Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
BozenaW
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 9 lut 2010, o 22:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie,Bytom

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

chemiczek pisze:WJeśli posadziłem w jesieni maliny z gołym, korzeniem, ok 30cm łodygą oraz nie przyciąłem ich jak radzą "przy ziemi", to czy zrobić to teraz, czekać na puszczenie mrozów i przyciąć czy też zostawić te badyle?
Ja zrobiłam wszystko tak samo i miałam te same wątpliwości,ale niechcący nadepnęłam na ten kikut i trach,złamał się.Okazało się,że malina zgnita :( a była przykryta piaskiem.
Bożena
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

MENA515 pisze:..chciala bym sie zapytać Was co sądzicie o czarnych malinach? Słyszałam, że są pyszne ale nie znam nazw odmian i nie wiem czym rózni sie ich uprawa od uprawy zwyklych malin? I czy na prawdę ich owoce są takie smaczne? Zaznaczam, że chodzi mi o uprawę amatorską.
Nie wiem ile jest odmian malin czarnych. Moja szwagierka ma od 10 lat Krzak malin czarnych . Ta malina czarna nie wypuszcza sadzonek w okolicy krzaka, tak jak czerwone maliny. Odrasta z jednego miejsca i mozna sobie ukorzenić z gałązki nowe sztuki. Wystarczy jeden krzak, bo wypuszcza co roku 15-20 nowych pędów, a stare po owocowaniu należy wyrzucić tak jak u wczesnych malin. TE PĘDY MAJĄ 2m - 4 m DŁUGOŚCI i wymagają konstrukcji. Pędy na końcach rozwidlają sie i jest bardzo dużo owoców.
Są pyyyyyszne.
;:7
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Agatra
500p
500p
Posty: 678
Od: 23 lis 2009, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie/Płock

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Na allegro można taką zamówić- malina czarna Bristol. Mnie kusi, ale nie wiem czy się zdecydować. Sadzoneczka w granicach 10 zł.
Pozdrawiam. Kasia
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

aha, poczytałam o niej, Kasiu ale to kolczaste jest !!!!! To już wolę tę moją jeżynę, i owoce większe i kolców nie ma.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Agatra
500p
500p
Posty: 678
Od: 23 lis 2009, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie/Płock

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Gieniu :wit Ja tez lubię jeżyny. I mam. Ale w tym roku kupiłam 5 sadzonek żółtej maliny Poranna Rosa. To chyba czarną zostawię na przyszły rok. Dosyś ryzyka! ;:170

Miłego wieczoru. Kasia
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Ta czarna malina u mojej szwagierki wygląda tak jak odmiana Bristol (poszukałam w google). Rzeczywiście ma kolce, nie jest to jeżyna bo taką znam :D . Jest to malina wczesna i jest pyszna. Pomimo tych kolców posadziłam sobie na działce. W smaku nie ma sobie równych.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Agatra
500p
500p
Posty: 678
Od: 23 lis 2009, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie/Płock

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Kurczaczki, to może warto jednak zaryzykować?
Dziękuję. :wit Kasia
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Malina Poranna Rosa jest maliną powtarzającą czyli późną po wycięciu pędów po owocowaniu :D
Malina czarna jest wczesna - owocuje na pędach z poprzedniego roku. Obie mają kolce z tego co wiem o czarnej i co wyczytałam o białej w internecie. Maliny te maja zupełnie inny pokrój - czarna jest dużym krzakiem na podporach i raczej nie jest prawdopodobne aby dała sie prowadzić w rzadku tak jak inne maliny np Poranna Rosa.

Nie można tu stawiać alternatywy ta czy ta. :| 8-)
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Agatra
500p
500p
Posty: 678
Od: 23 lis 2009, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie/Płock

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

No dobrze, już się zdecydowałam, zakupię na próbę jeden krzaczek. Jak będzie smakowała to w przyszłym roku będzie więcej. :D

A wybierać niestety muszę, na tyle , na ile finanse pozwalają. :cry:
Pozdrawiam. :wit Kasia
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Jak posadzisz jeden krzak czarnej maliny to co roku będzie więcej pędów owoconośnych i nie będziesz potzrebowała kupować innych krzaków. A jak Cię najdzie ochota, to sama sobie rozmnożysz. Ja sadziłam sadzonkę z której ułamały mi się 3 gałązki i wsadziłam je do ziemi obok posadzonego - pięknie mi się ukorzeniły. Ta sadzonka, którą dostałam od szwagierki pochodziła z odkładu (tak to sie nazywa :?: ) - po prostu połozyła rosnący pęd na ziemi i trochę przykryła ziemią. Dostałam też drugą sadzonkę, która się sama ukorzeniła gdy spadła na ziemię pod płotem podczas przycinania krzaka i wynoszenia na ognisko :D
Musisz przewidzieć jakąś konstrukcję na długie pędy. Wczoraj widziałam, że najdłuższe pędy mają po 5m, ale można je trochę skracać.

Przywiozłam w niedzielę trzy kawałki po ok. 40cm pędu maliny czarnej i włożyłam je do ziemi koło domu na pionowo razem z 5 kawałkami łozy winogrona białego i 5 kawałkami łozy winogrona różowego - mam nadzieję, że sie ukorzenią systematycznie podlewane bez ukorzeniacza.
Ubiegłej wiosny wsadziłam 15 kawałków łozy winogrona ciemnego i ukorzeniło mi się 12 sztuk.
Nie były to łozy ucięte jesienia, przetrzymywane w piasku, z ukorzeniaczem wsadzone do trocin, trzymane w ciepłym miejscu najlepiej na podgrzewanej podłodze :D
Po prostu w marcu odcięłam bo było za dużo na krzaku i wbiłam do ziemi.
Bardzo często stosowałam kawałeczki łóz winogrona jak płotek wokół młodych poziomek,... i też mi sie ukorzeniało.

Pozdrawiam ;:3
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Agatra
500p
500p
Posty: 678
Od: 23 lis 2009, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie/Płock

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Dobrze wiedzieć. :D Miałam zamiar ukorzenić tak agrest. Do tej pory winorośl ukorzeniałam raz, odkładem właśnie. Teraz zwiększyła mi się powierzchnia do sadzenia. To sobie poeksperymentuję. Dziękuję bardzo za rady. Wykorzystam.
NA forum odkryłam winorośle deserowe. Takie, co to je trzeba okrywać na zimę. Zamierzam spróbować.
Pozdrawiam. Kasia :wit
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Istnieje jeszcze jedna odmiana maliny czrnej, wyhodowana w instytucie w Brzeznaj, nazywa sie Litacz
http://www.brzezna.pl/site/index.php?pa ... 54&lang=en

Nie mam pojęcia jaka jest różnica miedzy Bristolem a ta nowa, ale jakaś pewnie musi być, skoro jest inna odmiana :)
Czarna malina jest bardzo wytrzymała, niepodatna na choroby i szkodniki, a do tego posiada mnóstwo antyoksydantów wpływających na serce i działających przeciwnowotworowo. Polecam serdecznie, bo niewiele pracy a ta roślinka jest naprawdę bardzo wdzięczna i dobrze sobie radzi.

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Agatra
500p
500p
Posty: 678
Od: 23 lis 2009, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie/Płock

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

O proszę jeszcze jedna. Ale pewnie na razie mało dostępna. Zakupię na pewno. Dziękuję Lex.

Suzana proszę poleć jakąś, to poszukam czy jest w sprzedaży. Dziękuję. Kasia
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”