Ściółkowanie trawą.Ścięta trawa,co z nią zrobić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kamilneo
100p
100p
Posty: 109
Od: 11 kwie 2006, o 21:42
Lokalizacja: Świdnik (lubelskie)

Trawa

Post »

Są jeszcze kosiarki z opcją mulczowania.
Pozdrawiam Kamil
Poznaję regulamin
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 588
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Post »

U mnie też odbierają worki, ale o ile liście są bezpłatne to za trawe liczą sobie 6 pln za worek. Dwa razy w tygodniu pare worków to sumka nieźle rośnie. Kosiarkę mam z funkcją rozdrabniania i rozrzucania na trawnik, więc ją zastosuje.
Jak często można tak robić?
Mój ogród.
Pauzalka
Awatar użytkownika
grazyna56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 706
Od: 10 lut 2007, o 20:28
Lokalizacja: łódż

Post »

Zawsze. Ja też tak kosze, nie zakładam kosza i kosiarka mieli trawe i rozrzuca ją, nawet tego nie widzę. Po skoszeniu trawnik jest idealnie zielony, nie widac resztek skoszonej trawy. :D :D :D
cudze błędy mamy przed oczyma ,własne za plecami
Pozdrawiam Grazyna
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

KaRo pisze:Niektórzy moi sąsiedzi również nie przerabiają trawy na kompost ani nie znajdują innego jej zastosowania więc
ładują zawsze skoszoną trawę w worki foliowe,wystawiają na ulicę i zabiera je MPO.
Może wejdź w kontakt z taką firmą, wywożącą śmieci i rozwiążesz swój problem.
U mnie wywóz koszonej trawy i jesienią zgrabionych liści na wysypisko jest bezpłatny ,bo to znakomity materiał rekultywacyjny....
Dla mnie to zgroza i marnotrawstwo. Złoto ogrodnika - to jest najtrafniejsze określenie kompostu.Przecież ciągle coś zabiera się z ogrodu: kwiaty, warzywa, owoce. A co dajemy? Sztuczne nawozy? I co nam zostanie? Jałowa ziemia "wzbogacona" chemią?
Trawę też można dawać w międzyrzędzia warzyw.
Są różne przyśpieszacze do kompostu, może są też skuteczne na trawę. Nie wierzę, że nie masz Pauzalko jakichś odpadków kuchennych, ściętych gałązek i innego "śmiecia", żeby wzbogacić kompost.
Waleria
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Z samej trawy trawy jest wspaniały kompost jeśli podlewa się go gnojówką lub gnojówką z pokrzywy
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 588
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Post »

Całkiem kompostu nie zlikwiduję bo mam ogródek warzywny, który nim naworze. Wystarcza w zupełności, piękne zbiory mam po nim, chemii nie stosuję. Ale to zostawianie trawy na trawniku bardzo mnie uratuje.
Mój ogród.
Pauzalka
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Post »

jolanda pisze:Wysuszoną trawą ściółkuję maliny, truskawki, chryzantemy. Nie ma chwastów a ziemia jest dłużej wilgotna. ;:95
U mnie też mąż miał problem z trawą. Wykopał dół za domkiem gospodarczym i tam ją wysypuję. Ja dokładam przekwitłe kwiaty, gałązki, ale kopost nie chce się zrobić :cry:
Jolanda I Nemo spróbuję waszego sposobu - pod malinki sypnę suchej trawy. Mam pytanie - musi być dobrze wysuszona, czy może być wilgotna?
Pozdrawiam Agnieszka
Mój Ogrod , Kuchnia i Storczyki
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

ja sypię po skoszeniu.
Dotąd nie miałem z nią żadnego problemu.
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Post »

Super! Nie będę miała dodatkowej pracy, bo mąż kosi z koszem. Dzięki Jakub :P
Pozdrawiam Agnieszka
Mój Ogrod , Kuchnia i Storczyki
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

A ja znalazłam w jednej z moich książek taki sposób na kompost z trawy :

Potrzebny jest pojemnik z grubymi ścianami: mogą być z drewna, tworzywa sztucznego lub bloczków żużlowo-betonowych, które dobrze utrzymają ciepło. Pojemnik najlepiej gdyby był duży, bo i trawy jest przecież z koszenia dużo.

