Jaki nawóz do warzyw

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki jest najlepszy nawóz do warzyw

Post »

Moja polemika nie ma sensu skoro wszyscy wiedzą najlepiej... :lol:
A na dawki nawożenia są odpowiednie książki i przeliczniki - nawet na naturalne... wystarczy poszukać... a co do przenawożenia - tego tematu nie poruszałam bo stosuję wszystko w ilościach jakich być powinno. Każda roślina uprawna ma swoje zapotrzebowanie na składniki pokarmowe - wystarczy poszukać.
aniaop
200p
200p
Posty: 234
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Jaki jest najlepszy nawóz do warzyw

Post »

No cóż.... odchodów krowich nigdy marchewce nie podawałam, ostatnio dostałam przekompostowany kurzo/króliczo/świński ale marchewce też go nie dawałam. Jeśli chodzi o gnojowicę to tu bardziej chodziło o gnojówki roślinne najczęściej z pokrzyw. Poza tym istnieją książki, no i najwięcej wiedza przekazana przez mamę uprawiającą ogródek od 50 lat. Nawozy sztuczne są dostępne od niedawna (60 lat?) i tak naprawdę nie znamy ich skutków długofalowych, ja osobiście nie wierzę każdemu ,tyko dlatego że ma tytuł profesora i stwierdza ,że nawozy sztuczne są suuuuper . Wiem jaka jest różnica w smaki pomidora z uprawy naturalnej i sztucznej i tylko to mnie interesuje. Pamiętam z dzieciństwa smak pomidora z krzaka zdrowego ciepłego od słonka - to chcę przekazać dzieciom , nie smak sztucznego worka nawozu.
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Jaki jest najlepszy nawóz do warzyw

Post »

marchewce za duzo obornika nie mozna dawac chyba ze w 2 roku po oborniku
Awatar użytkownika
Wilhelm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 20 paź 2009, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Jaki jest najlepszy nawóz do warzyw

Post »

bardzo dobrze, że stosują Państwo nawozy naturalne. Bardzo dobrze, że z umiarem.

Moje obserwacje są niestety takie, że większość działkowców stosuje nawozy na oko. To jest zresztą nie tylko ich wina, ale swój udział mają producenci. Dlaczego nie ma w handlu nawozów konfekcjonowanych na 100 gramowe porcje na 10 czy 30 metrowy zagon, albo dlaczego herbicydy są w porcjach na setki metrów kwadratowych sadów jeśli działkowiec ma do opryskania 2 drzewa.

Rolnik wie, że każda tona mocznika, saletry czy czegoś tam jeszcze to gruby plik banknotów do wydania i on ma motywację żeby optymalizować dawkę żeby mieć najmniejsze koszty. Przeciętny działkowiec kupuje woreczek czegoś za kilka, czy kilkanaście złotych i stosuje nawozy "na oko" albo na garści nie zdając sobie sprawy, że ta tradycyjna miara przodków prowadzi czasem do tego, że "ekologiczny pomidor" zawiera więcej azotanów i azotynów niż ten produkowany przez 100 hektarowe gospodarstwo towarowe. Wiele rqazy widziałem jak sąsiedzi sadzili pomidory, które po prostu tonęły w gnoju.

Smaku do tego nie mieszajmy, gorszy smak przemysłowych odmian warzyw i owoców to nie efekt stosowania nawozów mineralnych, ale efekt wybory odmian, które mają przede wszystkim dać plon jednorodny, ładny i trwały.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki jest najlepszy nawóz do warzyw

Post »

Te pomidory ze sklepu, które teraz się kupuje nie mają żadnego smaku,ale co się dziwić jak wężyk z pożywkami wetknięty w wełnę pod pomidorami czy jak to się nazywa.Na samą myśl odrzuca od spożycia.
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Jaki jest najlepszy nawóz do warzyw

Post »

tak wilhelm masz racje ze duzo nawozów czasem (a szczególnie naturalnych w naturalnych masz w oborniku tylko duzo potasy a reszta bezuzyteczna ) a rosliny potrzebują boru , azotu , fosforu , siarki itp. a nawozy sztuczne tez produkują z ziemi np. sól potasową
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaki jest najlepszy nawóz do warzyw

Post »

WILHELMnapisał:
Moje obserwacje są niestety takie, że większość działkowców stosuje nawozy na oko

Moje, blisko czterdziestoletnie obserwacje są troszeczkę inne niż Wilhelma i Adama, a mianowicie takie że pod siane, czy sadzone warzywa większość amatorów ogrodników( w tym działkowców), w ogóle nie używa nawozów sztucznych.

Jestem przeciwnikiem stosowania jakichkolwiek nawozów sztucznych do uprawy warzyw, jeżeli jest możliwość zastosowania nawozów naturalnych czy kompostu. Oczywiście, ci co nie mają dostępu do naturalnego nawozu a chcą uprawiać warzywa , muszą korzystać z nawozów sztucznych ,ale doradzam każdemu, by z takiej uprawy zrezygnował, gdyż producenci warzyw stosując do produkcji nawozów sztucznych potrafią to robić lepiej niż amatorzy, przez co warzywa wyhodowane przez producentów zawierają mniejszą ilość składników pobranych z nawozów.


