Płodozmiany.Zmianowanie upraw.Uprawy współrzędne

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak wykorzystać mały warzywniak zmieniając warzywa w sezonie

Post »

ankha pisze:Groch mam sześciotygodniowy, cukrowym z zeszłego roku nie byłam zachwycona. Szpinak mi zejdzie koniec maja i zrobi miejsce ogórkom, po ogórkach wróci w formie późnojesiennej i ozimej na spółkę z roszponką. Rzodkiewka natomiast pójdzie z sałatą na pierwszy ogień przed pomidorami, potem zielony nawóz. Tam gdzie na początku czerwca w zeszłym roku siałam buraki, w międzyrzędziach rosły kalarepy (małe urosły, bo nie mogliśmy dłużej czekać :twisted: )
aha jeszcze sadzić będę pory w czterech rzędach co 30 cm, w międzyrzędziach pora wczesnego, który najszybciej schodzi z pola wysadzę moje 18 selerów :heja
Taką radę znalazłam więc wklejam bo sama skorzystam a może i komuś się przyda :D
Awatar użytkownika
leosta
500p
500p
Posty: 993
Od: 29 sty 2008, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Jak wykorzystać mały warzywniak zmieniając warzywa w sezonie

Post »

Witam
Ja por i czosnek sadzę zawsze w truskawkach.
moje wątki

"Prawo jest jak płot: lwy przeskakują, płazy ślizgają się dołem, tylko bydło zostaje."
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak wykorzystać mały warzywniak zmieniając warzywa w sezonie

Post »

Bardzo dziękuję o czosnku czytałam ale o porach nie wiedziałam a mam dość dużo truskawek więc dużo mogę powtykać :P
Re_ni
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 5 lis 2009, o 06:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małoposkie

Re: Jak wykorzystać mały warzywniak zmieniając warzywa w sezonie

Post »

Pamiętam z lat dzieciństwa,że u babci między ziemnikami rósł bób(piękne czasy) :tan
Pchać to jeden ze sposobów, aby udało się w życiu. Drugi to ciągnąć.
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak wykorzystać mały warzywniak zmieniając warzywa w sezonie

Post »

leosta pisze:Witam
Ja por i czosnek sadzę zawsze w truskawkach.
Nareszcie wiem gdzie por posadzę! Nie miałam bladego pojęcia! Też mam ścisk w warzywniaku. seler chyba odpuszczę, bo jak zwykle kiepsko mi wzeszedł i nawet nie mam co pikować.
Po sałacie, koperku i rzodkiewce planuję posiać fasolę.
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
gosia07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4583
Od: 1 gru 2009, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Co po czym?

Post »

Mam pytanie przejrzałam cały dział i nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie jakie warzywa po jakich można siać (sadzić)?Jak jest już taki wątek to proszę o wskazanie :D Chodzi mi głównie co w miejsce po zeszłorocznych ogórkach a co po pomidorach które zeżarła zaraza?
aciek
50p
50p
Posty: 83
Od: 14 lut 2010, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: CO PO CZYM?

Post »

Wiem tylko,że kapustnych nie można po sobie.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CO PO CZYM?

Post »

Marcin221
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 9 maja 2009, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: RADOMSKO

Re: CO PO CZYM?

Post »

odpowiedz jest prosta roślin z jednej rodziny np kapustne, dyniowate, atakuja je te same choroby np ziemniak i pomidor zaraza i nigdy po sobie, po pomnidorach np moga byc ogorki itd............. Chodzi tez o to ze rośliny z tych grup wyjaławiaja ziemie rok po roku z tych samych składników pokarmowych :heja
Awatar użytkownika
Dagmara
200p
200p
Posty: 222
Od: 24 mar 2010, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Co po czym?

Post »

Rośliny można podzielić na 3 grupy ze względu na potrzeby pokarmowe. do 1 grupy należą :pomidory,seler,por,sałata,ogórek i inne dyniowate i kapustne do 2 grupy należą : cebula ,warzywa korzeniowe.marchew rzodkiewka cykoria,roszpunka.rośliny przyprawowe w 3 grupie znajdują się rośliny motylkowe,które włączają w obieg azot z powietrza i fosfor pozostający w glebie, a niedostępny dla innych roślin. Należy więc na zagonie sadzić w pierwszym roku rośliny z 1 grupy w drugim roku rośliny z 2 grupy a w trzeci roku z 3 grupy. W ten sposób rośliny z jednej grupy pojawiają się na tym samym miejscu co 3 lata, a zasoby gleby są najlepiej spożytkowane .
Przy zakładaniu ogrodu należy też zwrócić uwagę na uprawę współrzędną roślin .np marchew i cebula chronią się nawzajem przed szkodnikami itp .
Gdy człowiek stawia sobie granice tego co zrobi, stawia sobie też granice tego co może zrobić .
Awatar użytkownika
gosia07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4583
Od: 1 gru 2009, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Co po czym?

Post »

No ja nie do końca sprecyzowałam tez swoje wątpliwości jestem nie doświadczoną ogrodniczką i nie wiedziałam czy po pomidorach można sadzić ogórki a po ogórkach pomidory o te warzywa mi głównie chodzi :D A wątpliwości ponieważ zjadła je zaraza i nie wiedziałam czy to nie będzie miało wpływu na nowe roślinki.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Co po czym?

Post »

Gosiu, u mnie po pomidorach i ogórkach w tym roku, (jak i w innych) idzie cebula na przemian z marchwią i pietruszką. Staramy się utrzymać 3-letni płodozmian, ale i tak coś o coś zahaczy. Zbyt mały warzywnik, by można dokładnie przestrzegać zasad. Jest za dużo sadzonych ziemniaków ale tego nie przeskoczę, bo co jak co- ziemniaki wczesne muszą być! Chybaby mnie rodzinka "ukrzyżowała", gdyby nie było młodych kartofelków.
Ogórków nie atakuje zaraza ziemniaczana (z pomidorów), tylko najczęściej mączniak rzekomy.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Re: Co po czym?

Post »

Ja, wyczytałem gdzieś, że marchewka lubi rosnąc po kapustnych. Kapustne, pozostawiają w glebie to co marchewce jest najbardziej potrzebne. Czy lepiej marchewkę po dyniowatych i psiankowatych?

Pozdrawiam :wink:
U Kubusia na wsi-Mój ogródek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”