Teraz jestem postawiony w sytuacji, w której firma każe mi czekać bo i tak się trawa zazieleni. Dziwi mnie również, że pleśń pojawiła się nie plackami jak to w większości przypadków bywa, a była na poszczególnych pasach trawy. Zdjęcia obecnego stanu załączam. Proszę o opinie o stanie trawy i sprawdzone metody jak wyegzekwować prawidłowe wykonanie prac

http://img707.imageshack.us/g/p1000419z.jpg/


Obrazek Obrazek Obrazek
tomgroch
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 364
Od: 11 lut 2009, o 14:00
Lokalizacja: Radków
Kontakt:

Re: Trawa z rolki - czy tak to powinno wyglądać????

Post »

Według mnie to nie wygląda jak pleśń śniegowa, ale raczej jak obumarcie trawy w wyniku zalegania grubej warstwy śniegu ( w tym roku ten problem jest wszędzie). Na ogół trawa szybko regeneruje, ale może nawet obumrzeć.
Wystąpienie pleśni śniegowej nie wynika z nieprawidłowego założenia trawnika, ale głównie z warunków pogodowych.
Czy w zimie chodziliście po trawniku ? Jeśli śnieg został udeptany, szybko zamienia się w warstwę lodu, która odcina dostęp powierza i pleśń śniegowa może szaleć do woli.
Mało kto o tym mówi, ale jeśli chce się mieć ładny trawnik po zimie, to w trakcie zimy nie nalezy po nim chodzić ! Podobnie wiosną po nocnych przymrozkach, na zmrożoną trawę nie nalezy wchodzić bo w miejcu gdzie staniemy liście są miażdżone i obumierają.
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”