Gdyby amatorzy ogrodnicy na co dzień stosowali nawozy sztuczne w swoich ogródkach,szybko by producenci i handlowcy przygotowali im 100 gramowe porcje, nie robią tego, bo nie ma takiego zapotrzebowania.
Smaku do tego nie mieszajmy, gorszy smak przemysłowych odmian warzyw i owoców to nie efekt stosowania nawozów mineralnych, ale efekt wybory odmian, które mają przede wszystkim dać plon jednorodny, ładny i trwały.

Pozwolicie że tego cytatu nie będę komentował, bo nie chcę nikomu psuć humoru, zapraszam tylko latem do mnie gdzie poczęstuję każdego pomidorem, może nie jednorodnym, ładnym i trwałym ale o wyśmienitym smaku, niezależnym od odmiany, bo wyhodowanym w naturalnych warunkach bez grama nawozu sztucznego.
Awatar użytkownika
mata78
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 14 lip 2009, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie
Kontakt:

Re: Jaki jest najlepszy nawóz do warzyw

Post »

Popieram Tadeusza w 100%, nieee, w 1000%.
Pomidor musi mieć smak i basta!
Nawozy naturalne, ale z umiarem!

W tamtym roku posadziłam pomidorki koktailowe na balkonie i niczym ich nie podlewałam, tylko wodą,w zwykłej ziemi ogrodniczej.
miały cieplutko bo balkon od strony południowej, tylko słońce i woda= smak wyśmienity, po prostu miód!!!
Pomidorki pachnące słońcem!
bristol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 19 mar 2010, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jaki jest najlepszy nawóz do warzyw

Post »

Pod warzywa stosuję nawozy zielone;gorczyca ,łubin-uzupełniam przed siewem nawozami mineralnymi ;Polifostka 15-15-15 NPK lub Polimag 315 .
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki jest najlepszy nawóz do warzyw

Post »

Ja trzymam się tego,że kompostem nie da rady przenawozić, ale kompost musi być w sam raz, dojrzały, ale nie przejrzały. Ostatnio wpuściłam do kompostu dżdżownice kalifornijskie. To jest kompost! Miód dla roślinek.
Wręcz z pogardą spoglądam na działkowców, którzy nie mają kompostowników, a na okrągło spalają każdą wyrwaną trawkę i opadły listek, a worami wożą jakieś kupne nawozy. Ja worami przywożę pokrzywę, z której robię gnojówkę, która w ogóle nie śmierdzi, gdy do niej doda się trochę walerianki. Obornika bym świeżego nie dawała już więcej, dopiero po przekompostowaniu. Z obornika nasiało mi się mnóstwo jakiś nowych chwastów, trudnych do zwalczenia. Nie wierzę w warzywa wyhodowane na oborniku i śmierdzące tym obornikiem. Roślina pobiera to, co potrzebuje, a nie aromaty.
Waleria
Awatar użytkownika
Motylica100
200p
200p
Posty: 232
Od: 14 mar 2010, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jaki jest najlepszy nawóz do warzyw

Post »

Walerio! Czy naprawde dodanie kozłka lekarskiego powoduje to że "gnojówka" z pokrzyw nie śmierdzi? Bo mnie właśnie to w niej odrzuca i to bardzo! Ile trzeba dodać kozłka?

I kolejne pytanko czy dzdzownice kalifornijskie uciekają z kompostownika? Pewnie tak i co roku trzeba kupować nowe, jak już się zużyje kompost.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki jest najlepszy nawóz do warzyw

Post »

Motylica100 pisze:Walerio! Czy naprawde dodanie kozłka lekarskiego powoduje to że "gnojówka" z pokrzyw nie śmierdzi? Bo mnie właśnie to w niej odrzuca i to bardzo! Ile trzeba dodać kozłka?

I kolejne pytanko czy dzdzownice kalifornijskie uciekają z kompostownika? Pewnie tak i co roku trzeba kupować nowe, jak już się zużyje kompost.
Nie dodawałam kozłka, tylko krople warianowe z apteki. Naprawdę nie śmierdzi.Kropiłam tak na oko, miałam dużą beczkę, zostało jeszcze, na ten rok powinno starczyć.

Dżdżownice nie uciekają z kompostownika, jedynie jak poczują w pobliżu obornik, to do niego przeprowadzają się. Nie trzeba co roku kupować nowych, tylko robi się przeprowadzkę co roku.
Wpisz sobie w wyszukiwarkę, a będziesz raz-dwa wyedukowana, ja też te "mądrości" mam z Internetu. Na naszym Forum też powinno być sporo.
Waleria
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki jest najlepszy nawóz do warzyw

Post »

Kurczątko wczoraj przesiewałam kompost. Dżdżownic (tych krajowych 8-) ) u mnie co niemiara - bordowo od nich. Miejscami jedna na drugiej dosłownie. Widocznie mają dobre warunki skoro się tak mnożą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”