I. Ułóż na dnie warstwę zielonki, mniej więcej 23 cm - dokładność nie jest ważna. Powierzchnia powina być płaska.
II. Koniecznie przysyp warstwą materiału bogatego w węgiel - zmielone resztki drewna, trociny, rozdrobniony papier, zeschłe liście. Warstwa ta powinna mieć grubość 1 cm. Należy ją rownomiernie rozprowadzić.
III. Pokryj cienką warstwą gleby.

Powtarzaj warstwy aż do wyczerpania trawy.

Na koniec PRZYKRYJMY od góry jakąś pokrywą. Jest to b.ważne, żeby zawartość nie zmieniła się w zielony, nieprzyjemnie pachnący szlam.

Jako dodatku do pokosu traw możemy użyć łodyg warzyw i kwiatów, jednorocznych chwastów, torfu, miekkich odpadów po strzyżeniu żywopłotu, liści paproci, słomy, zmiażdżonych pędów brukselki, obierek, kuchennych odpadków warzyw i skorupek jaj.
Nie używajmy gałązek, korzeni chwastów wieloletnich, chorych roślin, mięsnych i rybnych odpadków.

Kompost, który zaczęliśmy przygotowywać wiosną lub latem powinien być gotowy późną jesienią lub następnej wiosny.
Jesienny kompost wprowadzamy widłami do gleby, wiosenny - to doskonała ściółka.

Kompost przygotowywany z trawnika, na którym stosowano herbicydy dobrze jest sprawdzić, czy się rozłożyły.
Zmieszajmy jego próbkę z niewielką ilością torfu i wysiejmy rzeżuchę ogrodową lub rzodkiewkę. Prawidłowe kiełkowanie wskazuje, że kompost można bezpiecznie stosować.

Gorszym sposobem jest wykorzystanie worków foliowych, bo za bardzo tracą ciepło i mają małą pojemność, ale również można je wykorzystać, pod warunkiem ułożenia z boków desek lub worków czy gazet albo oparcia go o ścianę.

W sumie to chyba (nie jestem specjalistką w tym temacie) sposób jak na zwykły kompost , różnica jest w tym, że trzeba go przykryć?

Myślę, że w którymś momencie spróbuję z niego skorzystać.
Pozdrawiam serdecznie
tomek81c
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 mar 2007, o 13:30
Lokalizacja: Łomża, pn.-wsch. mazowsze

Skoszona trawa zamiast kory?

Post »

Witam, jak w temacie, jadac dzisiaj samochodem zauwazylem, ze przed pewnym domem pod berberysami zamiast kory lezy sobie scieta trawa... mam w zwiazku z tym pytanie:

nadaje sie ona jako podsypka pod rosliny, pelniac przy tym funkcje drozszej kory ogrodniczej?

Mam okolo 100 m mlodego zywoplotu z Brabantow i zastanawiam sie czy nie obsypac go scieta trawa, zamiast kory. Zywoplot jest w "mniej reprezentacyjnej" czesci ogrodu, wiec wzgledy estetyczne sa mniej wazne, a skoszona trawa tez po rozlozeniu moze nawozic ziemie.... No i zapobiega wzrostowi chwastow....

Co o tym myslicie? Jest sens tak zrobic?
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Skoszona trawa, przed rozsypaniem jako ściółka musi być dokładnie wysuszona . Świeża trawa rozłożona grubszą warstwą zacznie szybko gnić i może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych .
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
tomek81c
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 mar 2007, o 13:30
Lokalizacja: Łomża, pn.-wsch. mazowsze

Post »

Dzięki Diaga za szybka i wazna wskazowke, bo nie pomyslalem o tym, chcialem sypac swiezo skoszona... będę musial przeznaczyc troche miejsca na wysuszenie, a co do reszty pytan... nadaje sie do obsypki?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”